Światowa nauka w polskich laboratoriach

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 

Zajmują się różnymi dyscyplinami nauki, są uznanymi w środowisku – nie tylko polskim – osobami z osiągnięciami na światową skalę. Mowa o wybitnych polskich naukowcach i naukowczyniach, którzy dzięki finansowaniu z funduszy europejskich programowi Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej tworzą w naszym kraju centra doskonałości naukowej. Kim są i czym się na co dzień zajmują? Okazję do poznania ich bliżej będziemy mieli już w tym miesiącu na antenie TVN24 i TVN24 BiS.

Czym jest MAB?

Zanim jednak przedstawimy bohaterów i bohaterki programu "Biznes dla ludzi" warto wyjaśnić, czym są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). To program, dzięki któremu powstały w Polsce ośrodki badawcze prowadzące innowacyjne i konkurencyjne w skali światowej badania naukowe.

Program MAB został uruchomiony w 2015 roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i  finansowany jest ze środków pochodzących z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).

Obecnie w Polsce działa czternaście centrów MAB, natomiast na antenach TVN24 i TVN24 BiS będziemy mogli bliżej poznać sześć z nich. Już dziś warto zarezerwować sobie na to czas! Emisja pierwszego odcinka programu "Biznes dla ludzi" o Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA planowana jest na 12 grudnia na godzinę 16:20 na TVN24 BiS oraz na godzinę 19:05 na TVN24. Kolejne odcinki obejrzymy o tych samych godzinach na poszczególnych kanałach 13, 14, 15, 18 i 19 grudnia.

Jakie wyzwania stawia nauce dzisiejszy świat?

Ośrodki badawcze, których badania zostaną przybliżone w programie to:

● Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych – CENTERA, ● Regenerative Mechanisms for Health – ReMedy, ● Centrum Doskonałości Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu – BRAINCITY, ● Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi – ICCVS, ● Międzynarodowe Centrum Badań Oka – ICTER, ● Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną – MagTop.

W trakcie sześciu odcinków programu "Biznes dla ludzi" poznamy między innymi ośrodek CENTERA, zajmujący się promieniowaniem terahercowym. Jego dyrektor, prof. Wojciech Knap, jest fizykiem i prowadzi badania, które mogą przynieść przełomowe zmiany w gospodarce, nadzorze bezpieczeństwa czy wpłynąć na rozwój technologii 7G. Aby było to możliwe, prof. Knap ze swoimi współpracownikami poszukuje sposobu na optymalizację kosztów wprowadzenia technologii wykorzystującej promieniowanie terahercowe. Tak, by było możliwe jego szersze zastosowanie.

Poznamy też prof. Agnieszkę Chacińską, biolożkę i jedną z dwóch założycielek – obok prof. Magdy Konarskiej – ośrodka ReMedy. To pierwsza Polka i piąta osoba z naszego kraju, która należy do prestiżowej, najstarszej nieprzerwanie istniejącej akademii nauk przyrodniczych i medycznych na świecie – Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina. Badania prof. Chacińskiej, które skupiają się na szukaniu przyczyn chorób na poziomie molekularnym, mogą dać  wskazówki, jak lepiej walczyć z chorobami neurodegeneracyjnymi – Parkinsona czy Alzheimera.

Dzięki programowi "Biznes dla ludzi" w TVN24 i TVN24 BiS będziemy mieli też szansę, aby zajrzeć do ludzkiego mózgu. A dokładniej, zobaczymy jak prof. Leszek Kaczmarek i prof. Ewelina Knapska – wybitni neurobiolodzy – w ramach centrum doskonałości BRAINCITY - odkrywają tajniki działania naszego mózgu. Ich dogłębne poznanie jest kluczowe, by w przyszłości lepiej zadbać o profilaktykę, diagnostykę albo leczenie schorzeń psychicznych czy chorób neurodegeneracyjnych.

Nadzieja na lepsze jutro

Rozwiązań, jak pokonać wybrane choroby cywilizacyjne, z którymi się zmagamy, poszukuje również Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi ICCVS, pod kierunkiem prof. Natalii Marek-Trzonkowskiej. Jej badania niosą promyk nadziei na to, że w przyszłości przynajmniej niektóre nowotwory będziemy mogli zwalczać poprzez odpowiednie pobudzenie organizmu chorej osoby. Czy wykorzystanie wzmocnionych poza organizmem limfocytów pacjenta faktycznie pozwoli organizmowi zwalczać chorobę? Jeśli badania prof. Marek-Trzonkowskiej powiodłyby się, byłaby to rewolucja w świecie medycyny!

Opowieść o pracy jednostek badawczych w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze zaprowadzi nas również do prof. Macieja Wojtkowskiego i prowadzonych przez niego rewolucyjnych badań w Międzynarodowym Centrum Badań Oka ICTER. Ten wybitny fizyk, w przeszłości pracujący między innymi w Massachusetts Institute of Technology, zaprojektował tomograf optyczny, który wykorzystuje się do nieinwazyjnego badania wnętrza oka. Teraz chciałby dokonać kolejnego przełomu w diagnostyce i terapii chorób oczu, do których należy m.in. retinopatia cukrzycowa. A wszystko dzięki światłu…

Z kolei prof. Tomasz Dietl, kolejny wybitny fizyk prowadzący obecnie badania w ramach MAB koncentruje się w swoim ośrodku – MagTop – na pracy z materiałami topologicznymi. To właśnie dzięki nowym materiałom, takim jak materiały topologiczne,  możliwy jest postęp technologiczny. Prace ośrodka mogą przynieść rewolucję w przechowywaniu danych i energetyce.

Naukowcy, którzy dzięki programowi Międzynarodowe Agendy Badawcze mogą prowadzić swoje badania są rozpoznawalni i cenieni w światowej nauce. Wyniki ich prac  mogą już w najbliższej przyszłości przyczynić się do postępu w wielu obszarach niezwykle istotnych dla naszego codziennego życia, jak np. w medycynie. Warto poznać je bliżej, dlatego raz jeszcze zapraszamy do oglądania programu "Biznes dla ludzi" w TVN24 i TVN24 BiS od 12 grudnia.

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014-2020, działanie 4.3. Międzynarodowe Agendy Badawcze.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 

Źródło zdjęcia głównego: Międzynarodowe Agendy Badawcze

Pozostałe wiadomości

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl