Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 460 dni. W poniedziałek nad ranem Kijowem wstrząsnęły wybuchy - poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. W całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował na Telegramie, że w poniedziałek nad ranem ukraińską stolicą wstrząsnęły wybuchy. "Rakieta zestrzelona w pobliżu Kijowa. Obrona przeciwlotnicza działa!" - napisał Kliczko. Dodał, że wybuchy słychać było w wielu dzielnicach miasta, w tym w historycznym centrum, gdzie spadające odłamki uszkodziły dach jednego z budynków. Jak podała agencja Reutera, w całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

> Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Brytyjskie pociski Storm Shadow pod kadłubem samolotu Tornado. Zdjęcie ilustracyjneGeoff Lee/East News

> W nocnym ataku na Ukrainę Rosja użyła 59 dronów, z których 58 zostało zniszczonych - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej mówiono o zestrzeleniu 52 spośród 54 wypuszczonych przez agresora bezzałogowców, które przeprowadzały atak na obiekty cywilne.

Zniszczenia w Kijowie po rosyjskim ataku (28.05.2023)Kyiv City Military Administration

> Kijów przeżył w swojej historii wielu grabieżców, przeżyje też raszystów - powiedział o Rosjanach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do ataku na cele cywilne w jego kraju, dokonanego przez armię Rosji w nocy z soboty na niedzielę, z użyciem irańskich dronów Shahed. - Dziś nasz kraj przeżył jeden z największych ataków Shahedami - jednocześnie 54 drony. Prawie wszystkie zostały zestrzelone - oświadczył w niedzielę, w codziennym wystąpieniu Zełenski. Prezydent przypomniał, że do ataku doszło w Dniu Kijowa, który stolica Ukrainy obchodzi uroczyście co roku w ostatnią niedzielę maja.

Fragmenty zestrzelonego drona Shahed nad Ukrainą Oleksii Samsonov /Global Images Ukraine / Getty Images

> Zaproszenie Ukrainy do NATO może być głównym czynnikiem na rzecz zakończenia wojny, którą prowadzi przeciwko niej Rosja - oświadczył szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do parlamentu o zatwierdzenie sankcji wobec Iranu, który produkuje drony, wysyłane przez Rosję do atakowania celów cywilnych w Ukrainie. Całkowity zakaz handlu i transportu ma być wprowadzony na 50 lat.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kyiv City Military Administration

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości