TVN24 | Świat

Były kolumbijski żołnierz oskarżony o udział w zabójstwie prezydenta Haiti

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

Jeden z głównych podejrzanych o udział w zabójstwie haitańskiego prezydenta Jovenela Moise'a został we wtorek aresztowany - podał amerykański departament sprawiedliwości. To były kolumbijski żołnierz, który został oskarżony o spisek w celu popełnienia morderstwa lub porwania poza Stanami Zjednoczonymi.

Kolumbijczyk w październiku ub.r. został aresztowany na Jamajce. W poniedziałek został deportowany do Kolumbii, ale podczas postoju w Panamie został przejęty przez Interpol i przetransportowany do USA. Były premier Haiti Claude Joseph wezwał władze swojego kraju do współpracy z USA w celu jego ekstradycji, aby mógł stanąć przed haitańskim wymiarem sprawiedliwości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Były kolumbijski żołnierz oskarżony

Mario Antonio Palacios został we wtorek po południu doprowadzony do sądu federalnego w Miami i przed składem sędziowskim oświadczył, że zamierza skorzystać z prawa do obrony. Na pierwszej rozprawie przyznał jedynie, że był właścicielem domu w Cali w Kolumbii i otrzymywał prawie 370 dolarów emerytury wojskowej.

Kolumbijczyk został oskarżony o spisek w celu popełnienia morderstwa lub porwania poza Stanami Zjednoczonymi. 43-letni były żołnierz jest również oskarżony o "zapewnienia materialnego wsparcia, którego skutkiem była śmierć". W akcie oskarżenia stwierdzono, że "wiedział, iż takie wsparcie materialne zostanie wykorzystane do przygotowania lub przeprowadzenia spisku w celu zabicia lub porwania".

Jovenel MoiseGetty Images

Zabójstwo prezydenta Haiti

Palacios jest jednym z 19 byłych żołnierzy kolumbijskich, którzy są podejrzani o zabójstwo prezydenta Haiti. W sumie w tej sprawie aresztowano do tej pory 40 osób. Władze Kolumbii oświadczyły, że większość ich byłych wojskowych nie zdawała sobie sprawy, do jakiego rodzaju operacji zostali wynajęci.

Jovenel Moise został zastrzelony 7 lipca ubiegłego roku w swojej prywatnej rezydencji. Jego żona została ranna w ataku.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images