Papież Franciszek wybrał kardynała, który poprowadzi misję pokojową w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP, Reuters

Kardynał Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, otrzymał zadanie poprowadzenia misji pokojowej w celu zakończenia wojny, która wybuchła po ataku Rosji na Ukrainę - poinformował w sobotę Watykan. Decyzję w tej sprawie podjął papież Franciszek.

Papież Franciszek o możliwej misji pokojowej powiedział po raz pierwszy dziennikarzom 30 kwietnia br. w drodze powrotnej z Budapesztu do Rzymu. Nie podał jednak wtedy żadnych szczegółów.

MARCOWY WYWIAD MARII MIKOŁAJEWSKIEJ Z TVN24 Z KADRYNAŁEM MATTEO ZUPPIM W TVN24 GO >>>

Wojna w Ukrainie - misja pokojowa

Watykański rzecznik Matteo Bruni przekazał w sobotę, że papież Franciszek powierzył przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch kardynałowi Matteo Zuppiemu zadanie poprowadzenia misji, której celem jest złagodzenie napięć w konflikcie w Ukrainie. Tym samym potwierdził część wcześniejszych doniesień mediów

Jak zaznaczył dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, jest to misja we współpracy z watykańskim Sekretariatem Stanu.

Matteo Bruni dodał, że papież ma nadzieję, że doprowadzi to do rozpoczęcia procesu pokojowego. "Termin tej misji i jej forma są obecnie studiowane" - zaznaczono w komunikacie.

Spotkania z przywódcami

Watykańskie źródło dyplomatyczne agencji Reuters powiedziało, że 67-letni Zuppi podejmie próbę spotkania się osobno z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem.

Wcześniej media informowały, że możliwa jest watykańska misja w sprawie pokoju w Ukrainie, a mieli się na nią zgodzić osobno zarówno prezydent Wołodymyr Zełenski, jak i Władimir Putin. Już wtedy wskazano kardynała Zuppiego jako wysłannika do Ukrainy.

Do Rosji miał według tych nieoficjalnych doniesień udać się arcybiskup Claudio Gugerotti, prefekt dykasterii ds. Kościołów Wschodnich i były nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, w Ukrainie, Białorusi, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie. Dostojnik oświadczył jednak następnie, że nic mu na ten temat nie wiadomo.

Autorka/Autor:mb/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: