Zajmują się różnymi dyscyplinami nauki, są uznanymi w środowisku – nie tylko polskim – osobami z osiągnięciami na światową skalę. Mowa o wybitnych polskich naukowcach i naukowczyniach, którzy dzięki finansowaniu z funduszy europejskich programowi Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej tworzą w naszym kraju centra doskonałości naukowej. Kim są i czym się na co dzień zajmują? Okazję do poznania ich bliżej będziemy mieli już w tym miesiącu na antenie TVN24 i TVN24 BiS.
Czym jest MAB?
Zanim jednak przedstawimy bohaterów i bohaterki programu "Biznes dla ludzi" warto wyjaśnić, czym są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). To program, dzięki któremu powstały w Polsce ośrodki badawcze prowadzące innowacyjne i konkurencyjne w skali światowej badania naukowe.
Program MAB został uruchomiony w 2015 roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i finansowany jest ze środków pochodzących z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).
Obecnie w Polsce działa czternaście centrów MAB, natomiast na antenach TVN24 i TVN24 BiS będziemy mogli bliżej poznać sześć z nich. Już dziś warto zarezerwować sobie na to czas! Emisja pierwszego odcinka programu "Biznes dla ludzi" o Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA planowana jest na 12 grudnia na godzinę 16:20 na TVN24 BiS oraz na godzinę 19:05 na TVN24. Kolejne odcinki obejrzymy o tych samych godzinach na poszczególnych kanałach 13, 14, 15, 18 i 19 grudnia.
Jakie wyzwania stawia nauce dzisiejszy świat?
Ośrodki badawcze, których badania zostaną przybliżone w programie to:
● Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych – CENTERA, ● Regenerative Mechanisms for Health – ReMedy, ● Centrum Doskonałości Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu – BRAINCITY, ● Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi – ICCVS, ● Międzynarodowe Centrum Badań Oka – ICTER, ● Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną – MagTop.
W trakcie sześciu odcinków programu "Biznes dla ludzi" poznamy między innymi ośrodek CENTERA, zajmujący się promieniowaniem terahercowym. Jego dyrektor, prof. Wojciech Knap, jest fizykiem i prowadzi badania, które mogą przynieść przełomowe zmiany w gospodarce, nadzorze bezpieczeństwa czy wpłynąć na rozwój technologii 7G. Aby było to możliwe, prof. Knap ze swoimi współpracownikami poszukuje sposobu na optymalizację kosztów wprowadzenia technologii wykorzystującej promieniowanie terahercowe. Tak, by było możliwe jego szersze zastosowanie.
Poznamy też prof. Agnieszkę Chacińską, biolożkę i jedną z dwóch założycielek – obok prof. Magdy Konarskiej – ośrodka ReMedy. To pierwsza Polka i piąta osoba z naszego kraju, która należy do prestiżowej, najstarszej nieprzerwanie istniejącej akademii nauk przyrodniczych i medycznych na świecie – Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina. Badania prof. Chacińskiej, które skupiają się na szukaniu przyczyn chorób na poziomie molekularnym, mogą dać wskazówki, jak lepiej walczyć z chorobami neurodegeneracyjnymi – Parkinsona czy Alzheimera.
Dzięki programowi "Biznes dla ludzi" w TVN24 i TVN24 BiS będziemy mieli też szansę, aby zajrzeć do ludzkiego mózgu. A dokładniej, zobaczymy jak prof. Leszek Kaczmarek i prof. Ewelina Knapska – wybitni neurobiolodzy – w ramach centrum doskonałości BRAINCITY - odkrywają tajniki działania naszego mózgu. Ich dogłębne poznanie jest kluczowe, by w przyszłości lepiej zadbać o profilaktykę, diagnostykę albo leczenie schorzeń psychicznych czy chorób neurodegeneracyjnych.
Nadzieja na lepsze jutro
Rozwiązań, jak pokonać wybrane choroby cywilizacyjne, z którymi się zmagamy, poszukuje również Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi ICCVS, pod kierunkiem prof. Natalii Marek-Trzonkowskiej. Jej badania niosą promyk nadziei na to, że w przyszłości przynajmniej niektóre nowotwory będziemy mogli zwalczać poprzez odpowiednie pobudzenie organizmu chorej osoby. Czy wykorzystanie wzmocnionych poza organizmem limfocytów pacjenta faktycznie pozwoli organizmowi zwalczać chorobę? Jeśli badania prof. Marek-Trzonkowskiej powiodłyby się, byłaby to rewolucja w świecie medycyny!
Opowieść o pracy jednostek badawczych w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze zaprowadzi nas również do prof. Macieja Wojtkowskiego i prowadzonych przez niego rewolucyjnych badań w Międzynarodowym Centrum Badań Oka ICTER. Ten wybitny fizyk, w przeszłości pracujący między innymi w Massachusetts Institute of Technology, zaprojektował tomograf optyczny, który wykorzystuje się do nieinwazyjnego badania wnętrza oka. Teraz chciałby dokonać kolejnego przełomu w diagnostyce i terapii chorób oczu, do których należy m.in. retinopatia cukrzycowa. A wszystko dzięki światłu…
Z kolei prof. Tomasz Dietl, kolejny wybitny fizyk prowadzący obecnie badania w ramach MAB koncentruje się w swoim ośrodku – MagTop – na pracy z materiałami topologicznymi. To właśnie dzięki nowym materiałom, takim jak materiały topologiczne, możliwy jest postęp technologiczny. Prace ośrodka mogą przynieść rewolucję w przechowywaniu danych i energetyce.
Naukowcy, którzy dzięki programowi Międzynarodowe Agendy Badawcze mogą prowadzić swoje badania są rozpoznawalni i cenieni w światowej nauce. Wyniki ich prac mogą już w najbliższej przyszłości przyczynić się do postępu w wielu obszarach niezwykle istotnych dla naszego codziennego życia, jak np. w medycynie. Warto poznać je bliżej, dlatego raz jeszcze zapraszamy do oglądania programu "Biznes dla ludzi" w TVN24 i TVN24 BiS od 12 grudnia.
Program Międzynarodowe Agendy Badawcze jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014-2020, działanie 4.3. Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Źródło zdjęcia głównego: Międzynarodowe Agendy Badawcze