Trump i jego dzieci będą musieli zeznawać pod przysięgą w sprawie o zaniżanie wartości nieruchomości

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Sąd w Nowym Jorku orzekł, że były prezydent USA Donald Trump i dwoje jego dzieci muszą odpowiedzieć pod przysięgą w ciągu 21 dni na pytania w ramach cywilnego śledztwa prowadzonego przez prokurator stanową w sprawie praktyk biznesowych firmy Trump Organization.

Sędzia Arthur Endgoron z sądu stanowego w Nowym Jorku orzekł w czwartek, że były prezydent USA Donald Trump, jego syn Donald Trump Jr i córka Ivanka Trump będą musieli zeznawać pod przysięgą w sprawie o zaniżanie wartości nieruchomości firmy Trump Organization.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Engoron stwierdził, że prokurator miała "wyraźne prawo" do wydawania nakazów sądowych i przesłuchiwania Trumpów po tym, jak ujawniła "obszerne dowody możliwego oszustwa finansowego".

Trump chce uniknąć przesłuchiwania

W grudniu Trump wystąpił do sądu federalnego z pozwem o wstrzymanie dochodzenia prokurator generalnej Nowego Jorku, by nie dopuścić do przesłuchania go i jego rodziny, a także by zapobiec zaangażowaniu prokurator w postępowanie cywilne lub karne przeciwko niemu lub jego firmom.

Były prezydent USA Donald TrumpShutterstock

Miesiąc temu prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James wystosowała do byłego prezydenta Donalda Trumpa, jego córki Ivanki i syna Donalda Jr. wezwania pod rygorem odpowiedzialności karnej w ramach śledztwa w sprawie praktyk biznesowych firmy Trump Organization.

Jak wynikało z dokumentów sądowych, prokurator generalna domagała się od wezwanych złożenia zeznań i udostępnienia dokumentów "w związku ze śledztwem dotyczącym wyceny nieruchomości posiadanych i kontrolowanych" przez Trump Organization.

Prokuratura zarzuca firmie Trumpa, jemu samemu i dwójce jego dzieci, że zaniżali wartość należących do Trump Organization nieruchomości, by płacić niższe podatki i zawyżali ją, gdy ubiegali się o kredyty. W lipcu firma Trumpa została oskarżona przez władze stanu Nowy Jork o oszustwa podatkowe na kwotę 900 tysięcy dolarów.

Oskarżenia o zaniżanie wartości nieruchomości

Oskarżenie Trump Organization może wpłynąć na relacje firmy z bankami i partnerami biznesowymi oraz skomplikować polityczną przyszłość Trumpa, który rozważa ponowne kandydowanie w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku - skomentował Reuters.

Trump Organization zarządza setkami należących do Donalda Trump biznesów, w tym hoteli, pól golfowych, przedsiębiorstw związanych z mediami, marketingiem i nieruchomościami. Gdy Trump był prezydentem USA, zarządzaniem firmą zajmowali się jego synowie: Donald Junior i Eric, a Ivanka pracowała w firmie ojca przed objęciem przez niego urzędu.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock