Kolorowy, amatorski film przedstawiający skutki niemieckich bombardowań przeleżał na londyńskim poddaszu prawie 70 lat. W przeddzień rocznicy pierwszych nalotów na brytyjską stolicę pokazała go, w wersji cyfrowej, rada miejska Westminster City.
Film przedstawia Londyn jesienią 1940 roku tuż po jednym z nalotów niemieckiej Luftwaffe. Widać na nim m.in. zbombardowany słynny dom handlowy John Lewis przy jednej z głównych ulic miasta - Oxford Street. Prowokacyjnie wystawiono przed nim szyld z napisem "Open" (otwarte).
Nagranie wykonał Alfred Coucher, który był najpierw burmistrzem dzielnicy Marylebone, a później szefem obrony przeciwlotniczej. Taśmy odnalazła na poddaszu jego rodzina. Jak mówi wnuczka Couchera, Carolyn Keen, krewni spodziewali się znaleźć tam materiały filmowe, ale nie przypuszczali, że będzie to tak cenne znalezisko pokazujące życie codzienne Londynu po bombardowaniach.
W rocznicę "Blitzu"
Nagranie zostało zdigitalizowane na zlecenie rady miejskiej Westminster City (dzielnicy Londynu). Film po raz pierwszy został zaprezentowany 6 września - w przeddzień 70 rocznicy rozpoczęcia operacji "Blitz". Tym niemieckim słowem oznaczającym "błysk" Brytyjczycy określają naloty Luftwaffe na obiekty cywilne na terenie Anglii.
Trwająca od 7 września 1940 r. do 11 maja 1941 r. operacja miała na celu osłabienie morale przeciwnika i zmuszenie Wielkiej Brytanii do wycofania się z wojny.
Źródło: Reuters