Po zamachu na Salmana Rushdiego. USA nałożyły sankcje na irańską fundację, która wyznaczyła nagrodę za jego głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Salman Rushdie został zaatakowany przez nożownika w sierpniu 2022 roku
Salman Rushdie został zaatakowany przez nożownika w sierpniu 2022 rokuReuters Archive
wideo 2/2
Salman Rushdie został zaatakowany przez nożownika w sierpniu Reuters Archive

Irańska Fundacja 15 Chordad, która wyznaczyła nagrodę za głowę pisarza Salmana Rushdiego, została objęta amerykańskimi sankcjami - przekazał w piątek Brian Nelson, wiceszef Departamentu Skarbu USA. Rushdie został w sierpniu zaatakowany przez nożownika i odniósł poważne obrażenia.

Stany Zjednoczone nie zawahają się przeciwstawiać władzom Iranu, których decyzje stanowią zagrożenie dla uniwersalnych praw do swobodnej ekspresji, wolności religijnej i wolności prasy - powiedział Brian Nelson, wiceszef Departamentu Skarbu USA odpowiedzialny za zagrożenia terrorystyczne i wywiad finansowy.

Oskarżony nie przyznaje się do winy

W sierpniu Rushdie został zaatakowany i wielokrotnie raniony nożem, doznał poważnych obrażeń, w tym uszkodzenia nerwu w ramieniu i rany wątroby, stracił też wzrok w jednym oku.

Salman RushdieReuters

- Ten akt agresji, który był chwalony przez irański reżim, jest odrażający. Wszyscy mamy nadzieję, że Salman Rushdie wróci szybko do zdrowia - dodał Nelson.

W ramach restrykcji aktywa Fundacji 15 Chordad w USA zostają zamrożone, a Amerykanom i podmiotom w Stanach Zjednoczonych nie wolno zawierać transakcji z tą organizacją.

O atak na Rushdiego oskarżony został 24-letni Hadi Matar. Urodził się w Kalifornii i wychował w Stanach Zjednoczonych. Podczas wstępnego przesłuchania przed sądem nie przyznał się do zarzutu usiłowania zabójstwa i ataku.

Rushdie został zaatakowany za napisaną 34 lata temu książkę

Książka "Szatańskie wersety" jest częściowo inspirowana życiem proroka Mahometa. Publikacja wywołała liczne kontrowersje w środowiskach muzułmańskich, gdyż wielu muzułmanów uznało, że zawiera treści bluźniercze dla islamu.

34 lata temu, kilka miesięcy po opublikowaniu "Szatańskich wersetów", ajatollah Ruhollah Chomeini, ówczesny najwyższy przywódca Iranu, wydał fatwę - edykt religijny, wzywający muzułmanów do zamordowania pisarza.

Fundacja 15 Chordad powstała w 1982 roku na rozkaz Chomeiniego. Pierwotnie miała się zajmować pomocą dla rodzin weteranów i poległych irańskich żołnierzy oraz założycieli Islamskiej Republiki. Jednak w 1989 roku organizacja wyznaczyła nagrodę za zabicie Rushdiego, a w 2012 roku podwyższyła jej wartość do 3,3 mln dol.

Autorka/Autor:KS//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters