TVN24 | Świat

Wirtualne spotkanie przywódców USA i Chin. Biały Dom o możliwym terminie

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Wirtualne spotkanie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem ma odbyć się przed końcem tego roku - poinformował wysoki rangą urzędnik Białego Domu. Jak dodał, Waszyngton i Pekin osiągnęły zasadnicze porozumienie w sprawie rozmów. 

Informację o planowanej rozmowie Joe Bidena i Xi Jinpinga ogłoszono po spotkaniu doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana ze swym chińskim odpowiednikiem Yangiem Jiechi. Sullivan i Jiechi rozmawiali w środę przez sześć godzin w Zurychu. Strona amerykańska nie upubliczniła szczegółów tego spotkania. Rozmowa była wyczerpująca i szczera, a przedstawiciele Chin i USA zgodzili się, by właściwie zarządzać istniejącymi miedzy nimi różnicami i unikać konfliktu - podała z kolei oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak pisze agencja AP powołująca się na wysokiego rangą urzędnika Białego Domu, nadal trwa opracowywanie szczegółów przyszłego spotkania przywódców USA i Chin.

Biden rozmawiał już jako prezydent USA z Xi dwa razy przez telefon. Zdaniem źródła agencji AP, pomysł wirtualnego spotkania, które umożliwiłoby przywódcom również zobaczenie się nawzajem pojawił się po tym, gdy Biden wspomniał podczas ostatniej rozmowy, że chciałby ponownie zobaczyć się z Xi.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MICHAEL REYNOLDS/EPA/PAP