Lista światowego dziedzictwa UNESCO powiększyła się o 40 obiektów znajdujących się na kilku kontynentach. Wśród nich także obiekty z krajów sąsiadujących z Polską: modernistyczna zabudowa Kowna (Litwa), średniowieczne budynki stanowiące dziedzictwo żydowskie Erfurtu (Niemcy) oraz Žatec i okoliczne plantacje chmielu (Czechy).
Decyzje o przyjęciu nowych obiektów na prestiżową listę podejmowane są podczas 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Rijadzie, która rozpoczęła się 10 września i potrwa do 25 września. Jak dotąd na listę trafiło 40 nowych obiektów, w tym 31 obiektów dziedzictwa kulturowego oraz 9 obiektów dziedzictwa przyrodniczego. Dzięki nim lista światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje już ponad 1150 lokalizacji na całym świecie. Jak podkreślił we wtorek brytyjski "Independent", sesja trwa, zatem "lista może się jeszcze powiększyć".
ZOBACZ TEŻ: UNESCO wpisało na listę zagrożonych obiektów światowego dziedzictwa zabytki w Kijowie i Lwowie
Nowe obiekty na liście światowego dziedzictwa UNESCO
Podczas obrad w stolicy Arabii Saudyjskiej na listę wpisano między innymi starożytne gwatemalskie miasto Tak'alik Ab'aj, krajobraz kulturowy Zagori w Grecji, starożytną rzymską świątynię Maison Carrée we francuskim Nîmes, cmentarze Gaya Tumuli w Korei Południowej, masyw leśny Odzala-Kokoua w Kongo, wulkany i lasy Mount Pelée i Pitons na północnej Martynice, Park Narodowy Bale w Etiopii, Park Narodowy Lasu Nyungwe w Rwandzie, warownie pierścieniowe z czasów wikingów w Danii, średniowieczne meczety w tureckiej Antolii i starożytne ruiny Jerycha na Zachodnim Brzegu.
ZOBACZ TEŻ: UNESCO: w Ukrainie zniszczonych zostało ponad 260 obiektów uznawanych za dobro światowego dziedzictwa
Wśród nowych obiektów na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się również te z krajów sąsiadujących z Polską: modernistyczna zabudowa litewskiego Kowna z lat 1919-1939, obejmujące trzy zabytkowe budynki żydowskie średniowieczne dziedzictwo w Erfurcie (Niemcy), a także czeski Žatec i okoliczne plantacje chmielu.
Polskie obiekty wpisane na listę UNESCO
Podczas 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Rijadzie na listę nie dołączono żadnego obiektu z Polski. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie 17 obiektów z naszego kraju, w tym m.in. Stare Miasto w Krakowie, królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Puszcza Białowieska (obiekt transgraniczny polsko-białoruski), Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Hala Stulecia we Wrocławiu, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat i krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego.
Źródło: whc.unesco.org, Independent
Źródło zdjęcia głównego: fivetonine/Shutterstock