Biały Dom: wojskowy przewrót w Nigrze może wzmocnić ekstremistów i zdestabilizować region

Źródło:
PAP

Wojskowy przewrót w Nigrze może wzmocnić ekstremistów aktywnych w Sahelu i zdestabilizować region - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Odniósł się też do doniesień, że USA rozważają zawarcie "wielkiego układu" na Bliskim Wschodzie.

- Przewrót wojskowy może sprawić, że Stany Zjednoczone mogą przerwać współpracę w sprawie bezpieczeństwa z rządem Nigru, narażając obecne partnerstwo. Taki przewrót wzmocniłby organizacje ekstremistyczne, podważył stabilność w kraju i dodatkowo pogorszył sytuację i przemoc w regionie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podczas briefingu prasowego.

Jak stwierdził, USA wspierają ONZ i afrykańskie organizacje regionalne w wysiłkach, by wspierać zatrzymanego przez puczystów prezydenta Mohameda Bazouma. Jak dodał, przedstawiciele USA, w tym sekretarz stanu Antony Blinken odbyli rozmowy z Bazoumem i jego otoczeniem, lecz nie wie nic o rozmowach "z tym gościem o imieniu Tchiani", który ogłosił się liderem junty.

Mimo gróźb o przerwaniu współpracy ws. bezpieczeństwa z Nigrem, przedstawiciel Białego Domu stwierdził, że na razie nic nie wie o planach przemieszczenia ok. 1,1 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących w kraju w ramach zwalczania islamskich ekstremistów.

Kirby o planach "wielkiego układu" na Bliskim Wschodzie

Podczas briefingu Kirby odniósł się też do doniesień "New York Timesa", który - powołując się na rozmowę z prezydentem Bidenem - napisał, że USA rozważają zawarcie "wielkiego układu" na Bliskim Wschodzie, dotyczącego normalizacji stosunków między Izrealem i Arabią Saudyjską.

Według publicysty gazety Thomasa Friedmana, Saudowie w zamian za normalizację chcą m.in. traktatu gwarantującego, że USA przyjdą Arabii z pomocą w razie agresji, a także pomocy w zakresie rozwoju cywilnej energetyki jądrowej.

Kirby stwierdził, że za wcześnie jest, by mówić o tym, jak może wyglądać takie porozumienie, lecz przyznał, że normalizacja stosunków między Saudami i Izraelem jest "dużą częścią" stretegii USA. Jest to też temat rozmów doradcy Bidena Jake'a Sullivana podczas trwającej wizyty na Bliskim Wschodzie i rozmów z saudyjskim następcą tronu księciem Mohamedem ibn Salmanem.

Biden przyjmie prezydenta Korei i premiera Japonii

Urzędnik zapowiedział również, że 18 sierpnia prezydent USA przyjmie w Camp David prezydenta Korei Yoon Suk-yeola i premiera Japonii Fumio Kishidę w ramach rozmów dotyczących współpracy w regionie Indo-Pacyfiku, w tym zagrożenia z Korei Płn.

Kirby powtórzył, że prezydent Biden gotowy jest zasiąść do rozmów z reżimem w Pjongjangu na temat denuklearyzacji.

Pytany o środki na wsparcie Ukrainy, Kirby potwierdził wcześniejsze oceny, mówiące że uchwalone przez Kongres pieniądze starczą do końca obecnego roku fiskalnego, tj. do końca września. Dodał też, że Biały Dom "z pewnością nie będzie nieśmiały", jeśli chodzi o zwracanie się do Kongresu o kolejny pakiet.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP