Rosja nie wie, "jak odpowiedzieć na obawy dotyczące najbliższej przyszłości"

Źródło:
tvn24.pl
Sewastopol na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne)
Sewastopol na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne)Reuters Archiwum
wideo 2/21
Sewastopol na zaanektowanym Krymie Reuters

Komentarze rosyjskich urzędników i przedstawicieli rządu w przestrzeni informacyjnej uwypuklają wszechobecny niepokój związany z potencjalnymi działaniami kontrofensywnymi Ukraińców - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zauważył 26 kwietnia, że ​​gdy tylko poprawią się warunki pogodowe w Bachmucie, Ukraina rozpocznie kontrofensywę, która może zbiegać się z rosyjskim świętem Dnia Zwycięstwa obchodzonym 9 maja (upamiętnienie zwycięstwa Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w 1945 r.)" - pisze ISW.

Instytut Studiów nad Wojną przywołuje także wpis w mediach społecznościowych jednego z popularnych rosyjskich blogerów, który wskazał, że Ukraina może planować działania kontrofensywne, by zepsuć obchody 9 maja w Rosji.

Według amerykańskiego think tanku przywoływanie daty 9 maja w rosyjskiej przestrzeni publicznej "sugeruje, że nadal przywiązuje się w Rosji symboliczne znaczenie do dat związanych z rosyjską Wielką Wojną Ojczyźnianą, która wciąż kształtuje dyskurs o perspektywach wojny".

"Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku 25 kwietnia, że ​​dyskusje na temat możliwości negocjacji po udanej ukraińskiej kontrofensywie są 'schizofreniczne'. W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej nie ma jeszcze zgody co do tego, jak odpowiedzieć na istotne i rosnące obawy dotyczące najbliższej przyszłości" - dodają analitycy.

ISW: Rosja kontynuuje politykę wyludniania terytoriów okupowanych

ISW ocenia także, że "Rosja kontynuuje celową kampanię wyludniania okupowanych terenów Ukrainy w celu ułatwienia zaludnienia terytoriów ukraińskich przez Rosjan". "Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar oświadczyła 26 kwietnia, że ​​Rosja stara się zmienić skład etniczny Ukrainy poprzez aktywne przeprowadzanie na dużą skalę przesiedleń ludności głównie z biedniejszych i odległych regionów Rosji na Ukrainę" - napisano.

Najbardziej intensywne działania, według Malar, mają trwać w okupowanym obwodzie ługańskim. Wiceminister zaznaczyła, że Rosja deportuje Ukraińców i przymusowo przesiedla ich do Rosji. ISW informował wcześniej o konkretnych przypadkach dokonywania przez władze rosyjskie wyludniania i ponownego zaludniania obszarów okupowanej Ukrainy, zwłaszcza w okupowanym obwodzie chersońskim w ciągu 2022 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zełenski opowiedział o swojej rozmowie z Xi

Według think tanku Rosja kontynuuje swoje działania, mając nadzieje na "dalszą integrację okupowanych obszarów z Rosją pod względem społecznym, administracyjnym, politycznym i gospodarczym, komplikując w ten sposób warunki ponownej integracji tych terytoriów z Ukrainą". ISW wcześniej oceniał, że takie praktyki mogą wypełniać znamiona czystki etnicznej i ewidentnego naruszenia Konwencji Genewskiej o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

Autorka/Autor:ks/kg

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: