Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Reporter TVN24 z Kijowa: sztab generalny ostrzega Ukraińców przed nowym zmasowanym atakiem Rosjan
Reporter TVN24 z Kijowa: sztab generalny ostrzega Ukraińców przed nowym zmasowanym atakiem Rosjan
TVN24
TVN24 Reporter TVN24 z Kijowa: sztab generalny ostrzega Ukraińców przed nowym zmasowanym atakiem Rosjan

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 321 dni. Rosnąca w Rosji pozycja oligarchy Jewgienija Prigożyna i jego najemników z Grupy Wagnera "zalatuje desperacją" - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak podkreślił, na Ukrainie walczą tysiące najemników z tej organizacji, a wielu z nich to ludzie skazani za ciężkie przestępstwa. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że "chociaż okupanci skoncentrowali teraz swoje wszystkie siły na Sołedarze, to i tak wynikiem tej ciężkiej i długotrwałej walki będzie wyzwolenie całego Donbasu".

> Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie kołowych wozów opancerzonych Stryker - donosi portal Politico. Portal ocenia, że wraz z bojowymi wozami piechoty dostawy Strykerów mogą być zapowiedzią przekazania Kijowowi zachodnich czołgów.

> Ukraińscy lekarze wojskowi wyjęli z ciała rannego żołnierza pocisk z granatnika, który utkwił w pobliżu serca pacjenta. Operacja odbywała się w asyście saperów - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Ranny przechodzi teraz rehabilitację.

> Rosnąca w Rosji pozycja oligarchy Jewgienija Prigożyna i jego najemników z Grupy Wagnera "zalatuje desperacją" - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak podkreślił, na Ukrainie walczą tysiące najemników z tej organizacji, a wielu z nich to ludzie skazani za ciężkie przestępstwa.

> Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ocenił, że dostarczając Rosji drony, które wykorzystywane są do zabijania ludności cywilnej i niszczenia infrastruktury, Iran może przyczyniać się do zbrodni wojennych na Ukrainie.

> "Niemcy są w czołówce państw wspierających Ukrainę" i dotyczy to nie tylko pomocy finansowej i humanitarnej, ale także dostaw broni – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Podkreślił, że jego kraj zawsze będzie działał w porozumieniu z sojusznikami, "a zwłaszcza z naszym partnerem transatlantyckim, USA".

> Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował w czasie rozmowy telefonicznej premierowi Czech Petrowi Fiali za pomoc dla Ukrainy. Szef czeskiego rządu podpisał się na lufie czołgu kupionego za pieniądze uzyskane podczas publicznej zbiórki. Maszyna została przekazana walczącej Ukrainie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości