W związku z ryzykiem shutdownu prezydent Biden pozostanie w Waszyngtonie – informuje Biały Dom. Do zawieszenia działalności rządu federalnego z powodu nieuchwalenia budżetu może dojść już o północy z soboty na niedzielę.
Prezydent USA Joe Biden pozostanie w ten weekend w Waszyngtonie w związku z ryzykiem shutdownu - poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł w rozmowie z dziennikarzami, że zawieszenia działalności rządu wpłynęłoby negatywnie na pracę Departamentu Stanu, zapewnił jednak, że resort dyplomacji zrobi wszystko, co w jego mocy, by zachować zdolność do czuwania nad bezpieczeństwem państwa.
Szefowa biura budżetowego Białego Domu Shalanda Young poinformowała, że shutdown może sprawić, iż PKB Stanów Zjednoczonych straci od 0,1 do 0,2 proc.
W czwartek władze federalne ostrzegły pracowników administracji o możliwym zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny. Do zawieszenia działalności rządu federalnego z powodu nieuchwalenia budżetu może dojść już o północy z soboty na niedzielę.
Negocjacje w sprawie nieuchwalenia budżetu
Niewielka grupa skrajnie prawicowych kongresmenów, będących najbardziej zagorzałymi zwolennikami byłego prezydenta Donalda Trumpa, próbuje storpedować wysiłki spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy'ego, który usiłuje wypracować kompromis, by nie dopuścić do shutdownu.
Frakcja ta - według "Washington Post" - jest skłonna doprowadzić do obalenia spikera już w przyszłym tygodniu, co jeszcze dodatkowo sparaliżuje Kongres i utrudni ewentualne próby wybrnięcia z shutdownu
Zwolennicy Trumpa nie chcą zgodzić się na uchwalenie prowizorium bez głębokich cięć, funduszy na wzmocnienie granicy i przede wszystkim bez usunięcia z projektu środków na pomoc dla Ukrainy. Na to nie chcą się zgodzić kontrolujący Senat Demokraci i większość republikańskich senatorów. Republikanie w Izbie Reprezentantów odrzucili też senacki projekt prowizorium pozostawiającego poziom wydatków na obecnym poziomie.
Trump tymczasem zażądał niedawno w swym serwisie społecznościowym Truth Social, by Republikanie w Kongresie doprowadzili do zawieszenia działalności rządu.
Do zamknięcia funkcji państwa dochodziło w USA wielokrotnie, jednak najczęściej paraliż trwał kilka dni. Najdłuższy miał miejsce za prezydentury Trumpa w 2018 roku - trwał 34 dni.
Źródło: PAP