Wspólny "trening personelu" wojsk USA i Korei Południowej. Mimo protestów Pjongjangu

Nagranie ćwiczeń wojska USA w Korei
Nagranie ćwiczeń wojska USA w Korei
Źródło: USMC

Wojska amerykańskie i południowokoreańskie rozpoczęły w poniedziałek wspólny "trening personelu zarządzania kryzysowego". Przeciwko ćwiczeniom wojskowym obu państw protestowała Korea Północna. Jak przekazała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na anonimowe źródła, Waszyngton i Seul nie ujawniły szczegółów manewrów, by "nie prowokować" reżimu Kim Dzong Una.

W poniedziałek rozpoczął się wspólny "trening personelu zarządzania kryzysowego", który jest wstępem do ćwiczeń dowódczo-sztabowych, mających na celu poprawę współpracy pomiędzy sojusznikami oraz ich przygotowania na nieprzewidziane wypadki na Półwyspie Koreańskim – przekazało źródło agencji. Według rozmówcy Yonhapu szkolenie personelu ma potrwać mniej więcej do czwartku, a główna część ćwiczeń – od niedzieli przez około dwa tygodnie.

Wspólne ćwiczenia sojuszników

Ani Waszyngton, ani Seul nie ogłosiły oficjalnie szczegółów dotyczących ćwiczeń, najwyraźniej po to, aby nie prowokować Pjongjangu – twierdzi Yonhap. Nieznana jest liczba żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach, ani nawet oficjalna nazwa manewrów.

Pierwotnie ćwiczenia miały nosić nazwę Dong Maeng 19-2. W marcu USA i Korea Południowa przeprowadziły manewry Dong Maeng, które zorganizowano w miejsce odwołanych w tym roku dorocznych wiosennych ćwiczeń Key Resolve i Foal Eagle. Według źródeł Yonhapu nazwa Dong Maeng, oznaczająca "sojusz", może jednak zostać wycofana przez wzgląd na Koreę Północną. Zdaniem tych źródeł Stany Zjednoczone i Korea Południowa mogą ogłosić więcej szczegółów w czasie wizyty ministra obrony USA Marka Espera w Seulu i spotkania z jego południowokoreańskim odpowiednikiem Dziong Kiongiem Du w tym tygodniu.

Sprzeciw Pjongjangu

Plany wspólnych ćwiczeń USA i Korei Południowej spotkały się ze stanowczym sprzeciwem Korei Północnej, która ostrzegała, że mogą one zagrozić wznowieniu dwustronnych negocjacji nuklearnych pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem. Wznowienie roboczych rozmów uzgodnili pod koniec czerwca prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, gdy spotkali się w miejscowości Panmundżom na granicy pomiędzy dwoma państwami koreańskimi.W ciągu ostatnich dwóch tygodni Korea Północna przeprowadziła trzy próby rakietowe. Według Seulu za każdym razem wystrzeliwano rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, natomiast państwowe media północnokoreańskie pisały o testach nowego systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podawała w odniesieniu do jednej z tych prób, że była ona "uroczystym ostrzeżeniem dla południowokoreańskich podżegaczy wojennych".Po pierwszym spotkaniu Trumpa z Kimem w Singapurze latem 2018 roku prezydent USA ogłosił wstrzymanie wspólnych manewrów z Koreą Południową, by stworzyć warunki do negocjacji nuklearnych. Główne doroczne manewry odwołano, ale oba kraje prowadzą wspólnie mniejsze ćwiczenia.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Czytaj także: