Komisja Europejska przekaże 50 milionów euro na naprawę portów w Ukrainie, zniszczonych w rosyjskich atakach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska udostępnia 50 milionów euro na szybką naprawę i odnowienie infrastruktury ukraińskich portów - przekazała w liście do prezydenta Wołodymra Zełenskiego szefowa KE Ursula von der Leyen. Jak zauważyła, z biegiem czasu inwestycje pozwolą ukraińskim portom powrócić do wielkości eksportu sprzed wojny.

Jak napisała w liście do prezydenta Wołodymra Zełenskiego szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, z radością przyjęła otwarcie przez Ukrainę korytarzy humanitarnych, które pozwoliły na kontynuację eksportu przez Morze Czarne.

"Aby wesprzeć te wysiłki, Komisja Europejska udostępnia 50 milionów euro na szybką naprawę i odnowienie infrastruktury ukraińskich portów" - zapewniła.

Przewodnicząca KE zauważyła, że z biegiem czasu inwestycje pozwolą ukraińskim portom powrócić do wielkości eksportu sprzed wojny.

Dodała, że w październiku br. Ukraina wyeksportowała 4,6 miliona ton zbóż – 3,6 miliona ton drogą morską i kolejny milion ton koleją i ciężarówkami.

Szczyt inicjatywy "Zboże z Ukrainy"

W sobotę w Kijowie odbył się drugi szczyt międzynarodowej inicjatywy "Zboże z Ukrainy", którego celem jest wsparcie światowego bezpieczeństwa żywnościowego poprzez usprawnienie eksportu z Ukrainy, z ominięciem rosyjskich blokad.

Portal Ukrainska Prawda, publikując list Ursuli von der Leyen, poinformował, że Litwa zapowiedziała przeznaczenie w tym roku dwóch milionów euro na wsparcie inicjatywy wspierającej eksport ukraińskiego zboża do krajów najbardziej od niego zależnych i rozminowywanie pól na Ukrainie. Finlandia ogłosiła zaś przeznaczenie trzech milionów euro na ten cel.

Prezydent Szwajcarii Alain Berset podczas odbywającego się szczytu poinformował, że Szwajcaria przekaże Ukrainie dodatkowo 100 mln euro na wsparcie tej inicjatywy.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: