Ukraińcy chcą wykorzeniać korupcję. Ustawa przeszła jednym głosem

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Parlament Ukrainy przyjął ustawę o zamówieniach publicznych, która ma doprowadzić do wykorzenienia korupcji przy zakupach usług i towarów na potrzeby państwa. Udało się to dopiero w drugim głosowaniu, w którym ustawa przeszła zaledwie jednym głosem.

- Naszym celem jest uczynienie zakupów publicznych przejrzystymi, otwartymi i konkurencyjnymi, by odpowiadały one standardom europejskim – oświadczył przed głosowaniem premier Arsenij Jaceniuk. Szef rządu Ukrainy poinformował, że ustawa obejmuje wszystkie podmioty gospodarcze, w którym do państwa należą udziały co najmniej w wysokości 50 proc. plus jedna akcja. Zdaniem Jaceniuka pozwoli to na kontrolowanie m.in. zakupów w bardzo podatnej na korupcję sferze energetycznej.

Ustawa uniemożliwia ponadto dokonywanie zakupów publicznych od jednego oferenta, oraz skraca okres przeprowadzania przetargów. Uchwalone w czwartek zmiany przewidują także, że informacje o zakupach publicznych będą dostępne dla obywateli. Zakupy publiczne uważane są za jedną z najbardziej korupcjogennych dziedzin życia na Ukrainie – napisał portal Liga.net, w którego ocenie niejasne schematy nabywania produktów i usług na potrzeby państwa zaczęły być stosowane na niespotykaną wcześniej skalę w 2010 roku, czyli po dojściu do władzy obalonego w lutym br. prezydenta Wiktora Janukowycza. Za jego rządów zakupy te były utajnione, a w ostatnim czasie odbywały się praktycznie bez procedur przetargowych. W 2013 roku na zakupy publiczne ówczesne władze Ukrainy wydały 185 mld hrywien, czyli ok. 11 mld euro.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości