"Wstępna misja" komisarza ONZ w Wenezueli. W sprawie naruszeń praw człowieka


Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) poinformowało w piątek o wysłaniu do Wenezueli pięcioosobowego zespołu m.in. w celu spotkania się z "ofiarami naruszeń praw człowieka" w tym kraju.

Ta - jak określono - "wstępna misja techniczna", która potrwa od 11 do 22 marca, ma przygotować ewentualną wizytę w tym południowoamerykańskim kraju szefowej UNHCHR Chilijki Michelle Bachelet, która w listopadzie 2018 roku została oficjalnie zaproszona przez wenezuelski rząd - poinformowało w komunikacie jej biuro. Misja powinna umożliwić "wysokiej komisarz nieograniczony dostęp do ludzi i miejsc, które powinna odwiedzić w celu uzyskania jasnego obrazu sytuacji w zakresie praw człowieka w tym kraju".

Wizyta wstępna

W czasie wizyty zespół spotka się z przedstawicielami rządu, Zgromadzenia Narodowego, społeczeństwa obywatelskiego, a także z ofiarami naruszeń praw człowieka. Zespół uda się do stołecznego Caracas, a także do innych miast w kilku stanach na terenie całego kraju. Biuro sprecyzowało, że "w państwach, w których UNHCHR nie jest obecne, jest zwyczajem, aby wysłać wstępną kontrolę techniczną przed ewentualną wizytą wysokiej komisarz". W tym tygodniu Bachelet powiedziała w Genewie, że kryzys polityczny, gospodarczy i społeczny w Wenezueli został "zaostrzony sankcjami międzynarodowymi".

Kraj w kryzysie

Dwadzieścia lat po dojściu do władzy Hugo Chaveza, który zmarł w 2013 roku, jego następca Nicolas Maduro zmaga się ze społecznymi protestami i kontestacją władzy przez przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Juan Guaido, uznanego przez część społeczności międzynarodowej za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Z danych ONZ wynika, że ok. 2,7 mln Wenezuelczyków uciekło z tego liczącego prawie 31,7 mln ludzi kraju od początku kryzysu politycznego i gospodarczego w 2015 roku.

Autor: /ja / Źródło: PAP

Raporty: