Komisja ONZ: rosyjskie ataki na teatr w Mariupolu i dworzec w Kramatorsku to akty terroryzmu

Autor:
ks//now
Źródło:
PAP
Zniszczony teatr w Mariupolu (nagranie z 28 sierpnia 2022 roku)
Zniszczony teatr w Mariupolu (nagranie z 28 sierpnia 2022 roku)Telegram / Petro Andriuszczenko
wideo 2/9
Telegram / Petro AndriuszczenkoZniszczony teatr w Mariupolu (nagranie z 28 sierpnia 2022 roku)

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała bombardowanie teatru dramatycznego w Mariupolu oraz dworca kolejowego w Kramatorsku za ataki terrorystyczne, w których udział brała Federacja Rosyjska. W pierwszym z nich zginęło ponad 300 osób, w drugim 59.

Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza do spraw naruszeń prawa w Ukrainie, powołana przez Radę Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, odniosła się w sobotę, w swoim kolejnym raporcie, do zbombardowania przez siły rosyjskie 16 marca 2022 roku budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu oznaczonego widocznym z powietrza napisem "Dzieci". W ataku tym zginęło, według informacji władz miasta, ponad 300 osób cywilnych, w większości matek z dziećmi. Zdaniem Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ bombardowanie teatru, schronienia dla cywilów, był to atak terrorystyczny.

W ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że trudno jest określić liczbę ofiar tej zbrodni. Media w Ukrainie informują o nawet ponad tysiącu ofiar.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Władimir Putin objęty nakazem aresztowania. Co oznacza postanowienie Międzynarodowego Trybunału Karnego? >>>

Atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku

Za atak terrorystyczny komisja uznała też atak rakietowy armii rosyjskiej na stację kolejową w Kramatorsku 8 kwietnia 2022 roku, kiedy to Rosjanie zabili 59 osób, a 92 zostały ranne.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie zaatakowali stację kolejową. "To może być zbrodnia wojenna" >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości