BBC: Denys Monastyrski był urzędnikiem pokolenia, które miało zmieniać Ukrainę

Źródło:
PAP

Denys Monastyrski, szef MSW Ukrainy, który zginął w środę w katastrofie śmigłowca w Browarach pod Kijowem, reprezentował nowe pokolenie w polityce ukraińskiej. Nie miał wielkiego doświadczenia, nie był częścią starego systemu - podkreśla BBC, prezentując sylwetkę ministra.

W środę w katastrofie rządowego śmigłowca, który rozbił się w podkijowskich Browarach, zginęło między innymi najwyższe kierownictwo ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tym minister Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców.

"Monastyrski był młody - w chwili nominacji (w 2021 roku - red.) miał 41 lat, miał kompetencje w sferze prawa (...), ale nigdy nie był częścią nie do końca zreformowanego systemu ochrony prawa Ukrainy i nie miał doświadczenia politycznego" - podkreśla rosyjska redakcja BBC. Ocenia, że nominacja Monastyrskiego była "charakterystyczną decyzją kadrową" prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i można uważać, że w wizji państwa, jaką miał wówczas Zełenski, do takich ludzi należała przyszłość. "Reprezentował nowe pokolenie w polityce ukraińskiej. Nie miał wielkiego doświadczenia, nie był częścią starego systemu" - podkreśla BBC.

CZYTAJ: Wołodymyr Zełenski o "czarnym poranku"

Wołodymyr Zełenski i Denys Monastyrski na zdjęciu z lipca 2022 rokupresident.gov.ua

BBC: Monastyrski przyznawał maksymalną autonomię podległym służbom

"W przeciwieństwie do swojego poprzednika Arsenija Awakowa, którego styl zakładał koncentrację władzy, Monastyrski od pierwszego dnia na stanowisku (szefa MSW) przyznawał maksymalną autonomię podlegającym jego resortowi: straży granicznej, Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Gwardii Narodowej" - zauważa BBC.

CZYTAJ TAKŻE: Denys Monastyrski nie żyje. Ważny współpracownik Zełenskiego, trzy tygodnie temu był w Polsce

W wywiadzie dla "Washington Post" Monastyrski mówił, że to właśnie on w nocy 24 lutego 2022 roku poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że wojska rosyjskie rozpoczęły liczne ataki na Ukrainę.

Denys Monastyrski na zdjęciu z lipca 2021 rokupresident.gov.ua

BBC zaznacza, że w odróżnieniu od Monastyrskiego jego zastępca Jewhenij Jenin, który również zginął w katastrofie, był urzędnikiem "nadzwyczaj doświadczonym". Jenin ukończył akademię Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, ponad dziesięć lat poświęcił karierze dyplomatycznej, przez trzy lata był zastępcą prokuratora generalnego odpowiedzialnym za współpracę międzynarodową. Również jako zastępca Monastyrskiego w MSW Jenin zajmował się współpracą z resortami siłowymi innych państw.

Podolak: kierownictwo MSW było bardzo ważne dla obronności państwa

- Szefowie MSW Ukrainy, w tym minister Monastyrski, którzy zginęli w katastrofie śmigłowca, byli bardzo ważni dla obronności państwa - oświadczył w środę doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak.

Zgodnie z informacją na stronie MSW Ukrainy Monastyrski, urodzony w Chmielnickim w zachodniej części Ukrainy, ukończył wydział prawa na tamtejszym uniwersytecie. W 2009 roku obronił doktorat z prawa. Brał udział w formowaniu Państwowego Biura Śledczego - agencji ścigania utworzonej przed kilkoma laty w celu zwalczania przestępstw urzędników wysokiego szczebla. W latach 2019-21 był deputowanym do Rady Najwyższej - parlamentu Ukrainy.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua