Sobota jest 353. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w piątek 12 ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu oraz dwa uderzenia na pozycje rosyjskich wyrzutni rakietowych - informuje w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> Siły rosyjskie prawdopodobnie osiągnęły taktyczne zdobycze w dwóch kluczowych sektorach - Bachmutu i Wuhłedaru. Odbyło się to jednak kosztem dużych strat - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Resort podał, że na północnych obrzeżach Bachmutu siły Grupy Wagnera posunęły się o 2-3 kilometry na zachód, a rosyjskie siły w okolicach miasta Wułhedar poczyniły postępy, ale "prawdopodobnie poniosły szczególnie ciężkie straty, ponieważ zaangażowano tam niedoświadczone jednostki".
> Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 12 ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu oraz dwa uderzenia na pozycje rosyjskich wyrzutni rakietowych - informuje w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
> Nie mamy wyboru. Musimy zwyciężyć na terytorium Ukrainy i skończyć z tym imperium raz na zawsze - powiedział w piątek Ołeksander Mereżko przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy. Dodał, że Polska jest wśród krajów najlepiej rozumiejących politykę Rosji.
> Wizyta Joe Bidena w Polsce to bardzo jasny sygnał demonstrujący znaczenie relacji polsko-amerykańskich oraz jedność sojuszniczą w świetle brutalnej agresji Rosji w Ukrainie - powiedział w TVN24 ambasador USA Mark Brzezinski.
> Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w Bratysławie, że po otrzymaniu oficjalnej prośby od Ukrainy o przekazanie samolotów myśliwskich MIG-29 rząd rozpoczął negocjacje na ten temat. Przeciw przekazaniu samolotów jest były trzykrotny premier, jeden z liderów opozycji Robert Fico.
> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Rzeszowie omówił obecną sytuację na polu walki. Opowiedział także polskiemu prezydentowi o swojej wizycie w Brukseli.
> Z powodu ciągłych ostrzałów rosyjskich i zajęcia części obiektów energetycznych przez Rosjan energetyka ukraińska straciła czasowo 44 proc. mocy wytwarzanych w elektrowniach atomowych i 75 proc. - w elektrowniach cieplnych - poinformował w piątek premier Denys Szmyhal.
Źródło: PAP