Senat bliżej przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy. Ostatnia przeszkoda proceduralna usunięta

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Amerykański Senat zdecydował w niedzielę o usunięciu ostatniej proceduralnej przeszkody przed przyjęciem pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów. Ponad 60 miliardów dolarów to wydatki związane z pomocą Ukrainie. Ostateczne głosowania nad projektem ma się odbyć w środę. Jeśli zostanie przyjęty, o jego dalszym losie zdecyduje Izba Reprezentantów.

Senat USA podczas niecodziennego niedzielnego posiedzenia zbliżył się do przyjęcia pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Kijów może liczyć w nim na ok. 60 miliardów dolarów pomocy.

Izba wyższa amerykańskiego parlamentu stosunkiem głosów 67 do 27 zdecydowała, aby usunąć ostatnią przeszkodę proceduralną.

Ustawę w Senacie poparło 18 republikanów, mimo że jej założenia skrytykował w mediach społecznościowych Donald Trump.

Pieniądze te są postrzegane przez Kijów jako kluczowe. Jednak przyjęcie przez Senat pakietu pomocy skieruje projekt ustawy do kontrolowanej przez republikanów Izby Reprezentantów, gdzie czeka ją niepewna przyszłość - dodaje Reuters.

KapitolShutterstock

Następne posiedzenie Senatu zaplanowane jest na poniedziałek po godzinę 20 czasu lokalnego (2 we wtorek czasu polskiego). Ostateczne głosowania w izbie nad projektem ma się odbyć w środę.

Co zawiera projekt ustawy

Projekt ustawy, którym zajmuje się Kongres, przewiduje łącznie 95 mld dol. dodatkowych wydatków budżetowych, z czego 60,06 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. W kwotę tę wchodzi niemal 20 mld na zastąpienie w arsenałach USA sprzętu wojskowego przekazywanego Ukrainie, 13,8 mld na zakup broni dla Ukrainy, 14,8 mld na szkolenia wojskowe i wsparcie wywiadowcze.

Dodatkowo projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania sprzętu o wartości 8 mld dol. oraz 1,6 mld dol. w pożyczkach lub grantach dla Ukrainy i innych krajów regionu na zakup amerykańskiego uzbrojenia. Pakiet zawiera też nieco mniejszą, niż wnosił Biały Dom kwotę pomocy finansowej - 7,85 mld zamiast 11,8 mld - oraz kolejne 1,5 mld na "pomoc w budowie w przyszłości samodzielnej ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach", w tym w transporcie i energetyce.

Dokument przewiduje wydatek ponad 14 mld dol. na wsparcie wojskowe i finansowanie zakupu uzbrojenia dla Izraela i niemal 2 mld na uzupełnienie broni przekazywanej Tajwanowi. Zaplanowano też 9,15 mld na pomoc humanitarną dla Palestyny, Ukrainy i innych krajów objętych wojną oraz 481 mln na pomoc ukraińskim uchodźcom.

Autorka/Autor:ks/kg

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock