Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie zakazali wyjazdu 17-latkom, szykują mobilizację na podbitych terenach

Źródło:
PAP
Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne
Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Częściowa mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalneReuters Archive

Niepełnoletni chłopcy z terenów Ukrainy podbitych przez Rosjan otrzymali zakaz wyjazdu za granicę - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Jak dodał, władze na Kremlu, mając świadomość strat ponoszonych na froncie, "szykują się już na przyszłą porażkę".

Rosyjskie władze wojskowe przygotowują się do objęcia mobilizacją nawet 17-latków z podbitych terenów na Ukrainie. Niepełnoletni chłopcy otrzymali zakaz wyjazdu za granicę - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

- Ta wojna dotknie wszystkich w Rosji. Muszą zrozumieć, że nie da się jej uniknąć bez obalenia reżimu i wycofania się z okupowanych terytoriów - oznajmił Jusow na antenie telewizji Apostrof.

Jak dodał, władze na Kremlu nie zamierzają porzucać planów dalszej mobilizacji, lecz z drugiej strony, mając świadomość strat ponoszonych na froncie, "szykują się już na przyszłą porażkę".

Częściowa mobilizacja w Rosji

Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. Tuż po tej decyzji pojawiło się wiele doniesień o chaosie organizacyjnym podczas mobilizacji.

Do armii powoływano między innymi osoby niepełnosprawne i bez doświadczenia wojskowego. Odnotowywano liczne przypadki pijaństwa wśród poborowych, alarmowano też o fatalnych warunkach zakwaterowania rezerwistów i niskiej jakości wydawanej im broni.

We wrześniu i październiku setki tysięcy mężczyzn opuściło Rosję lub próbowało to uczynić, obawiając się wysłania na front.

Pod koniec listopada ukraiński sztab generalny alarmował, że kolejna faza mobilizacji jest przewidziana w Rosji na styczeń-luty 2023 roku. W ocenie niezależnego rosyjskiego portalu Meduza branka może w najbliższych miesiącach objąć nawet 1,2 miliona mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: