Biały Dom i amerykańska Polonia uczcili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

TVN24 | Świat

Autor:
katke/pm
Źródło:
PAP
Na stronie Białego Domu opublikowano artykuł na temat Powstania WarszawskiegoTVN24
wideo 2/15
TVN24Na stronie Białego Domu opublikowano artykuł na temat Powstania Warszawskiego

"Bohaterowie zachodniej cywilizacji: 76 lat po Powstaniu Warszawskim". Na stronie Białego Domu można przeczytać artykuł o kolejnej rocznicy zrywu w stolicy. Uroczyste obchody zorganizowała także amerykańska Polonia.

W rocznicę Powstania Warszawskiego na stronie internetowej Białego Domu przypomniano przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na placu Krasińskich z lipca 2017 roku. "Niewiele ponad trzy lata temu prezydent Trump wygłosił na placu Krasińskich w Warszawie jedno z najważniejszych przemówień swojej prezydentury. Stojąc przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, wezwał do obrony cywilizacji zachodniej przed wszystkimi wrogami, którzy chcą ją zniszczyć" - przypomniał w sobotę Biały Dom.

Donald Trump przemawiał na placu Krasińskich w Warszawietvn24

Na Placu Krasińskich - jak czytamy w artykule - Trump "uhonorował bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy powstali i chwycili za broń przeciwko swoim nazistowskim prześladowcom". Biały Dom przytoczył słowa Trumpa, że "Zachód został ocalony dzięki krwi patriotów, że każde pokolenie ma w tej obronie do odegrania swoją rolę i że każda piędź ziemi, każdy centymetr naszej cywilizacji jest tej obrony wart". W artykule przypomniana jest również postać św. Jana Pawła II, którego Biały Dom nazywa "obrońcą wolności religijnej" oraz jego pielgrzymkę do Polski w 1979 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Polska Walcząca na Greenpoincie

Społeczność polonijna złożyła w sobotę na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej. Zapłonęły też świece przed Muralem Powstańczym. Flagę na maszt przed główną siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) wciągnęła uczestniczka zrywu powstańczego, łączniczka i sanitariuszka, 93-letnia Danuta (Krempa) Szlajmer. Miała pseudonim "Siódemka", służyła w batalionie "Kiliński" i brała udział m.in. w bitwach o budynki PAST-y i Prudentialu.

- Mamy 1 sierpnia i jak każdego roku od pięciu lat Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa upamiętnia wybuch Powstania Warszawskiego. Kontynuujemy to pomimo panującej pandemii, ponieważ pamiętamy o bohaterach, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość - powiedział PAP przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztof Matyszczyk.

Na uroczystość przybyła m.in. córka powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego Rita Cosby, znana amerykańska dziennikarka i autorka książki "Quiet Hero. Secrets from My Father's Past" (Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca). Podkreśliła, że jest pełna podziwu dla powstańców i ich odwagi. - Jako Amerykanka polskiego pochodzenia czuję, że moja najlepsza część jest częścią polską - zapewniała. Rocznicowe obchody zgromadziły przedstawicieli weteranów, w tym SWAP i Ligi Morskiej, harcerzy oraz dzieci z polskich szkół dokształcających. Przybył konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Złożyli kwiaty, zapalili świece

Uroczystościom towarzyszył ogłuszający warkot maszyn motocyklistów z klubu Polska Sfora z Connecticut. Uczestnicy uroczystości przeszli później pod Mural Powstańczy na fasadzie Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie. Złożono pod nim kwiaty i zapalono świece. Jak powiedział PAP inicjator projektu muralu, działacz polonijny Grzegorz Fryc po raz siódmy w rocznicę powstania uczczono także zgodnie ze zwyczajem jednego z bohaterów powstania specjalnym plakatem. Tym razem uhonorowano nim Krempę Szlajmer.

- Oddajemy tradycyjnie hołd jednemu z powstańców, który mieszka i żyje wśród nas, jest częścią Polonii. Cieszę się, że akcja, która rozpoczęła się spontanicznie, może być kontynuowana nawet w czasie pandemii Covid-19. Nasze plakaty stają się coraz częściej poszukiwane przez kolekcjonerów. Jestem zaszczycony, że przynajmniej w ten skromny sposób możemy uczcić naszych bohaterów – dodał Fryc.

Jest architektem w Nowym Jorku, jego rodzice walczyli w powstaniu

Mieszkający w Nowym Jorku architekt Jerzy Świątkowski przekazał, że powstańcami byli jego rodzice. 19-letnia matka Irena Pryba wstąpiła do AK w 1942 roku. Jako sanitariuszka i łączniczka znalazła się w batalionach "Gustaw" - "Harnaś". Ojciec, Antoni Ryszard Świątkowski, przedwojenny porucznik rezerwy, działał w ugrupowaniu majora Szymańskiego. Także brat ojca, brat mamy, który miał 12 lat, siostra mamy, babcia i dziadek przystąpili do powstania. Świątkowski wyznał, że z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania asystował synowi Rysiowi, uczniowi szkoły dokształcającej przy Konsulacie Generalnym RP w przygotowaniu albumu: "Moja rodzina w Powstaniu Warszawskim".

- Moje dziecko urodzone i wychowane w Nowym Jorku dokładnie wie, co to było Powstanie Warszawskie i że jego rodzina brała w nim udział. To jest bardzo ważne, żeby przekazywać wiedzę o Powstaniu Warszawskim młodym ludziom, a najciekawsze dla nich są osobiste relacje, zwykłe opowieści, które sam słyszałem od mamy, taty i cioci, a teraz opowiadam o tym synowi – przekonywał Świątkowski.

Autor:katke/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24