Szwajcaria zgodziła się na organizację międzynarodowego szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy. Z taką prośbą zwrócił się Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca oświadczył też, że pragnie udziału Chin w tym spotkaniu, a także ich zaangażowania w zaproponowanej przez Kijów formule pokojowej. - Ale nie wszystko zależy od naszych życzeń - dodał.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w poniedziałek w Bernie z prezydent Szwajcarii Wiolą Amherd.
Po rozmowach mówił dziennikarzom między innymi o konferencji pokojowej dotyczącej zakończenia rosyjskiej agresji. - Jesteśmy otwarci na obecność na konferencji pokojowej wszystkich państw, które respektują naszą suwerenność i integralność terytorialną - wyjaśnił.
- Chcielibyśmy, aby globalne Południe było obecne. Ważne jest dla nas pokazanie, że cały świat jest przeciwny agresji Rosji i cały świat opowiada się za sprawiedliwym pokojem - dodał.
Zełenski ocenił też, że Chiny - jeden z kluczowych sojuszników Rosji - odegrały "dużą rolę" na świecie i chciałby, aby Pekin wziął udział w konferencji. - Bardzo chcielibyśmy, aby Chiny zaangażowały się w naszą formułę (pokojową - przyp. red.), a także w szczyt - przyznał. - Ale nie wszystko zależy od naszych życzeń - dodał.
W poniedziałek Zełenski wziął też udział w rozpoczynającym się 54. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Wojna w Ukrainie i konflikt w Strefie Gazy to główne z tematów tego spotkania. Wśród osób, z którymi mógłby się tam spotkać, jest premier Chin Li Qiang.
Szwajcaria będzie gospodarzem konferencji pokojowej
Amherd zapowiedziała natomiast, że Szwajcaria zorganizuje taką konferencję, a jej planowanie rozpocznie się już we wtorek.
"Na prośbę prezydenta Ukrainy Szwajcaria zgodziła się zorganizować szczyt w sprawie formuły pokojowej" - poinformował później szwajcarski rząd. Jak podano, "dalsze szczegóły są obecnie opracowywane".
Prezydent Amherd mówiła też w czasie swojego wystąpienia, że jej kraj zamierza przeznaczyć 1,5 mld franków szwajcarskich (1,6 mld euro) na odbudowę Ukrainy w latach 2025-2028 w ramach strategii współpracy międzynarodowej.
Zełenski po raz pierwszy ogłosił swoją formułę pokojową w 2022 roku na listopadowym szczycie G20, grupy skupiającej największe gospodarki świata. Ta 10-punktowa ukraińska formuła pokojowa zakłada m.in. ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego.
Źródło: PAP, Reuters