Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 440 dni. Rosjanie zawiesili działalność swoich "administracji" w Skadowsku i kilku innych miejscowościach w obwodzie chersońskim, wywożą dokumenty oraz urzędników – poinformował w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W Kijowie i we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem regionów zachodnich, ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm lotniczy - poinformowała agencja Ukrinform. Alarm powietrzny zaczął się po godzinie 3.30 nad ranem od rejonów charkowskiego, zaporoskiego i połtawskiego.

> Rosjanie zawiesiła działalność swoich "administracji" w Skadowsku i kilku innych miejscowościach w obwodzie chersońskim, wywożą dokumenty oraz urzędników – przekazał w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.

> Ukraińskie władze twierdzą, że Rosja ponownie zablokowała działanie "inicjatywy zbożowej". Ukraińskie ministerstwo infrastruktury podało, że Rosjanie odmawiają rejestracji statków z produkcją rolną i przeprowadzania ich inspekcji. W związku z zaistniałą blokadą u wybrzeży Stambuły stanęły dziesiątki statków wypełnionych zbożem.

> Rosjanie próbują pozyskać na wojnę migrantów z Azji Środkowej, oferując im wysokie pensje i możliwość szybkiego uzyskania obywatelstwa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. "Władze prawie na pewno starają się opóźnić każdą nową jawną obowiązkową mobilizację na tak długo, jak to możliwe, aby zminimalizować niezadowolenie w kraju" - napisano w codziennej analizie poświęconej sytuacji w Rosji i na froncie w Ukrainie.

> Sukcesy Ukraińców w obronie przed rosyjską agresją są antidotum na inne agresje. Świat musi zobaczyć, że wolny naród może bronić wolności przed najeźdźcami - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poinformował też o spotkaniu z dowództwem armii.

> Rosyjski wywiad prowadzi operacje w Europie mające na celu podkopanie relacji między Unią Europejską a Turcją, wykorzystując w tym celu m.in. publiczną krytykę prezydenta Erdogana i samego islamu. Agenci Kremla, którzy działali w różnych europejskich miastach, próbowali także zrzucać odpowiedzialność za antymuzułmańskie demonstracje na Ukraińców - donosi szwedzki dziennik "Expressen". Inspiracją dla Moskwy miało być podpalenie Koranu w styczniu przez skrajnie prawicowego polityka Rasmusa Paludana.

> 71,8 procent obywateli Ukrainy uważa, że wojna z Rosją może zakończyć się tylko zwycięstwem nad Moskwą, a kompromisy z krajem agresorem są niemożliwe - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Centrum Razumkowa wraz z Fundacją Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kuczerowa.

> Stany Zjednoczone ogłoszą we wtorek przyznanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 1,2 mld dolarów, który zostanie obliczony na zaspokojenie długoterminowych potrzeb obronnych Kijowa - poinformowała agencja AP.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP