Miał wykorzystywać seksualnie więźniarki. Grozi mu ponad 300 lat więzienia

Źródło:
cdcr.ca.gov, Instagram, NBC News
Gregory Rodriguez miał wykorzystać seksualnie 13 osadzonych w Central California Women's Facility
Gregory Rodriguez miał wykorzystać seksualnie 13 osadzonych w Central California Women's Facility
Google Earth
Gregory Rodriguez miał wykorzystać seksualnie 13 osadzonych w Central California Women's FacilityGoogle Earth

Gregory Rodriguez, emerytowany funkcjonariusz służby więziennej ośrodka Central California Women's Facility w kalifornijskim mieście Chowchilla, został aresztowany w związku z domniemanym wykorzystywaniem seksualnym co najmniej 13 osadzonych - poinformowało biuro prokuratora generalnego hrabstwa Madera. 54-letniemu mężczyźnie grozi kara ponad 300 lat pozbawienia wolności. 

Informację o aresztowaniu Rodrigueza przekazano w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych biura prokuratora okręgowego hrabstwa Madera. Jak wyjaśniono w jego treści, 54-letniemu mężczyźnie "postawiono łącznie 96 zarzutów karnych" w związku z domniemanym wykorzystaniem seksualnym co najmniej 13 osadzonych z Central California Women’s Facility. Jeśli zostanie on skazany, "grozi mu kara ponad 300 lat więzienia".

Obecnie emerytowany pracownik służby więziennej przebywa w areszcie hrabstwa Madera. Wysokość jego kaucji określono na 7,8 miliona dolarów (równowartość niemal 33 milionów złotych). 

Śledztwo w sprawie Rodrigueza  

Rodriguez rozpoczął służbę w więzieniu Central California Women's Facility we wrześniu 2010 roku. W ciągu kolejnych 12 lat pracy w placówce miał wykorzystać seksualnie 13 osadzonych tam kobiet. Kalifornijski Departament Więziennictwa i Rehabilitacji (CDCR) wszczął śledztwo w jego sprawie w lipcu 2022 roku - miesiąc przed tym, gdy mężczyzna przeszedł na emeryturę. W grudniu tego samego roku CDCR skierował prowadzone przez siebie dochodzenie w sprawie Rodrigueza do biura prokuratora okręgowego hrabstwa Madera. 

Gregory Rodriguez miał wykorzystać seksualnie 13 więźniarek w Central California Women's Facility.Madera County Sheriff's Office

Większość postawionych mężczyźnie zarzutów dotyczy incydentów, do których miało dojść w ciągu dwóch ostatnich lat - podało biuro prokuratora hrabstwa Madera. Jak zaznaczono, "część z nich sięga jednak nawet 2014 roku". W opublikowanym w czwartek oświadczeniu podkreślono też, że "nie wyklucza się możliwości popełnienia przez Rodrigueza większej liczby przestępstw" niż obecnie badanych spraw. 

"Zarzuty wobec Gregory’ego Rodrigueza w żaden sposób nie odzwierciedlają (postawy - red.) zdecydowanej większości funkcjonariuszy więziennych, którzy działają profesjonalnie i dokładają wszelkich starań, by odbywający karę więźniowie pozostawali bezpieczni" - podkreśliło biuro prokuratora okręgowego hrabstwa Madera w mediach społecznościowych. 

ZOBACZ TEŻ: "Klub gwałtu" w zakładach karnych. Więźniarki były wykorzystywane seksualnie przez funkcjonariuszy

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: cdcr.ca.gov, Instagram, NBC News

Źródło zdjęcia głównego: Madera County Sheriff's Office