Unia Europejska rozpocznie negocjacje akcesyjne z Bośnią i Hercegowiną

Źródło:
PAP
Bośnia i Hercegowina (wideo archiwalne)
Bośnia i Hercegowina (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/2
Bośnia i Hercegowina (wideo archiwalne)Reuters Archive

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w czwartek, że unijni przywódcy zgromadzeni w czwartek na szczycie w Brukseli podjęli decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną.

"Rada Europejska właśnie podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną. Gratulacje! Wasze miejsce jest w naszej europejskiej rodzinie" - napisał Charles Michel na platformie X (dawniej Twitter). Dodał zdjęcie z Borjaną Krišto - premierką Bośni i Hercegowiny.

"Dzisiejsza decyzja jest kluczowym krokiem naprzód na waszej ścieżce do UE. Teraz należy kontynuować ciężką pracę, aby Bośnia i Hercegowina stale rozwijała się, tak jak tego pragnie wasz naród" - zachęcił szef Rady Europejskiej.

Bośnia i Hercegowina złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w lutym 2016 roku, a w grudniu 2022 otrzymała status kraju kandydującego.

W konkluzjach szczytu dotyczących rozszerzenia szefowie unijnych państw i rządów zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie ram negocjacyjnych, które zostaną zaakceptowane przez Radę UE. W dokumencie znalazł się też punkt przypominający o konieczności przeprowadzenia reform wewnętrznych UE, tak by wspólnota była gotowa na przyjęcie nowych członków. Będzie to jeden z głównych tematów omawianych na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w kwietniu.

Zobacz też: Politico: Holandia i Dania sprzeciwiają się rozpoczęciu negocjacji UE z Bośnią i Hercegowiną

12 marca Ursula von der Leyen, szefowa KE, powiedziała podczas debaty, że w ostatnich latach Unia zmieniła podejście do Bałkanów Zachodnich. - Zdaliśmy sobie sprawę, że nie wystarczy tylko czekać, aż Bałkany Zachodnie zbliżą się do nas. Nie wystarczy powiedzieć, że drzwi są otwarte. Musimy także wziąć na siebie odpowiedzialność i w każdy możliwy sposób wspierać (ten region - red.) na drodze do naszej Unii. Dlatego właśnie stworzyliśmy nasz Plan Rozwoju dla Bałkanów Zachodnich. Właśnie dlatego rozpoczęliśmy negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną i dlatego zobowiązaliśmy się zrobić to samo w przypadku Bośni i Hercegowiny - dodała.

Podkreśliła, że Bośnia i Hercegowina przeprowadziła imponujące reformy. - W nieco ponad rok osiągnięto większy postęp niż (wcześniej) przez ponad dekadę. Bośnia i Hercegowina w pełni dostosowała się do naszej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, co ma kluczowe znaczenie w czasach zawirowań geopolitycznych - mówiła.

Autorka/Autor:ek/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Union