Ukraińscy żołnierze już w Fort Sill. Rozpoczynają szkolenie z obsługi Patriotów

Źródło:
PAP
Amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot
Amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot
US Army
Amerykańskie systemy obrony powietrznej PatriotUS Army

Dowódca bazy Fort Sill poinformował o rozpoczęciu szkolenia ukraińskich żołnierzy w obsłudze systemu obrony powietrznej Patriot, który Amerykanie dostarczą Ukrainie. Będzie to jedna bateria, która obejmuje sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli oraz osiem wyrzutni. Tymczasem w poniedziałek dowódca sil zbrojnych USA generał Mark Milley odwiedził bazę Grafenwoehr w Niemczech, gdzie szkoli się obecnie 600 ukraińskich żołnierzy.

- Ukraińscy żołnierze przybyli w niedzielę do amerykańskiej bazy wojskowej w stanie Oklahoma, aby szkolić się w obsłudze systemu obrony powietrznej Patriot, który Waszyngton dostarczy Kijowowi - poinformował w poniedziałek dowódca bazy Fort Sill Curtis King. - To szkolenie będzie koncentrować się na obsłudze i konserwacji systemu przeciwlotniczego Patriot - dodał.

10 stycznia amerykańskie ministerstwo obrony informowało, że szkolenie w Oklahomie ma objąć od 90 do 100 ukraińskich żołnierzy. - Po dostarczeniu Ukrainie Patriot przyczyni się do wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej - mówił rzecznik Pentagonu, generał Pat Ryder.

USA dostarczą Ukrainie baterię Patriot

- Spodziewamy się, że szkolenie Ukraińców z tego złożonego systemu potrwa kilka miesięcy - wyjaśniała 10 stycznia Laura Cooper z Pentagonu.

Fort Sill jest jednym z czterech podstawowych ośrodków szkoleniowych sił zbrojnych USA i siedzibą szkoły artylerii polowej, która kształci żołnierzy od ponad wieku.

USA dostarczą Ukrainie jedną baterię Patriot, która obejmuje sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli oraz osiem wyrzutni. Bateria jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy.

Pierwszy żołnierz USA w Camp Cherson

Tymczasem w poniedziałek dowódca sil zbrojnych USA generał Mark Milley odwiedził Camp Cherson, część bazy treningowy Grafenwoehr w Niemczech, gdzie szkoli się obecnie 600 ukraińskich żołnierzy.

USA od lat prowadzą szkolenia w Grafenwoehr. Ograniczone szkolenie dla sił ukraińskich rozpoczęło się w zeszłym roku, wkrótce po rosyjskiej inwazji. W tamtym czasie koncentrowano się w szczególności na różnych systemach uzbrojenia dostarczanych przez USA.

W zeszłym miesiącu Pentagon ogłosił, że rozszerzy szkolenie w celu doskonalenia umiejętności sił ukraińskich. Pięciotygodniowy kurs jest przeznaczony na naukę skutecznego przemieszczania i koordynowania jednostek wielkości kompanii i batalionu w bitwie, przy użyciu połączonych sił artyleryjskich, pancernych i lądowych. Zakończy się bardziej złożonymi ćwiczeniami bojowymi, w których weźmie udział cały batalion i jednostka dowodzenia. Szkolenie w Grafenwoehr prowadzi Dowództwo Szkolenia 7 Armii.

Rozmawiając z dwoma reporterami AP podróżującymi z nim do Europy, Milley powiedział, że kompleksowe szkolenie, połączone z wprowadzaniem nowej broni, artylerii, czołgów i innych pojazdów zmierzających na Ukrainę, będzie kluczem do pomocy siłom tego kraju w odzyskaniu terytorium, które zostało zajęte przez Rosję w prawie 11-miesięcznej wojnie.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Eugen Warkentin/DVIDS

Tagi:
Raporty: