Ukraińcy zaatakowali pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu elektrowni atomowej w Enerhodarze  

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Wideo ataku na pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu elektrowni atomowej w Enerhodarze
Wideo ataku na pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu elektrowni atomowej w Enerhodarze Ukraiński wywiad wojskowy
wideo 2/22
Wideo ataku na pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu elektrowni atomowej Ukraiński wywiad wojskowy

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 149 dni. Wywiad wojskowy w Kijowie przekazał, że Ukraińcy zaatakowali pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu elektrowni atomowej w Enerhodarze. Doradca mera okupowanego Mariupola poinformował w piątek, że Rosjanie zamkną miasto w celu "wzmożonej filtracji". W Stambule podpisano porozumienie w sprawie odblokowania ukraińskich portów i umożliwienia eksportu zboża przez Morze Czarne. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:25

    Nexta: Rosja eksportuje z Ukrainy skradzioną stal o wartości 600 milionów dolarów. Po zajęciu Mariupola Rosja zaczęła wysyłać na swoje terytorium stal z Azovstalu, w szczególności produkty, które zostały już sprzedane klientom w Europie i Wielkiej Brytanii.

  • 2:35

    Instytut Studiów nad Wojną: Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet bezpieczeństwa o wartości 270 milionów dolarów dla Ukrainy. Władze w Kijowie szczegółowo opisały procedury śledzenia zachodniej broni.

  • 0:59

    Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w wywiadzie dla dziennika "Bild" powiedziała, że sprawa broni dla Ukrainy pozostaje dla niej bardzo ważna, mimo że "czołgów nie da się załatwić od ręki".

  • 23:49

    Rosja mierzy się ze znaczącymi trudnościami, by zgromadzić siły potrzebne do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie, a różnica między jej ambicjami i możliwościami rośnie z każdym miesiącem - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, zwycięstwo Ukrainy i Zachodu może zmienić kalkulacje Chin względem inwazji na Tajwan.

  • 23:00

    Wywiad USA ocenia, że wojna na Ukrainie znacznie ograniczyła Rosji możliwość eksportowania broni, co pozbawia jej budżet istotnych dochodów i utrudnia Kremlowi prowadzenie polityki zagranicznej w Afryce za pomocą strategicznych transakcji - informuje magazyn "Foreign Policy".

    Według przedstawicieli wywiadu i sił zbrojnych USA, którzy rozmawiali z Foreign Policy pod warunkiem zachowania anonimowości, Rosja ma teraz spory problem z realizacją kontraktów na sprzedaż broni.

    W wielu krajach Afryki pracują rosyjscy instruktorzy wojskowi, których zadaniem jest też promowanie sprzedaży rosyjskich śmigłowców i innego sprzętu bojowego, a Rosja ma długą historię dostarczania śmigłowców afrykańskim klientom - pisze "FP".

    Polityka Kremla koncentruje się na zapewnieniu Rosji dostępu do afrykańskich bogactw naturalnych, Moskwa planowała też utworzenie w Sudanie pierwszej bazy morskiej w Afryce, w Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Kilka dni temu "FP" napisał, powołując się na amerykański wywiad, że Sudan odrzucił tę propozycję.

    Sprzedaż broni do Afryki jest "znaczącym elementem rosyjskiej polityki zagranicznej" - wyjaśnia w rozmowie z "FP" ekspert think tanku CNA Samuel Bendett.

    Moskwa będzie próbowała pozostać wiarygodnym dostawcą broni, ale musi jednocześnie dostarczać broń na front ukraiński i radzić sobie z utrudnieniami w produkcji, wynikającymi z nałożenia na Rosję sankcji - mówi Bendett.

    Ekspert Rand Corporation John Parachini zwraca uwagę, że trudności ze sprzedażą sprzętu wojskowego zagrażają też ciągłości produkcji, ponieważ bez ważnych klientów Rosja nie jest w stanie finansować prac nad rozwojem broni nowych generacji.

  • 22:07

    Dzięki podpisaniu w piątek porozumienia w sprawie odblokowania ukraińskich portów Ukraina będzie mogła wznowić ich pracę i zdobędzie dla nich niezbędną ochronę – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie.

    Zełenski podkreślił, że wyeksportowane zostanie blisko 20 mln ton zboża z zeszłego roku i będzie można sprzedać również plony tegoroczne, które już są zbierane z pól.

    - To dochody rolników, całego sektora rolnego i budżetu państwa. To także miejsca pracy – zaznaczył. Jak dodał, Ukraina dysponuje w tej chwili ilością zboża o wartości około 10 mld dol.

    Według niego zawarte porozumienie może złagodzić kryzys żywnościowy wywołany przez Rosję i zapobiec globalnej katastrofie głodu, która mogłaby doprowadzić do chaosu w wielu krajach, także tym, które pomagają Ukrainie.

    Nie wykluczył, że ze strony rosyjskiej może dojść do jakichś prowokacji czy próby zdyskredytowania wysiłków ukraińskich i międzynarodowych. - Ale my ufamy ONZ, teraz to na ich i naszych międzynarodowych partnerach spoczywa odpowiedzialność za zagwarantowanie realizacji tych umów - podkreślił.

  • 21:58

    Siły rosyjskie ostrzeliwały miejscowości na wschodzie i północy Ukrainy, wojska ukraińskie odparły kilka rosyjskich prób szturmu - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Siły rosyjskie ostrzeliwały liczne miejscowości obwodu charkowskiego, w tym sam Charków, a także m.in. Czuhujew, Petriwkę i Słatyne. Przeprowadzono też ataki lotnicze w pobliżu wsi Werchni Sałtiw.

    Na kierunku słowiańskim wojska rosyjskie ostrzelały okolice 18 miejscowości, w tym Dołyny i Bohorodycznego, natomiast na kierunku kramatorskim m.in. Siewiersk i Kramatorsk. Próba przesunięcia się sił rosyjskich w stronę Werchniokamjanskiego i Iwano-Darjiwki została odparta i musiały się one wycofać.

    Na kierunku bachmuckim siły rosyjskie ostrzelały i zaatakowały przy użyciu lotnictwa okolice kilku miejscowości, w tum Berestowego, Biłohoriwki i Sołedaru. Bez powodzenia zakończyła się próba sił rosyjskich przesunięcia się w stronę wioski Pokrowske oraz próba zajęcia Wuhłehirksiej Elektrowni Cieplnej.Na północy Ukrainy celem rosyjskich ostrzałów były miejscowości Kamjanska Słoboda i Mykołajiwka w obwodzie czernihowskim oraz Wolfyne w obwodzie sumskim.

    Na południu kraju siły ukraińskie odbiły rosyjski szturm w kierunku wsi Wesełe i Wodiane w obwodzie zaporoskim, zmuszając przeciwnika do wycofania się na wcześniejsze pozycje. Niepowodzeniem zakończyły się też próby przesunięcia się sił rosyjskich w stronę Andrijiwki i Biłohoriwki.

    Sztab zwrócił uwagę na niskie morale sił rosyjskich, regularne spożywanie alkoholu przez żołnierzy i niepodporządkowywanie się rozkazom.

  • 21:47

  • 21:39

    Przekazanie Ukrainie amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS radykalnie zmieniło sytuację na polu walki, liczba rosyjskich ostrzałów spadła 5-6-krotnie – powiedział dziś rozgłośni Deutsche Welle doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

    Jak wyjaśnił Podolak, otrzymanie systemów HIMARS zmieniło charakter wojny - teraz jest ona prowadzona stacjonarnie i z dużej odległości. Podkreślił, że wcześniej pozycje ukraińskie były ostrzeliwane artylerią różnego kalibru w ilości nawet 50 tys. pocisków dziennie, gdyż łańcuch logistyczny pozwalał siłom rosyjskim na łatwe dostarczanie pocisków do ataku. Teraz natomiast systemy HIMARS umożliwiają uderzanie w ośrodki logistyczne i magazyny amunicji, co od razu wpłynęło na spadek ostrzałów na wschodzie i południu kraju.



    Podolak powiedział też, że termin kontrataku sił ukraińskich zależy od zdobycia broni odpowiedniego kalibru, która pozwoli na atakowanie przeciwnika przy niewielkich stratach własnych.

    >> MON pyta USA o rakiety HIMARS. Chce mieć ich więcej niż sami Amerykanie

    Wcześniej przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley powiedział, że szkolenia z wykorzystania bojowego systemów HIMARS przeszło już co najmniej 200 ukraińskich żołnierzy i trwa proces przyuczania kolejnych.

  • 21:22

    Na froncie ginie obecnie około 30 ukraińskich żołnierzy dziennie, a 250 odnosi rany - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym dziś wywiadzie dla "Wall Street Journal".

    Jak podaje dziennik, Zełenski stwierdził, że liczba ukraińskich ofiar na froncie jest mniejsza niż jeszcze miesiąc temu, kiedy ginęło 100-200 żołnierzy dziennie. Prezydent odmówił podania całkowitych strat ukraińskiego wojska, lecz dodał, że są one "kilka razy" niższe niż w przypadku strat rosyjskich. Ukraina twierdzi, że od lutego na froncie zginęło 39 tys. rosyjskich żołnierzy, szefowie CIA i brytyjskiego MI6 mówili niedawno o 15 tys.

    Zełenski powiedział, że dostawy zachodniej broni pozwoliły Ukrainie zniwelować przewagę w sile ognia artyleryjskiego. Według niego Ukraina zwiększyła liczbę zużywanej dziennie amunicji z 1-2 tys. do 6 tys. dziennie, podczas gdy Rosja - która do niedawna wystrzeliwała 12 tys. pocisków dziennie, zmaga się z niedoborem amunicji.

    Prezydent Ukrainy odrzucił też sugestie o "zamrożeniu" konfliktu na froncie.

    Według Zełenskiego na terytorialne ustępstwa nie pozwoli mu między innymi opinia publiczna. - Społeczeństwo uważa, że wszystkie terytoria muszą zostać najpierw wyzwolone, a potem możemy negocjować, co zrobić i jak możemy żyć w nadchodzących stuleciach - powiedział prezydent.

  • 20:45

    Zawarte w piątek między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów było możliwe dzięki militarnym sukcesom Ukrainy, w tym odbiciu strategicznie położonej Wyspy Węży - powiedział w piątek minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

    Dodał, że Ukraina nie widzi ryzyka zbliżenia się rosyjskich okrętów wojennych do ukraińskich portów przez uzgodnione w Stambule korytarze, które mają być wykorzystywane do wywozu zboża. - W takim wypadku rosyjskie jednostki znalazłyby się w zasięgu ukraińskich rakiet i zostałyby przez nie ostrzelane - zaznaczył minister.

  • 20:39

    Prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zawiera cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami oraz 36 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, a także 580 dronów-kamikaze Phoenix Ghost - poinformował w piątek koordynator do spraw komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

    Przedstawiciel administracji dodał, że Pentagon rozważa dostarczenie Ukrainie amerykańskich myśliwców, ale nie stanie się to szybko.

    USA dotychczas wysłały Ukrainie 12 systemów HIMARS i 121 Phoenix Ghost. Drony, o wartości 100 mln dolarów, zostaną pozyskane dla Ukrainy bezpośrednio od producenta.

  • 20:03

    Rosjanie mogą nie być w stanie dłużej bronić ważnego strategicznie miasta Chersoń i mogą być zmuszeni do wycofania się z niego w ciągu najbliższego tygodnia - powiedział w piątek Mike Martin z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

    Martin przypomniał, że Chersoń jest miejscem jednych z najbardziej zaciętych walk w trwającej wojnie i jest strategicznie ważny dla Rosjan ze względu na położenie niedaleko Krymu oraz ujścia Dniepru.

    Jak wyjaśnił, przerwy w walkach w Donbasie, spowodowane przegrupowywaniem wojsk przez Rosję, Ukraina wykorzystuje, by przy pomocy broni przekazanej przez Zachód uderzać w centra dowodzenia i punkty kontroli w Chersoniu, a także w punkty zaopatrzeniowe i mosty, utrudniając dostęp do tego miasta i spowalniając ewentualne wzmocnienie jego obrony.

  • 19:31

    Wzrost liczby rosyjskich oficerów zabitych przez siły ukraińskie w ostatnich tygodniach może wynikać m.in. z wykorzystywania amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS - podała w piątek rosyjska redakcja BBC, opierając się na własnych wyliczeniach.

    BBC, która przy współpracy niezależnego rosyjskiego portalu Mediazona i wolontariuszy, tworzy listę rosyjskich wojskowych zabitych w Ukrainie podkreśla, że w ostatnich dwóch tygodniach wzrosła liczba poległych rosyjskich oficerów wyższych rangą.

    Może to mieć związek z dostarczeniem Ukrainie systemów artyleryjskich precyzyjnego rażenia, w tym amerykańskich wyrzutni HIMARS, umożliwiających przeprowadzanie punktowych ataków np. na ośrodki dowodzenia.

    Według danych BBC do piątku udało się potwierdzić śmierć 4940 żołnierzy, walczących w Ukrainie, z czego 852 to oficerowie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Ukrainie zginęło ponad 80 rosyjskich oficerów, w tym 10 pułkowników.

  • 18:35

    Ukraińskie wojsko zaatakowało pozycje rosyjskie w pobliżu okupowanej elektrowni atomowej w Zaporożu – poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

    Służby podały, że w ataku zginęło trzech rosyjskich żołnierzy, a 12 zostało rannych.

    Zaporoska Elektrownia Atomowa i przylegające do niej miasto Enerhodar, są pod rosyjską okupacją od początku marca.

  • 18:09

    Siły ukraińskie po raz kolejny odparły wszelkie próby natarcia wojsk rosyjskich na terytorium obwodów donieckiego i chersońskiego - poinformował w piątek wieczorem sztab generalny w Kijowie.

    Wojskowi przekazali, że armia odparła też kilka ataków rosyjskich na wschodzie kraju i ponownie uniemożliwiła zajęcie Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej.

  • 17:55

    Unia Europejska rozszerzyła sankcje na 10 Syryjczyków, dodając ich do czarnej listy zakładającej zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania do UE w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Zdaniem Brukseli, są oni odpowiedzialni za rekrutację najemników do walki u boku sił rosyjskich.

    Na liście znajdują się Muhammad Al-Salti, głównodowodzący Armii Wyzwolenia Palestyny, dwóch dowódców z prosyryjskiej milicji Narodowych Sił Obronnych, były syryjski oficer wojskowy oraz dyrektor i współwłaściciel Al-Sayyad, firmy świadczącej usługi ochrony.

    Jak podała agencja Reutera, Unia Europejska twierdzi, że firma działająca pod nazwą "Łowcy ISIS" jest nadzorowana przez rosyjskich najemników (tzw. Grupę Wagnera), chroni rosyjskie interesy i aktywnie rekrutuje syryjskich najemników do walk w Libii i na Ukrainie.

    Na liście jest jeszcze jeden dowódca i trzech biznesmenów.

    W grudniu Unia Europejska nałożyła sankcje na Grupę Wagnera oraz na powiązanych z nią Rosjan i firmy energetyczne w Syrii, oskarżając ich o tajne działania na rzecz Kremla.

  • 17:12

    Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w piątek na kanale Telegram, że Rosjanie zamykają miasto w celu "wzmożonej filtracji".

    Okupowany przez wojska rosyjskie Mariupol ma być "zamknięty" od piątku do poniedziałku. Andriuszczenko przekazał, że celem jest przeprowadzenie "wzmożonej filtracji i działań antypartyzanckich".

    Doradca mera zaapelował do mieszkańców, by "byli czujni i nie narażali się na niebezpieczeństwo". "Wyczyśćcie telefony. Nie wychodźcie z domów bez konieczności. Omijajcie posterunki. Pomagajcie sobie nawzajem" – napisał na kanale Telegram.

  • 16:25

    Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne - przekazał w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Stambule, gdzie trwały negocjacje między delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

    Umowa pozwoli na znaczący eksport zboża przez trzy kluczowe ukraińskie porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem) - zaznaczył Guterres. Dodał, że na porozumieniu zyskają kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód.

    Sekretarz generalny ONZ wezwał też Rosję i Ukrainę do pełnego stosowania się do zapisów umowy.
  • 15:50

    Siły ukraińskie zniszczyły już ponad sto ważnych celów rosyjskich w Ukrainie, w tym punkty dowodzenia – poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika resortu obrony.

    Według Stanów Zjednoczonych wśród zniszczonych celów rosyjskich są też magazyny amunicji i stanowiska obrony przeciwlotniczej – powiedział urzędnik, zastrzegając swoją anonimowość.

    Stany Zjednoczone oceniają również, że Rosja codziennie traci w Ukrainie setki żołnierzy, a do tej pory straciła tysiące poruczników i kapitanów. Zdaniem wspomnianego urzędnika siły ukraińskie zabiły też setki pułkowników i "wielu" generałów rosyjskich. - Łańcuch dowodzenia wciąż boryka się z problemami – ocenił.

  • 15:12

    Unia Europejska sformalizowała zwiększenie o pół miliarda euro, czyli łącznie do 2,5 mld, funduszy na broń dla Ukrainy.

    - Ukraina potrzebuje więcej broni. Dostarczymy ją. W tym kontekście państwa członkowskie UE zgodziły się na uruchomienie piątej transzy pomocy wojskowej w wysokości 500 mln euro, co daje w sumie 2,5 mld euro sprzętu wojskowego dla ukraińskich sił zbrojnych - powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

  • 14:49

    Młodzież z okupowanych terenów obwodu chersońskiego na południu Ukrainy jest zmuszana do członkostwa w rosyjskich organizacjach. Najeźdźcy narzucają miejscowej ludności "wychowanie wojskowo-patriotyczne" rozumiane zgodnie z linią Kremla - powiadomił w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  • 14:20

    Rosjanie od początku inwazji wywieźli z Ukrainy na swoje terytorium 5100 dzieci – powiadomiła w piątek rzecznika praw dziecka Daria Herasymczuk. Jak dotąd udało się sprowadzić z powrotem 46 dzieci.

    Herasymczuk, cytowana przez portal Ukrainska Prawda, powiedziała, że Narodowe Biuro Informacyjne codziennie otrzymuje zgłoszenia, dotyczące wywiezionych dzieci. Wyjaśniła też, że takie zgłoszenie umożliwia władzom rozpoczęcie poszukiwań konkretnych osób.

  • 13:52

    Ukraina nie podpisze żadnego porozumienia z Rosją w sprawie odblokowania ukraińskich portów i umożliwienia eksportu zboża przez Morze Czarne. Umowa zostanie zawarta wyłącznie z Turcją i ONZ - oświadczył w piątek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

    "Kijów weźmie na siebie zobowiązania (tylko) wobec Turcji i ONZ. Rosja podpisze identyczne porozumienie z Turcją i ONZ. (Nie zgadzamy się) na żadną eskortę (statków) przez rosyjskie okręty i obecność przedstawicieli Kremla w naszych portach. W przypadku prowokacji - natychmiastowa odpowiedź środkami wojskowymi" - zadeklarował Podolak.

    "Gdyby zaszła potrzeba dokonania inspekcji statków transportowych, wszystkie takie działania będą realizowane przez wspólne zespoły na wodach (terytorialnych) Turcji" - dodał doradca Wołodymyra Zełenskiego.

  • 13:15

    Gdyby dostawy zachodniej broni dotarły na ukraiński front tydzień lub dwa wcześniej, moglibyśmy odbić zajęty przez Rosjan Siewierodonieck. Największy problem stanowiła dla nas ogromna masa starej sowieckiej artylerii po stronie agresora - ocenił w piątek lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

    - Tak, to prawda - Rosja jest cała zardzewiała, przestarzała i pogrążona w patosie, ale dziesięć starych czołgów na polu walki to mimo wszystko dziesięć czołgów. Oni mają mnóstwo żołnierzy i sprzętu wojskowego. (...) Żołnierze wroga po prostu bez końca ostrzeliwali ukraińskie pozycje, a dopiero później podejmowali szturm. Strzelali przez cztery godziny, a potem raz szli do ataku. Gdy nasi chłopcy odparli taki atak, to w odpowiedzi znów zaczynały się trzy-cztery godziny ostrzałów. Bez znaczenia, o której godzinie. Niekiedy ostrzały trwały bez przerwy przez całą dobę - relacjonował Hajdaj w rozmowie z agencją UNIAN.

  • 12:17

    Władze Rosji rozszerzyły w środę listę "państw nieprzyjaznych" wobec kraju o pięciu kolejnych członków Unii Europejskiej - Chorwację, Grecję, Danię, Słowację i Słowenię. Łącznie w zestawieniu figuruje już 48 krajów świata - poinformowało niezależne rosyjskie wydawnictwo "Nowaja Gazieta Jewropa".

  • 11:36

    Ciała trzech osób wydobyli spod gruzów szkoły w Kramatorsku na południowym wschodzie Ukrainy ratownicy Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Szkoła została ostrzelana w czwartek przez siły rosyjskie.

  • 11:34

    Kontrolujący część obwodu donieckiego Ukrainy prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej zablokowali dostęp do Google, uzasadniając to "propagandą terroryzmu" – podał portal Ukrainska Prawda. Wcześniej to samo zrobili separatyści z obwodu ługańskiego.

  • 11:18

    Władze Rosji już zrozumiały, że wojny z Ukrainą nie da się wygrać w pierwotnie zaplanowany sposób, dyktatorzy są jednak przywiązani do dat, dlatego propagandowym celem Putina jest ogłoszenie zwycięstwa 7 października, czyli w dniu jego 70. urodzin - ocenił rosyjski opozycjonista Garri Kasparow.

  • 10:55

    Rosyjska firma bukmacherska 1xBet, której działalność w Rosji jest oficjalnie zakazana, funkcjonuje bez przeszkód na Ukrainie i prawdopodobnie współpracuje ze służbami Kremla, zbierając dane osobowe Ukraińców - powiadomiła agencja UNIAN, powołując się na śledztwo dziennikarskie niezależnego portalu InformNapalm.

  • 10:48

    Na Morzu Czarnym dyżurują trzy rosyjskie okręty, przenoszące rakiety Kalibr – powiadomiła marynarka wojenna Ukrainy.

    "Na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełnią trzy wrogie jednostki, przenoszące rakiety operacyjno-taktyczne Kalibr, a na Morzu Śródziemnym - pięć wrogich okręgów przenoszących rakiety Kalibr i dwa krążowniki rakietowe. Na Morzu Azowskim komunikację morską w dalszym ciągu kontroluje sześć wrogich okrętów i kutrów" – powiadomiła ukraińska marynarka wojenna w komunikacie.

  • 9:24

    Pięć osób poniosło śmierć, a dziesięć zostało rannych na skutek ataków rosyjskich sił w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. Jak przekazał, trzech cywilów zginęło w Siewiersku, a po jednej osobie w Pawliwce i Marjince.

  • 9:23

    Z powodu kurczących się zapasów pocisków przeznaczonych do ataków naziemnych Rosja coraz częściej używa w ich zastępstwie pocisków przeciwlotniczych, które słabo nadają się do tego celu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "W Donbasie siły ukraińskie nadal odpierają rosyjskie próby szturmu na elektrownię w Wuhłehirsku. Rosyjska artyleria nadal koncentruje się na obszarach wokół miast Kramatorsk i Siewiersk" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    "21 lipca 2022 roku Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego (na południu) Ukrainy, powiedział, że siły rosyjskie użyły siedmiu pocisków przeciwlotniczych do uderzenia w infrastrukturę, obiekty energetyczne i magazyny. Z powodu krytycznych braków pocisków przeznaczonych do ataku naziemnego Rosja zwiększyła zastępcze wykorzystanie w atakach naziemnych pocisków przeciwlotniczych" - dodano.

    "Rosja prawie na pewno od początku inwazji rozmieściła w pobliżu Ukrainy strategiczne systemy obrony powietrznej S-300 i S-400, przeznaczone do zestrzeliwania samolotów i rakiet na dużych odległościach. Broń ta ma stosunkowo niewielkie głowice bojowe, przeznaczone do niszczenia samolotów. Mogą stanowić istotne zagrożenie dla oddziałów na otwartej przestrzeni i lekkich budynków, ale jest mało prawdopodobne, aby przeniknęły przez wzmocnione struktury. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że broń ta nie trafi w zamierzone cele i spowoduje ofiary cywilne, ponieważ pociski nie są zoptymalizowane do tej roli, a ich załogi mają niewielkie przeszkolenie do takich zadań" - wskazano.

  • 9:06

    Od początku wojny w Polsce urodziło się 3 tys. dzieci ukraińskich - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przypomniał, że dzieci z Ukrainy urodzone w Polsce, a także przebywające w naszym kraju dłużej niż trzy miesiące, są objęte obowiązkiem szczepień.

  • 9:05

    Jedna osoba zginęła i jedna została ranna w wyniku rosyjskich ostrzałów miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy, do których doszło w nocy z czwartku na piątek. Ponadto osiem osób odniosło obrażenia w miejscowości Apostołowe - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina za szefem regionalnych władz Wałentynem Rezniczenką.

  • 8:32

    W rejonie Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku na południowym wschodzie Ukrainy przeciwnik podejmuje próby szturmu. Atakuje również na wschód od Bachmutu – powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej.

    Jak podano w komunikacie, stratami dla rosyjskich wojsk zakończyły się ataki na kierunkach Dołomitne-Nowołuhanske i Striapiwka-Sołedar w obwodzie donieckim.

    Działania bojowe toczą się również na wschód od Siewierska, gdzie wojska rosyjskie atakują na kierunku Werchniokamjanka-Werchniokamjanske.

    Sztab powiadomił również o skutecznym przerwaniu ataków rosyjskich na południowym odcinku frontu.

  • 7:31

    W podkarpackich urzędach pracy do tej pory zostało zarejestrowanych 1 661 obywateli Ukrainy – poinformował PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Rzeszowie Tomasz Czop. Dodał, że z danych urzędu wynika, że dotychczas w regionie legalną pracę podjęło ok. 12,4 tys. Ukraińców.

  • 5:38

  • 4:47

    Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) znalazło dowody na to, że operacje wojskowe Rosji na Ukrainie mogą stanowić zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości - stwierdza "Raport tymczasowy w sprawie doniesień o naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka na Ukrainie".

  • 4:46

    Instytut Studiów nad Wojną: Tempo rosyjskich operacji wojskowych nie różni się znacząco od tempa działań ofensywnych podczas oficjalnej przerwy operacyjnej. Siły rosyjskie w nadchodzących tygodniach prawdopodobnie nie będą w stanie zająć znaczącej liczby pozycji.

  • 4:46

    Niemcy uprzedzały Kanadę podczas rozmów w sprawie zwrotu turbin do Nord Stream 1 o ryzyku niepokojów społecznych w razie braku dostaw gazu oraz o możliwej konieczności zawieszenia pomocy dla Ukrainy - pisze w czwartek kanadyjska prasa.

    Ambasador Niemiec w Ottawie Sabine Sparwasser powiedziała "The Globe and Mail", że Niemcy nie groziły Kanadzie wstrzymaniem pomocy dla Ukrainy, ale Berlin ma obawy przed konsekwencjami braku gazu podczas zimy.

    Z kolei sekretarz prasowy kanadyjskiego ministra surowców naturalnych Keenan Nembhard potwierdził "The Globe and Mail", że sprawy niemieckiej polityki krajowej były omawiane podczas negocjacji.

  • 4:45

  • 4:44

    Ukraina planuje utworzyć jednorazowy międzynarodowy trybunał, który będzie sądził najwyższe władze rosyjskiego reżimu za akt agresji na Ukrainę, w szczególności prezydenta Rosji Władimira Putina - napisał "The Guardian", powołując się na zastępcę szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Andrija Smyrnowa.

  • 4:43

    Na jednym z jachtów zajętych w ramach sankcji nałożonych na Rosję i jej oligarchów odnaleziono domniemane lub autentyczne jajo Faberge - poinformowała zastępczyni prokuratora generalnego USA Lisa Monaco. Cenny zabytek najprawdopodobniej znajdował się na superjachcie należącym do oligarchy Sulejmana Kerimowa.

  • 4:43

    Umowa z Turcją, Rosją i ONZ w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża, która może być podpisana w piątek, musi gwarantować bezpieczeństwo południowej Ukrainy i transportu produktów rolnych – powiedział w czwartek wieczorem rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

    Kolejna runda rozmów w tej sprawie odbędzie się w Stambule. - W jej wyniku może zostać podpisany dokument, który zobowiąże strony do gwarantowania funkcjonowania szlaków eksportowych na Morzu Czarnym - oznajmił rzecznik.

    Nikołenko podkreślił, że delegacja ukraińska podpisze tylko wtedy to porozumienie, gdy będzie ono gwarantowało bezpieczeństwo Ukrainy i "mocne pozycje" jej sił zbrojnych na Morzu Czarnym.

Autorka/Autor:asty, ft, tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ukraiński wywiad wojskowy

Tagi:
Raporty: