Rosną fortyfikacje wokół miasta. Zełenski: widzimy zagrożenie

Miasto Zaporoże, uszkodzenia po rosyjskim ataku z 1 października 2024 roku
Atak sił rosyjskich na Zaporoże
Źródło: MNS.GOV.UA

Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że Ukraina "widzi zagrożenie związane z możliwą rosyjską ofensywą na odcinku zaporoskim". Przekonywał jednak, że ukraińskie wojsko kontroluje sytuację. Media doniosły wcześniej, że Rosja szykuje tam poważny atak.

- Odcinek zaporoski: widzimy istniejące zagrożenie, nasze Siły Obronne Ukrainy kontrolują sytuację - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po naradzie z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy, generałem Ołeksandrem Syrskim.

Zełenski powiadomił, że najcięższe walki trwają na odcinku kurachowskim w obwodzie donieckim. Ujawnił także, że w zajętej przez siły ukraińskie w sierpniu części obwodu kurskiego w Rosji, "trwa obrona pozycji z zadaniem maksymalnego zniszczenia rosyjskich możliwości w strefie przygranicznej".

Możliwy rosyjski atak na Zaporoże

Wcześniej brytyjski tygodnik "Economist" napisał, że ukraiński wywiad sugeruje możliwy atak Rosjan na Zaporoże. Według szacunków Kijowa, Moskwa może zaangażować w ofensywę do 130 tysięcy żołnierzy. Zaporoże znajduje się 30 km od linii frontu. To główne miasto obwodu zaporoskiego, który częściowo pozostaje pod rosyjską okupacją.

Zaporoże po rosyjskim ataku, październik 2024
Zaporoże po rosyjskim ataku, październik 2024
Źródło: PAP/UKRINFORM

Zaporoże jest jednym z trzech głównych ośrodków przemysłowych Ukrainy, co ma kluczowe znaczenie dla gospodarki i funkcjonowania kraju. Przed inwazją Rosji na Ukrainę w Zaporożu mieszkało ponad 700 tysięcy osób.

Przygotowując się do możliwej rosyjskiej ofensywy, Ukraińcy wzmacniają obronę wokół miasta. Powstają fortyfikacje, nowe pola minowe i konstrukcje z betonu i żelaza.

Pod koniec 2022 roku Władimir Putin ogłosił aneksję całego obwodu zaporoskiego. Pod kontrolą jego wojsk była jedna trzecia tego regionu.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: