NASA udostępniła wielki zbiór niezwykłych i unikalnych zdjęć kosmosu. Wykonała je w podczerwieni satelita WISE. Technologia nowego satelity oferuje o wiele większą dokładność zdjęć, w porównaniu do tych robionych wcześniej.
NASA podaje, że na udostępnionych zdjęciach widać "setki milionów" galaktyk, gwiazd i asteroidów. Agencja umieściła zdjęcia w sieci, z intencją pokazania ich astronomom-amatorom. - Od dzisiaj tysiące nowych oczu będą badać zdjęcia z WISE. Spodziewamy się wielu niespodzianek - powiedział Edward Wright, główny badacz programu.
Ponad 2 mld obiektów
Satelita działał od stycznia 2010, do lutego 2011 roku. W trakcie pracy wykonał około 2,7 miliona zdjęć. Obecnie udostępniono około 765 tysięcy obrazów, na których skatalogowano około 2,22 miliarda różnych obiektów, od odległych galaktyk, po asteroidy w Układzie Słonecznym.
Satelita WISE jest specjalnym teleskopem robiącym zdjęcia kosmosu w podczerwieni. Dzięki temu może wykrywać odległe i małe obiekty emitujące śladowe ilości ciepła.
Do osiągnięcia takich wyników konieczne było schładzanie soczewek satelity do - 258 st. C, czyli 12 st. C powyżej absolutnego zera. Do schładzania był wykorzystywany wodór, którego ograniczony zapas wymusił krótki okres działania satelity.
Cała misja kosztowała około 350 milionów dolarów.
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA