Komentarze rosyjskich urzędników i przedstawicieli rządu w przestrzeni informacyjnej uwypuklają wszechobecny niepokój związany z potencjalnymi działaniami kontrofensywnymi Ukraińców - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
"Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zauważył 26 kwietnia, że gdy tylko poprawią się warunki pogodowe w Bachmucie, Ukraina rozpocznie kontrofensywę, która może zbiegać się z rosyjskim świętem Dnia Zwycięstwa obchodzonym 9 maja (upamiętnienie zwycięstwa Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w 1945 r.)" - pisze ISW.
Instytut Studiów nad Wojną przywołuje także wpis w mediach społecznościowych jednego z popularnych rosyjskich blogerów, który wskazał, że Ukraina może planować działania kontrofensywne, by zepsuć obchody 9 maja w Rosji.
Według amerykańskiego think tanku przywoływanie daty 9 maja w rosyjskiej przestrzeni publicznej "sugeruje, że nadal przywiązuje się w Rosji symboliczne znaczenie do dat związanych z rosyjską Wielką Wojną Ojczyźnianą, która wciąż kształtuje dyskurs o perspektywach wojny".
"Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku 25 kwietnia, że dyskusje na temat możliwości negocjacji po udanej ukraińskiej kontrofensywie są 'schizofreniczne'. W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej nie ma jeszcze zgody co do tego, jak odpowiedzieć na istotne i rosnące obawy dotyczące najbliższej przyszłości" - dodają analitycy.
ISW: Rosja kontynuuje politykę wyludniania terytoriów okupowanych
ISW ocenia także, że "Rosja kontynuuje celową kampanię wyludniania okupowanych terenów Ukrainy w celu ułatwienia zaludnienia terytoriów ukraińskich przez Rosjan". "Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar oświadczyła 26 kwietnia, że Rosja stara się zmienić skład etniczny Ukrainy poprzez aktywne przeprowadzanie na dużą skalę przesiedleń ludności głównie z biedniejszych i odległych regionów Rosji na Ukrainę" - napisano.
Najbardziej intensywne działania, według Malar, mają trwać w okupowanym obwodzie ługańskim. Wiceminister zaznaczyła, że Rosja deportuje Ukraińców i przymusowo przesiedla ich do Rosji. ISW informował wcześniej o konkretnych przypadkach dokonywania przez władze rosyjskie wyludniania i ponownego zaludniania obszarów okupowanej Ukrainy, zwłaszcza w okupowanym obwodzie chersońskim w ciągu 2022 r.
Według think tanku Rosja kontynuuje swoje działania, mając nadzieje na "dalszą integrację okupowanych obszarów z Rosją pod względem społecznym, administracyjnym, politycznym i gospodarczym, komplikując w ten sposób warunki ponownej integracji tych terytoriów z Ukrainą". ISW wcześniej oceniał, że takie praktyki mogą wypełniać znamiona czystki etnicznej i ewidentnego naruszenia Konwencji Genewskiej o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.
Źródło: tvn24.pl