Biały Dom: zestrzeliliśmy nieznany obiekt latający nad Alaską. Pentagon: nie znamy jego celu i pochodzenia

Źródło:
PAP

Amerykańskie wojsko zestrzeliło nad Alaską nieznany obiekt latający - poinformował Biały Dom. Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder przyznał, że służby nie dysponują obecnie żadnymi szczegółami na temat celu i jego pochodzenia. Dodał, że w obiekcie nie stwierdzono obecności człowieka i że był on wielkości "małego samochodu".

- Mogę potwierdzić, że Departament Obrony śledził w ostatnich 24 godzinach obiekt na wysokiej wysokości nad przestrzenią powietrzną Alaski. Prezydent Biden rozkazał wojsku zestrzelenie go i zrobiono to nad naszymi wodami terytorialnymi - przekazał w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Jak przyznał, nie wiadomo dotąd, jakiego rodzaju był to obiekt i do kogo należał. Dodał, że był znacznie mniejszy niż chiński balon szpiegowski zestrzelony w ubiegłym tygodniu i nie posiadał znaczącego ładunku.

Pentagon: zestrzelony obiekt był wielkości samochodu

- Nie mamy obecnie żadnych szczegółów na temat celu i pochodzenia obiektu, który został zestrzelony w piątek nad przestrzenią powietrzną Alaski - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder.

Jak powiedział Ryder, zestrzelenia obiektu lecącego na wysokości około 12 kilometrów nad ziemią dokonano za pomocą rakiety AIM-9X wystrzelonej z myśliwca F-22, który wyruszył z bazy Elmendorf na Alasce. Obiekt spadł na zamrożone wody terytorialne w północno-wschodniej części stanu. Na miejsce upadku obiektu wysłano wojska Dowództwa Północnego USA.

Samolot F-22 Raptor podczas pokazów w bazie Fairford w Wielkiej Brytanii, rok 2017Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Ryder poinformował, że obiekt został po raz pierwszy wykryty w czwartek, po czym w celu rozpoznania go wysłano myśliwce. Pilot myśliwca ocenił, że na jego pokładzie nie było żadnego człowieka i nie było żadnych oznak, że był sterowny.

Ryder przyznał też, że nie wie, jaki obiekt miał kształt, skąd pochodził i jaki był cel jego obecności, jednak wiadomo, że był "wielkości małego samochodu".

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock