Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Eksplozje na Krymie. Dym nad portem w Sewastopolu. Relacja reportera TVN24
Eksplozje na Krymie. Dym nad portem w Sewastopolu. Relacja reportera TVN24 TVN24
wideo 2/2
Eksplozje na Krymie. Dym nad portem w Sewastopolu. Relacja reportera TVN24 TVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 249 dni. Rosja wycofuje się z udziału w tak zwanej inicjatywie zbożowej. Decyzja ta została uznana za prezydenta Joe Bidena za "oburzającą". Wojska ukraińskie kontynuują ofensywę wzdłuż linii między miastami Swatowe i Kreminna, a Chersonia - jak donosi ukraiński wywiad - bronią doborowe jednostki rosyjskie. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że Ukraina zaatakowała w sobotę Flotę Czarnomorską w pobliżu Sewastopola na anektowanym Półwyspie Krymskim za pomocą 16 dronów. W ataku, według Kremla, mieli pomagać żołnierze z brytyjskiej marynarki wojennej. Rosja nazwała atak "działaniem terrorystycznym".

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że wyznaczonej trasy nie może pokonać 176 statków, które transportują jedzenie dla ponad siedmiu milionów ludzi.

> Sztab generalny armii Ukrainy poinformował w sobotę o "likwidacji" około 300 rosyjskich żołnierzy pod Majorskiem w obwodzie donieckim. Siły ukraińskie dokonały tego w wyniku przeprowadzenia precyzyjnego ostrzału pozycji wroga. Jak poinformowano również, w obwodzie chersońskim trwa natomiast rosyjska "ewakuacja" polegająca między innymi na wywożeniu sprzętu medycznego ze szpitali.

> Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że w ramach kolejnej wymiany jeńców uwolnionych zostało 52 Ukraińców. Jermak przekazał, że wśród uwolnionych są oficerowie, medycy, sierżanci, żołnierze.

> Radio Swoboda, powołując się na rosyjskie media, przekazuje informacje o zwolnieniu ze stanowiska generała Aleksandra Łapina, który odpowiadał za wojska rosyjskie w ukraińskim Donbasie. Łapina krytykował ostatnio czeczeński lider, Ramzan Kadyrow.

> W Wasylkowie pod Kijowem otwarto dostarczone przez Polskę miasteczko modułowe dla mieszkańców Ukrainy, którzy stracili dach nad głową w wyniku agresji Rosji - poinformowała w sobotę Ambasada RP w Kijowie. W miasteczku znajdą schronienie 352 osoby.

> Siły ukraińskie - jak donosi amerykański Instytut Studiów nad Wojną (Institute for the Study of War) - kontynuują operacje kontrofensywne wzdłuż linii między miastami Swatowe i Kreminna. Badacze ISW donoszą, że z informacji ukraińskiego wywiadu wynika, że za obronę okupowanych terenów obwodu chersońskiego nadal odpowiadają najwyższej klasy jednostki rosyjskie.

Autorka/Autor:

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: