Departament Stanu USA: nie przewidujemy w najbliższym czasie kolejnych rozmów z Rosją na wysokim szczeblu

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w czwartek z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 w indyjskim Delhi. Rzecznik Departamentu Stanu USA przyznał, że Stany Zjednoczone nie przewidują kolejnych rozmów.

- Nie przewidujemy w najbliższym czasie przeprowadzenia kolejnych rozmów na wysokim szczeblu z przedstawicielami Rosji - oświadczył w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. - Zawsze będziemy otwarci na dialog, zwłaszcza na dyplomację w czasach napięć i w obliczu obecnych stosunków między naszymi krajami - dodał Price na konferencji prasowej.

Spotkanie Blinkena z Ławrowem

Słowa rzecznika padły po tym, gdy w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 w indyjskim Delhi. Było to pierwsze spotkanie dwóch dyplomatów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Blinken poinformował dziennikarzy, że w rozmowie z Ławrowem nalegał, by Rosja "wycofała się z nieodpowiedzialnej decyzji" w sprawie amerykańsko-rosyjskiego porozumienia Nowy START o redukcji zbrojeń strategicznych, ponieważ respektowanie go przez obie strony układu leży w interesie zarówno USA, jak i Rosji.

Szef amerykańskiej dyplomacji przekazał, że wezwał również Rosję do zakończenia wojny na Ukrainie i "zaangażowania się w prawdziwą dyplomację, która może doprowadzić do sprawiedliwego i trwałego pokoju".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP