UNICEF: to druga najczęstsza przyczyna śmierci dzieci na świecie

Źródło:
PAP
Zanieczyszczone powietrze łamie prawa dzieci
Zanieczyszczone powietrze łamie prawa dzieci
TVN24
Zanieczyszczone powietrze łamie prawa dzieciTVN24

Zanieczyszczenie powietrza jest drugim czynnikiem ryzyka zgonu dzieci na świecie - wynika z raportu UNICEF. Szczególnie narażone są dzieci poniżej piątego roku życia. W 2021 roku zanieczyszczenie powietrza było przyczyną ponad 8 milionów zgonów na świecie - informuje UNICEF.

Zanieczyszczenie powietrza jest drugim globalnym czynnikiem ryzyka zgonu dzieci - poinformowano w raporcie UNICEF i niezależnej organizacji badawczej non-profit Health Effects Institute.

Według autorów raportu ponad 700 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia zmarło na skutek zanieczyszczenia powietrza w 2021 roku. W tym pół miliona zgonów miało związek z zanieczyszczeniami, które powstały w pomieszczeniach, gdzie gotuje się posiłki na wolnym ogniu. Dotyczy to szczególnie gospodarstw domowych w Azji i Afryce.

Pierwszą przyczyną śmierci dzieci na świecie jest niedożywienie. - Każdego dnia prawie dwa tysiące dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu skutków zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza - oznajmiła Kitty van der Heijden, wicedyrektor generalna UNICEF.

Drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci na świecie jest zanieczyszczenie powietrza24Novembers/Shutterstock

Zanieczyszczenie powietrza a zgony dzieci

Zły stan powietrza może wpłynąć na zdrowie już w okresie prenatalnym. Dzieci ze względu na swoją małą wagę absorbują więcej zanieczyszczeń niż dorośli. Jak informuje UNICEF, co piąte dziecko na świecie umiera na zapalenie płuc, a astma jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą układu oddechowego wśród starszych dzieci.

Według raportu wskaźnik zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza jest sto razy wyższy w państwach afrykańskich niż w krajach Globalnej Północy.

W publikacji czytamy, że w szerszej perspektywie czasowej dokonano postępów w zakresie likwidacji problemu zanieczyszczenia powietrza. Jak podano od 2000 roku wskaźnik zgonów dzieci poniżej piątego roku życia spadł o ponad połowę, szczególnie dzięki czystej energii, opiece medycznej i zwiększeniu świadomości zdrowotnej.

W 2021 roku zanieczyszczenie powietrza było przyczyną ponad 8 milionów zgonów na świecie - informuje UNICEF.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 24Novembers/Shutterstock