Nagrania z tysięcy kamer miały trafiać do Rosji. Szef MSW Ukrainy reaguje

Źródło:
PAP

Dokładnie sprawdzimy doniesienia mediów o możliwym trafianiu do firm powiązanych z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) Rosji danych z tysięcy kamer przemysłowych w Ukrainie - zapowiada szef ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. Materiał na ten temat opublikował ukraiński projekt Schemy (Radio Swoboda).

- Informacje, które zostały zebrane w śledztwie dziennikarskim, oczywiście wymagają dokładnego sprawdzenia i przeanalizowania. I jest to pytanie nie tylko do służb specjalnych. To też pytanie do służb komunalnych, które instalowały te kamery - powiedział szef ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko, cytowany przez Radio Swoboda.

FSBShutterstock

Dane z kamer miały trafiać do Rosji

Dziennikarze projektu Schemy wraz ze specjalistami ds. cyberbezpieczeństwa przeprowadzili eksperyment, który pokazał, że nagrania z tysięcy kamer przemysłowych, zainstalowanych w całym kraju przed pojawieniem się na komputerze czy telefonie użytkownika, trafiają na serwery zlokalizowane w Moskwie i należą do firm powiązanych z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) Rosji. Ma się to dziać przy pomocy rosyjskiego oprogramowania TRASSIR.

Według dziennikarzy w ciągu ostatnich 20 lat kamery z danym oprogramowaniem były masowo kupowane w Ukrainie przez przedsiębiorstwa państwowe - np. Czarnobylską Elektrownię Atomową i Administrację Portów Morskich, biznes prywatny, jak i gospodarstwa domowe.

Autorka/Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock