Zatopienie rosyjskiej korwety rakietowej Iwanowiec. Ukraińcy pokazali nagranie

Źródło:
Ukraińska Prawda, PAP, tvn24.pl
Ukraiński wywiad publikuje nagranie ze zniszczenia korwety Iwanowiec
Ukraiński wywiad publikuje nagranie ze zniszczenia korwety Iwanowiec Wywiad Wojskowy Ukrainy
wideo 2/10
Ukraiński wywiad publikuje nagranie ze zniszczenia korwety "Iwanowiec" Wywiad Wojskowy Ukrainy

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował o zatopieniu rosyjskiej korwety rakietowej Iwanowiec na Morzu Czarnym w pobliżu jeziora Donuzław. Wywiad przekazał, że wartość okrętu sięga około 60-70 milionów dolarów.

Wywiad poinformował we wpisie na kanale Telegram, że w nocy ze środy na czwartek żołnierze jednostki specjalnej Grupa 13 Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyli korwetę rakietową Iwanowiec, która należała do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Korweta Iwanowiec. Zdjęcie ilustracyjne TVN24

"Wrogi okręt patrolował Morze Czarne nieopodal jeziora Donuzław w pobliżu okupowanego Krymu. W wyniku serii bezpośrednich trafień w kadłub rosyjski okręt doznał uszkodzeń uniemożliwiających dalszy ruch. Iwanowiec przechylił się na rufę i zatonął" - podano.

CZYTAJ: Moment eksplozji i wrak w porcie. Rosyjski okręt desantowy Nowoczerkask zniszczony przez Ukraińców

Ukraiński wywiad poinformował również, że wartość zatopionej korwety to około 60-70 milionów dolarów.

Do komunikatu zostało dołączone nagranie wideo z kilku dronów morskich, które podpływając do okrętu, były ostrzeliwane przez jego załogę. Według służb w Kijowie podjęta przez Rosjan akcja ratunkowa "nie przyniosła sukcesów".

Seria ataków na zaanektowany półwysep

Według BBC, w ostatnim czasie Ukraina przeprowadziła udane ataki na Krym, niszcząc m.in. rosyjskie okręty wojenne i nowoczesne systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe.

Ukraińcy informowali wcześniej o zniszczeniu dużego okrętu desantowego Nowoczerkask, a także uszkodzonych okrętach w stoczni w Sewastopolu – desantowym okręcie Minsk i okręcie podwodnym Rostow-na-Donu (Rostów nad Donem), który był wcześniej używany do ataków na Ukrainę rakietami Kalibr. Według strony ukraińskiej w operację miały być zaangażowane siły specjalne, które pomogły na miejscu w naprowadzaniu rakiet.

W okolicach Eupatorii w kombinowanym ataku dronów i rakiet (miała być użyta ukraińska manewrująca rakieta Neptun) zniszczono elementy najnowocześniejszego rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Armia ukraińska przeprowadziła także udane ataki na pozycje radarów i zastosowała eksperymentalne drony morskie do ataku na okręt rakietowy Samum.

Rosyjski system S-400 zniszczony na Krymie. Ukraiński wywiad publikuje nagranie
Rosyjski system S-400 zniszczony na Krymie. Ukraiński wywiad publikuje nagranie Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Autorka/Autor:tas

Źródło: Ukraińska Prawda, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: