Ułaskawienie dla tysięcy skazanych lub poszukiwanych za uprawę konopi

Źródło:
PAP
Policja zlikwidowała nielegalną plantację konopi indyjskich i zatrzymała dwóch podejrzanych
Policja zlikwidowała nielegalną plantację konopi indyjskich i zatrzymała dwóch podejrzanychPolicja Podkarpacka
wideo 2/6
Policja zlikwidowała nielegalną plantację konopi indyjskich i zatrzymała dwóch podejrzanychPolicja Podkarpacka

Król Maroka Mohammed VI ułaskawił 4831 osób skazanych lub poszukiwanych w związku z zarzutami dotyczącymi nielegalnej uprawy konopi indyjskich - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Szef marokańskiego organu regulacyjnego ocenił, że "ułaskawienie zachęci rolników do zaangażowania się w proces prawny dotyczący uprawy konopi indyjskich".

Maroko jest jednym z głównych producentów konopi indyjskich i w 2021 roku zezwolono tam na ich uprawę i eksport, a także stosowanie marihuany w medycynie lub przemyśle. Nadal jednak nie wolno stosować tego narkotyku w celach rekreacyjnych.

We wtorek agencja Reutera poinformowała, że król Maroka Mohammed VI ułaskawił 4831 osób skazanych lub poszukiwanych w związku z zarzutami dotyczącymi nielegalnej uprawy konopi indyjskich.

"Ułaskawienie przez króla osób, którym postawiono zarzuty bądź je skazano, zachęci rolników do zaangażowania się w proces prawny dotyczący uprawy konopi indyjskich w celu poprawy swoich dochodów i warunków życia" - powiedział agencji Reutera Mohammed El Guerrouj, szef marokańskiego organu regulacyjnego ANRAC, zajmującego się konopiami indyjskimi.

Zobacz też: Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Według oficjalnych danych, pierwsze legalne zbiory konopi indyjskich w Maroku w 2023 roku wyniosły 294 tony, wyeksportowano 225 kilogramów - powiedział Guerrouj. Oczekuje się, że w tym roku - ze względu na wzrost liczby zezwoleń na uprawę - wynik żniw będzie lepszy, zwłaszcza że ANRAC umożliwia uprawę lokalnej odmiany konopi znanej jako Beldia.

Król Maroka Mohammeda VIGetty Images

Uprawa konopii indyjskich w Maroku

Prawie milion ludzi żyje na obszarach północnego Maroka, gdzie uprawa konopi indyjskich stanowi główną działalność gospodarczą. Marihuana jest tam uprawiana od pokoleń i palona po wymieszaniu z tytoniem w tradycyjnych fajkach i glinianych misach. Jej legalizacja w 2021 roku miała na celu poprawę dochodów rolników i uchronienie ich przed handlarzami narkotyków, którzy w dużej mierze kontrolują obrót konopiami indyjskimi i nielegalnie je eksportują. Maroko stara się również wykorzystać rosnący światowy rynek legalnej marihuany i w 2023 roku przyznało 54 zezwolenia na eksport.

"Królewskie ułaskawienie wywołało falę entuzjastycznych reakcji. Inicjatywa ta jest jednomyślnie postrzegana jako mocne świadectwo zaangażowania suwerena na rzecz sprawiedliwości społecznej i integracji społeczno-gospodarczej. Odzwierciedla to również pragnienie Jego Królewskiej Mości Króla, aby umożliwić tym drobnym rolnikom ponowne połączenie się z rodzinami, pełną integrację ze społecznością i odbudowanie swojej przyszłości po tym, jak zostali związani z praktykami niegdyś uważanymi za nielegalne" - napisała prorządowa gazeta "Le Matin".

Autorka/Autor:ek/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock