Rosja "próbuje sprowadzić z Turcji wyposażenie wojskowe". W tle kryptowaluty i pośrednicy

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosja próbuje sprowadzać z Turcji wyposażenie wojskowe - poinformował we wtorek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Kreml ma wykorzystywać w tym celu usługi pośredników i transakcje przy użyciu kryptowalut, starając się obejść sankcje.

"Na podstawie analizy transakcji internetowych, dokonywanych przez podmioty powiązane z Rosją, można wysnuć wniosek, że tamtejsze dowództwo interesuje się tureckimi dronami, czipami komputerowymi, kamizelkami kuloodpornymi, hełmami, noktowizorami, a także m.in. odzieżą zimową, bielizną i śpiworami dla żołnierzy" - przekazał rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony kamikadze, których masowe użycie na polu walki w Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Kreml ma wykorzystywać w tym celu usługi pośredników i transakcje przy użyciu kryptowalut, starając się obejść sankcje i ukryć prawdziwy cel zakupów - analizuje rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Władze w Kijowie poinformowały w ubiegłym tygodniu, że ukraińskie wojsko zestrzeliło dotąd ponad 300 maszyn irańskiej produkcji.

Media: Rosja kupuje północnokoreański sprzęt wojskowy

W poniedziałek Radio Wolna Azja (RFA) powiadomiło, że fabryki w Korei Północnej szyją mundury dla rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie, co jest pogwałceniem restrykcji eksportowych nałożonych na Pjongjang przez ONZ.

Według amerykańskiej rozgłośni co najmniej trzy fabryki w stolicy i kolejne w innych częściach Korei Północnej przygotowują zimowe mundury, bieliznę i obuwie dla rosyjskich żołnierzy z materiałów przywiezionych z Rosji. W ten sposób zdobywają dla władz w Pjongjangu zagraniczne waluty.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości