Światowa nauka w polskich laboratoriach

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 

Zajmują się różnymi dyscyplinami nauki, są uznanymi w środowisku – nie tylko polskim – osobami z osiągnięciami na światową skalę. Mowa o wybitnych polskich naukowcach i naukowczyniach, którzy dzięki finansowaniu z funduszy europejskich programowi Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej tworzą w naszym kraju centra doskonałości naukowej. Kim są i czym się na co dzień zajmują? Okazję do poznania ich bliżej będziemy mieli już w tym miesiącu na antenie TVN24 i TVN24 BiS.

Czym jest MAB?

Zanim jednak przedstawimy bohaterów i bohaterki programu "Biznes dla ludzi" warto wyjaśnić, czym są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). To program, dzięki któremu powstały w Polsce ośrodki badawcze prowadzące innowacyjne i konkurencyjne w skali światowej badania naukowe.

Program MAB został uruchomiony w 2015 roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i  finansowany jest ze środków pochodzących z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).

Obecnie w Polsce działa czternaście centrów MAB, natomiast na antenach TVN24 i TVN24 BiS będziemy mogli bliżej poznać sześć z nich. Już dziś warto zarezerwować sobie na to czas! Emisja pierwszego odcinka programu "Biznes dla ludzi" o Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA planowana jest na 12 grudnia na godzinę 16:20 na TVN24 BiS oraz na godzinę 19:05 na TVN24. Kolejne odcinki obejrzymy o tych samych godzinach na poszczególnych kanałach 13, 14, 15, 18 i 19 grudnia.

Jakie wyzwania stawia nauce dzisiejszy świat?

Ośrodki badawcze, których badania zostaną przybliżone w programie to:

● Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych – CENTERA, ● Regenerative Mechanisms for Health – ReMedy, ● Centrum Doskonałości Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu – BRAINCITY, ● Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi – ICCVS, ● Międzynarodowe Centrum Badań Oka – ICTER, ● Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną – MagTop.

W trakcie sześciu odcinków programu "Biznes dla ludzi" poznamy między innymi ośrodek CENTERA, zajmujący się promieniowaniem terahercowym. Jego dyrektor, prof. Wojciech Knap, jest fizykiem i prowadzi badania, które mogą przynieść przełomowe zmiany w gospodarce, nadzorze bezpieczeństwa czy wpłynąć na rozwój technologii 7G. Aby było to możliwe, prof. Knap ze swoimi współpracownikami poszukuje sposobu na optymalizację kosztów wprowadzenia technologii wykorzystującej promieniowanie terahercowe. Tak, by było możliwe jego szersze zastosowanie.

Poznamy też prof. Agnieszkę Chacińską, biolożkę i jedną z dwóch założycielek – obok prof. Magdy Konarskiej – ośrodka ReMedy. To pierwsza Polka i piąta osoba z naszego kraju, która należy do prestiżowej, najstarszej nieprzerwanie istniejącej akademii nauk przyrodniczych i medycznych na świecie – Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina. Badania prof. Chacińskiej, które skupiają się na szukaniu przyczyn chorób na poziomie molekularnym, mogą dać  wskazówki, jak lepiej walczyć z chorobami neurodegeneracyjnymi – Parkinsona czy Alzheimera.

Dzięki programowi "Biznes dla ludzi" w TVN24 i TVN24 BiS będziemy mieli też szansę, aby zajrzeć do ludzkiego mózgu. A dokładniej, zobaczymy jak prof. Leszek Kaczmarek i prof. Ewelina Knapska – wybitni neurobiolodzy – w ramach centrum doskonałości BRAINCITY - odkrywają tajniki działania naszego mózgu. Ich dogłębne poznanie jest kluczowe, by w przyszłości lepiej zadbać o profilaktykę, diagnostykę albo leczenie schorzeń psychicznych czy chorób neurodegeneracyjnych.

Nadzieja na lepsze jutro

Rozwiązań, jak pokonać wybrane choroby cywilizacyjne, z którymi się zmagamy, poszukuje również Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi ICCVS, pod kierunkiem prof. Natalii Marek-Trzonkowskiej. Jej badania niosą promyk nadziei na to, że w przyszłości przynajmniej niektóre nowotwory będziemy mogli zwalczać poprzez odpowiednie pobudzenie organizmu chorej osoby. Czy wykorzystanie wzmocnionych poza organizmem limfocytów pacjenta faktycznie pozwoli organizmowi zwalczać chorobę? Jeśli badania prof. Marek-Trzonkowskiej powiodłyby się, byłaby to rewolucja w świecie medycyny!

Opowieść o pracy jednostek badawczych w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze zaprowadzi nas również do prof. Macieja Wojtkowskiego i prowadzonych przez niego rewolucyjnych badań w Międzynarodowym Centrum Badań Oka ICTER. Ten wybitny fizyk, w przeszłości pracujący między innymi w Massachusetts Institute of Technology, zaprojektował tomograf optyczny, który wykorzystuje się do nieinwazyjnego badania wnętrza oka. Teraz chciałby dokonać kolejnego przełomu w diagnostyce i terapii chorób oczu, do których należy m.in. retinopatia cukrzycowa. A wszystko dzięki światłu…

Z kolei prof. Tomasz Dietl, kolejny wybitny fizyk prowadzący obecnie badania w ramach MAB koncentruje się w swoim ośrodku – MagTop – na pracy z materiałami topologicznymi. To właśnie dzięki nowym materiałom, takim jak materiały topologiczne,  możliwy jest postęp technologiczny. Prace ośrodka mogą przynieść rewolucję w przechowywaniu danych i energetyce.

Naukowcy, którzy dzięki programowi Międzynarodowe Agendy Badawcze mogą prowadzić swoje badania są rozpoznawalni i cenieni w światowej nauce. Wyniki ich prac  mogą już w najbliższej przyszłości przyczynić się do postępu w wielu obszarach niezwykle istotnych dla naszego codziennego życia, jak np. w medycynie. Warto poznać je bliżej, dlatego raz jeszcze zapraszamy do oglądania programu "Biznes dla ludzi" w TVN24 i TVN24 BiS od 12 grudnia.

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014-2020, działanie 4.3. Międzynarodowe Agendy Badawcze.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 

Źródło zdjęcia głównego: Międzynarodowe Agendy Badawcze

Pozostałe wiadomości

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z niewdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych. "Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie nadała mu uprawnień do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych" - czytamy w komunikacie KE. Za wdrożenie tych przepisów odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. W środę poinformowano także o złożeniu skargi przeciw Polsce w związku z niewdrożeniem unijnej dyrektywy o eurowiniecie.

Polska pozwana do TSUE

Polska pozwana do TSUE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nowe dane o wynagrodzeniach. Mediana w listopadzie 2024 roku wyniosła 6842 złote i była o prawie jedną piątą niższa od przeciętnego wynagrodzenia, które wynosiło 8376,58 złotego.

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Źródło:
PAP

W środę strajk kolejarzy sparaliżował ruch pociągów w Portugali. - Możemy odstąpić od protestu, ale tylko wtedy, kiedy rząd przystanie na proponowane przez nas warunki - stwierdził szef związku zawodowego Fectrans Jose Manuel Oliveira. Strajkujący żądają podwyżek i lepszych warunków pracy.

Chaos na stacjach kolejowych

Chaos na stacjach kolejowych

Źródło:
PAP

Do dziesięciu lat miałby zostać zwiększony czas nieprzerwalnego zamieszkiwania w Polsce przez cudzoziemców, którzy chcą uzyskać polskie obywatelstwo - zakłada propozycja noweli Prawa i Sprawiedliwości, o czym informuje "Rzeczpospolita". Obecnie są to trzy lata. Prace nad zmianami planuje również obecny rząd, ale propozycję ma przedstawić dopiero jesienią.

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Źródło:
PAP

Hiszpański rząd zatwierdził skrócenie czasu pracy w ciągu tygodnia z 40 do 37,5 godzin. Projekt trafi teraz pod głosowanie parlamentu. Rząd jednak nie ma większości i zabiega o poparcie między innym u nacjonalistów katalońskich.

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Źródło:
PAP

Żyjemy z technologią 5G, ale operatorzy telekomunikacyjni myślą już o 6G. 12 największych firm europejskich z tej branży zaapelowało do regulatorów, by poszerzyć pasmo dla usług mobilnych. Ostrzegli też, że Europie grozi pozostanie w tyle za USA przy wdrażaniu technologii 6G.

Technologia 6G. Apel operatorów

Technologia 6G. Apel operatorów

Źródło:
Reuters

Stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - wynika z szacunków resortu rodziny. Ministerstwo dodało, że bezrobocie spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 punktu procentowego.

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Źródło:
PAP

W wieku 81 lat zmarł Jan Koral, współtwórca marki Koral - poinformował portal Sądeczanin. Cukiernik stworzył w Nowym Sączu lodziarnię "Bajka", w której to jego bracia, Józef i Marian, uczyli się fachu. Później dzięki nim lody Koral stały się znane w całym kraju i w Europie.

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ocenił, że obecnie Rosja nie powinna wrócić do grupy G7, do której należy siedem najbogatszych gospodarek świata. Zaznaczył, że w jego ocenie wykluczenie Rosji z G8 po aneksji Krymu było błędem. Wyraził jednak nadzieję, że Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą może zmotywować perspektywa ponownego udziału w piłkarskich mistrzostwach świata.

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Źródło:
PAP

- Wiem jedno. Rosja chce ukraść Polsce demokrację w tych wyborach - powiedział na antenie TVN24, w programie "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapytany o "bezprecedensową" ingerencję ze strony rosyjskiej w wybory w Polsce zaznaczył, że jest ona "trójkierunkowa".

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Szwajcarii dojdzie do pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojny handlowej między obu mocarstwami - zapowiedział sekretarz skarbu USA Scott Bessent. - Nie chcemy się odłączać od Chin, to czego chcemy to sprawiedliwy handel - zaznaczył.

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Źródło:
PAP

"L4, ciąża. W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego - przekazała nam Monika Folaron z biura prasowego ZUS.

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto, na co następnie odpowiedział prezydent.

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad nowelą, która ma ograniczyć proceder wprowadzania na polski rynek ciągników niespełniających europejskich norm. Tak wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac Rady Ministrów.

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

Źródło:
PAP

Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Źródło:
tvn24.pl

Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Źródło:
BBC