TVN24 | Świat

Rosyjski żołnierz Wadim Szyszymarin skazany na dożywocie. "Technicznie możliwe", by został wymieniony

TVN24 | Świat

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa powiedziała, że dopuszcza możliwość wymiany rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina, skazanego na dożywocie za zabicie ukraińskiego cywila, na ukraińskich jeńców wojennych. - Człowiek może zostać wymieniony po wyroku sądowym. Technicznie jest to możliwe - oceniła. 

Sąd w Kijowie skazał w poniedziałek 21-letniego rosyjskiego żołnierza sierżanta Wadima Szyszymarina na karę dożywotniego więzienia za zabicie nieuzbrojonego ukraińskiego cywila. Był to pierwszy proces rosyjskiego wojskowego oskarżonego o zbrodnie wojenne w Ukrainie. Sąd odrzucił argument obrony, że Szyszymarin wykonywał rozkaz. Wcześniej jego adwokat mówił, że żaden przedstawiciel władz rosyjskich nie kontaktował się z nim w sprawie żołnierza.

Prokurator generalna: człowiek może zostać wymieniony po wyroku sądowym

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa powiedziała we wtorek, że dopuszcza możliwość wymiany Szyszymarina na jeńców wojennych. - Człowiek może zostać wymieniony po wyroku sądowym. Technicznie jest to możliwe - powiedziała prokurator, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

Zastrzegła, że nie chce wdawać się w kwestię takiej wymiany, bo jest to sfera polityki i dyplomacji. Zapewniła przy tym, że Ukraina będzie "poruszać się na płaszczyźnie prawnej, zgodnie ze standardami międzynarodowego prawa humanitarnego".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości