Szefowie dyplomacji państw UE zlecili przygotowanie planów dotyczących ewentualnego wysłania do Libii misji wojskowej. Warunkiem zaangażowania UE jest jednak powodzenie rozmów mających zakończyć wojnę domową w Libii.
"Jak tylko dojdzie do porozumienia w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej i uzgodnień w sferze bezpieczeństwa, UE będzie gotowa zwiększyć swoje wsparcie dla Libii i pomóc we wdrażaniu tych uzgodnień" - głosi dokument przyjęty przez obradujących w Brukseli ministrów spraw zagranicznych państw UE.
Strategia UE wobec Libii
Zlecili oni szefowej unijnej dyplomacji Federice Mogherini, by "możliwie szybko przedstawiła propozycje w sprawie możliwych działań w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony". Mogherini ma też przygotować całościową strategię polityki UE wobec Libii.
Libia jest pogrążona w chaosie, który zapanował, gdy w 2011 r. obalono i zabito dyktatora Muammara Kadafiego. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów - w Trypolisie - sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi, w Tobruku na wschodzie kraju, uznawany jest przez społeczność międzynarodową. Wpływy w Libii umacniają bojówki dżihadystów z Państwa Islamskiego.
Zachód działa na rzecz politycznego rozwiązania i zjednoczenia walczących frakcji. Aktualnie rozmowy toczą się w Rabacie w Maroku.
Autor: mm//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Claude Truong-Ngoc