Von der Leyen spotka się z Johnsonem. Po raz pierwszy po decyzji Izby Gmin o brexicie


Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się w najbliższą środę w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - podały w piątek służby prasowe Komisji Europejskiej. Celu wizyty nie podano, ale wśród tematów rozmów najprawdopodobniej będą stosunki unijno-brytyjskie po brexicie, którego termin upływa z końcem stycznia.

Będzie to pierwsze spotkanie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen po tym jak Izba Gmin zagłosowała za umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE. Choć brexit ma się dokonać z końcem stycznia, procedury legislacyjne ws. opuszczenia Wielkiej Brytanii nie zostały jeszcze zakończone.

Po stronie unijnej ratyfikację porozumienia musi jeszcze przeprowadzić Parlament Europejski.

Nie podano celu wizyty

Komisja Europejska nie podała, jaki jest cel wizyty, ale palącą kwestią w najbliższym czasie będą rozmowy przedstawicieli obu stron ws. przyszłych relacji unijno-brytyjskich po brexicie.

Premier Wielkiej Brytanii chce, żeby okres przejściowy, w trakcie którego jego kraju nie będzie już w instytucjach unijnych, ale wciąż będą obowiązywały go reguły UE, trwał tylko do końca roku. Oznacza to, że obie strony będą miały zaledwie jedenaście miesięcy na wypracowanie wszechstronnego porozumienia.

Poza spotkaniem z Johnsonem von der Leyen ma też wygłosić przemówienie w London School of Economics and Political Science.

Przewodnicząca KE zaniepokojona

Von der Leyen mówiła pod koniec grudnia, że jest zaniepokojona ograniczonym czasem na wynegocjowanie takiej umowy. Bruksela stawia na to, by w rokowaniach z Brytyjczykami zapewnić równe zasady gry dla firm na Wyspach i tych działających we Wspólnocie, jeśli ma być mowa o bezcłowym przepływie towarów.

Komisja Europejska powołała już grupę zadaniową ds. relacji z Wielką Brytanią, a unijni przywódcy dali na grudniowym szczycie wytyczne do dalszych działań, podkreślając, że przyszłe stosunki będą musiały opierać się na równowadze praw i obowiązków oraz zapewniać równe warunki działania.

Autor: mart//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: