W UE wzrasta liczba kobiet wśród naukowców i inżynierów. Jak wypada Polska

Źródło:
Eurostat
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad mięsem z celulozy
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad mięsem z celulozyTVN24
wideo 2/3
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad mięsem z celulozyTVN24

Cztery osoby na dziesięcioro naukowców i inżynierów w Unii Europejskiej to kobiety. Jak na tle innych krajów wypada Polska? Gdzie w Europie jest pod tym względem najlepiej, a które regiony mają dużo do nadrobienia?

W 2022 r. w Unii Europejskiej było prawie 7,3 mln kobiet naukowców i inżynierów, o 310 500 więcej niż w 2021 r., co stanowi 41 proc. całkowitego zatrudnienia w nauce i inżynierii - podało w poniedziałek unijne biuro statystyczne Eurostat z siedzibą w Luksemburgu. Dane te udostępniono z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce, który przypada na dzień 11 lutego.

Kobiety pracujące jako naukowcy i inżynierowie zatrudnione były przede wszystkim w sektorze usług, stanowiąc tam 46 proc. naukowców i inżynierów. Gorzej było jednak w przemyśle wytwórczym - tam kobiety stanowiły zaledwie 22 proc. osób zatrudnionych na stanowiskach naukowców i inżynierów. W Polsce pracowało odpowiednio: 63,8 proc. kobiet naukowców i inżynierów w sektorze usług oraz 38,5 proc. w przemyśle wytwórczym.

W których krajach najwięcej kobiet naukowców? Jak wypada Polska

W państwach członkowskich UE średni odsetek kobiet naukowców i inżynierów w 2022 r. był bardzo zróżnicowany i wahał się od 52 proc. na Litwie i 51 proc. w Bułgarii (51 proc.) do 31 proc. na Węgrzech, w Finlandii (32 proc.) i Niemczech (34 proc.). Polska dobrze wypada na tle unijnej średniej. Zależnie od regionu, odsetek kobiet naukowców i inżynierów waha się między 53 proc. a nawet ponad 59 proc.

Jak wyjaśnia Eurostat, "naukowcy i inżynierowie to podkategoria szerokiego pojęcia ludzi zatrudnionych w nauce i technologii. Do grona pracujących w nauce i technologii zalicza się osoby, które wykonują zawody, które mogą wiązać się z systematycznym wytwarzaniem, postępem, rozpowszechnianiem i zastosowaniem wiedzy naukowej i technologicznej, niezależnie od poziomu studiów. Kategoria ta obejmuje również inne zawody, takie jak technicy lub specjaliści pokrewni".

W których regionach Europy najwięcej kobiet naukowców, a gdzie najmniej

Najwyższy udział kobiet zatrudnionych w zawodach naukowo-technicznych w 2022 r. odnotowano na Litwie (zależnie od regionu, nawet 64,1 proc.), na Korsyce (63,9 proc. ) i na Łotwie (zależnie od regionu, nawet 62 proc.). Na czwartym miejscu uplasowała się cześć Polski nazywana dla celów statystycznych Makroregionem Centralnym, obejmująca województwo łódzkie i świętokrzyskie (61 proc.)

Na drugim końcu skali znalazły się regiony o najmniejszym odsetku kobiet zatrudnionych w nauce i technologii. To północny zachód Włoch (45,3 proc.), Malta (45,8 proc.) i południe Włoch (46,1 proc.).

ZOBACZ TEŻ: Światowa nauka w polskich laboratoriach

Autorka/Autor:az

Źródło: Eurostat

Źródło zdjęcia głównego: Stock-Asso/Shutterstock