Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum
wideo 2/21
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 507 dni. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

> "Siły ukraińskie kontynuowały w piątek ataki naziemne w okolicach Bachmutu i według doniesień zbliżyły się do miasta. Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że siły ukraińskie odniosły częściowy sukces na kierunki Biała Hora-Andrijewka (9-15 km na południowy zachód od Bachmutu)" - donosi w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną.

> W nocy z piątku na sobotę w dwóch obwodach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Chodzi o obwody chersoński i mikołajowski. Był to kolejny alarm w przeciągu kilku godzin. W piątek wieczorem siły powietrzne kraju ostrzegły, że istnieje zagrożenie atakami rakietowymi z powodu startu z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim myśliwca MiG-31, zdolnego do przenoszenia pocisków hipersonicznych Kindżał. Alarm przecilotniczy został odwołany po godzinie 19 czasu ukraińskiego.

> Ministerstwo obrony Białorusi oświadczyło, że "opracowało i przygotowało" z najemnikami formacji Grupa Wagnera "mapę drogową" dotyczącą szkoleń i przekazywania doświadczenia żołnierzom białoruskim. Resort nie podał szczegółów. Wcześniej w piątek ministerstwo obrony w Mińsku przekazało, że najemnicy Grupy Wagnera rozpoczęli szkolenie żołnierzy białoruskich wojsk obrony terytorialnej w Osipowiczach (w obwodzie mohylewskim).

> Minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że Dania przekazała Ukrainie sześć dronów do skanowania min. "Są one wykorzystywane do nietechnicznej inspekcji terenów, w szczególności zbiorników wodnych, pod kątem obecności materiałów wybuchowych. To najnowsze innowacyjne podejście do obserwacji terytoriów" - napisał na Twitterze ukraiński minister.

Najemnicy Grupy Wagnera na białoruskim poligonie Ministerstwo Obrony Białorusi/Telegram

> Ciała 62 ukraińskich żołnierzy, którzy polegli w wojnie z Rosją, zostały przekazane w piątek władzom w Kijowie przez rosyjską armię - poinformowało na Telegramie ukraińskie ministerstwo reintegracji. Zwłoki obrońców Ukrainy zostały odesłane z okupowanych przez Rosjan terytoriów kraju - przekazał resort.

> Wagner nie istnieje - powiedział rosyjskiemu dziennikowi "Kommiersant" Władimir Putin. Jak przekazały media, pięć dni po nieudanej próbie buntu w Rosji rosyjski przywódca miał spotkać się na Kremlu z Jewgienijem Prigożynem i zaproponować, by bojownicy z Grupy Wagnera walczyli odtąd w strukturach rosyjskiej armii. Szef wagnerowców odrzucił tę propozycję.

Autorka/Autor:momo/tr

Źródło: PAP