Wołodymyr Zełenski w Białym Domu. Spotkanie z Joe Bidenem

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 575 dni. Wołodymyr Zełenski przybył wraz z żoną do Białego Domu, gdzie powitali ich prezydent USA Joe Biden z małżonką. - Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko - powiedział prezydent Ukrainy, odpowiadając na pytania dziennikarzy w Gabinecie Owalnym, czy nie obawia się utraty wsparcia. Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, przekazał, że amerykański przywódca ogłosi nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:44

  Wiceprezydent Chin Hang Zheng w przemówieniu wygłoszonym na sesji Zgromadzernia Ogólnego ONZ zadeklarował gotowość Pekinu do "konstruktywnej roli w szybkim osiągnięciu pokoju" na Ukrainie. Zapowiedział szersze otwarcie jego kraju na świat i podkreślił, ze Chiny zawsze będą członkiem "wielkiej rodziny krajów rozwijających się".

 • 4:24

  Instytut Studiów nad Wojną: Ukraińskie pojazdy opancerzone operują poza ostatnią linią rosyjskiej obrony i penetrują tereny w zachodnim obwodzie zaporoskim, chociaż nie jest jeszcze pewne, czy siły ukraińskie w pełni przedarły się przez tę warstwę rosyjskiej obrony.

 • 4:06

  Deputowani do parlamentu Mołdawii Irina Lozovan i Alexandr Nesterovschi zostali zatrzymani przez służby bezpieczeństwa tego kraju w związku z domniemanym pobieraniem pieniędzy od prorosyjskiego oligarchy Ilana Szora. Polityk ten jest poszukiwany przez mołdawski wymiar ścigania od 2019 r. za przestępstwa finansowe.

 • 3:09

  Urząd premiera Kanady Justina Trudeau poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży w dniach 21 - 22 bm. wizytę w Kanadzie. Zełenski odbędzie rozmowy z Trudeau i wygłosi przemówienie w kanadyjskim parlamencie.

 • 2:53

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:09

  Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad) wydaliła dwóch obywateli Białorusi i jednego obywatela Rosji posługujących się paszportami dyplomatycznymi z powodu "działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe Bułgarii" - wszyscy są duchownymi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

  W opinii funkcjonariuszy uzyskane dane świadczyły, ze ich działalność nosi cechy rosyjskiej strategii hybrydowej, mającej na celu wywieranie wpływu na procesy społeczno-polityczne w Bułgarii. Wcześniej duchowni byli wydaleni z Macedonii Północnej.

 • 1:29

  Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim stwierdził, że Rosja sama ponosi odpowiedzialność za wojnę i jako jedyna stoi na drodze do pokoju, zaś wojna na Ukrainie zdecyduje o przyszłości świata.

  Zełenski podziękował prezydentowi USA za "mocny pakiet", który jest "dokładnie tym, czego potrzebują nasi żołnierze". Dodał, że podczas rozmów ustalono kroki na rzecz długofalowego wzmocnienia ukraińskich sił, a także by zwiększyć eksport ukraińskiego zboża.

  Pytany przez reporterów, czy wierzy, że Kongres przegłosuje dodatkowe 24 mld dolarów środków związanych z pomocą Ukrainie - o który spierają się politycy w Waszyngtonie - Biden stwierdził, że "ufa w osąd Kongresu". - Nie ma żadnej alternatywy - dodał.

 • 0:35

  Prezydent USA Joe Biden ogłosił podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedzial też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

  Jak powiedział Biden, nowy pakiet jest skupiony m.in. na tym, by przygotować Ukrainę na wznowienie rosyjskiej kampanii bombardowań obiektów energetycznych i infrastruktury krytycznej przed nadchodzącą zimą. Pakiet zawiera drugą baterię systemów obrony powietrznej Hawk, a także "stabilne dostawy amunicji dla Hawk i innych systemów obrony powietrznej". Z listy opublikowanej przez Pentagon wynika, że w transzy znalazły się też rakiety AIM-9 do wyrzutni NASAMS, mobilne systemy obrony powietrznej Avenger oraz karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów.

 • 23:34

  Bułgarski rząd na czwartkowym posiedzeniu zaaprobował projekt zakupienia nowych amerykańskich wozów piechoty Stryker dla potrzeb sił lądowych - poinformowała rządowa slużba prasowa.

  Na początku września Departament Stanu zaaprobował sprzedaż Bułgarii 183 maszyn Stryker o wartości 1,5 mld dolarów.

  Celem jest zagwarantowanie operacyjnej kompatybilności w ramach NATO i utrzymanie zdolności kraju w systemie zbiorowej obrony, a także udział w operacjach sojuszniczych poza terytorium bułgarskim, stwierdzono w komunikacie.

  Na początku miesiąca Bułgaria przekazała Ukrainie 100 bojowych wozów piechoty z dawnego ZSRR, które należały do resortu spraw wewnętrznych.

 • 22:37

  Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem.

  Odpowiedział w ten sposób na pytanie korespondenta Polskiego Radia, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

 • 22:20

  Nadal będziemy wspierać Ukrainę, bo leży to w interesie nas samych i całego regionu - powiedział w czwartek w Nowym Jorku szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz w odpowiedzi na pytanie PAP. Pytany o dalsze kontrakty na dostawy broni na Ukrainę, zapowiedział, że decyzje w tej sprawie będą oparte o analizę polskiego interesu w dziedzinie bezpieczeństwa.

 • 22:05

  Zełenski: Będziemy rozmawiać o różnych kwestiach, szczególnie o obronie powietrznej.

 • 22:04

  Zełenski: Jestem dziś w Waszyngtonie, by wzmocnić naszą koalicję.

 • 22:03

  Biden: Naród Ukrainy wykazuje ogromną odwagę, stanowi inspirację dla świata.

 • 22:02

  Rozpoczęło się spotkanie Joe Bidena z Wołodymyrym Zełenskim w Białym Domu.

 • 21:40

  Prezydent Wołodymyr Zełenski przybył do Waszyngtonu. Przed Białym Domem ukraińską parę prezydencką powitał prezydent USA wraz z małżonką.

 • 20:59

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w czwartek wizytę w Pentagonie. Przed rozmowami z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem wraz z małżonką Ołeną ukraiński przywódca złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku.

  Zginęły 184 osoby, gdy jeden z porwanych przez islamistycznych terrorystów samolotów uderzył w gmach amerykańskiego ministerstwa obrony.

 • 20:31

  Wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, odnosząc się do wypowiedzi polskiego premiera na temat przekazywania sprzętu Ukrainie. Dodał, że USA będą konsultować się z Polską, by upewnić się co do stanowiska Warszawy w tej kwestii.

  - Kiedy przeczytałem tego poranka nagłówki, oczywiście byłem zaniepokojony i miałem pytania, ale potem widziałem, jak rzecznik rządu wyszedł i wyjaśnił, że w rzeczywistości dostawy polskiego sprzętu, w tym produkowanych przez Polskę haubic, są kontynuowane, i że Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego w Białym Domu.

  - Więc pozostaniemy z nimi w konsultacji, (...) rozumiemy, jaka jest pozycja Polski w tej sprawie, ale wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę - dodał.

 • 20:03

  Joe Biden ogłosi w czwartek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Pakiet obejmie systemy obrony powietrznej i inne uzbrojenie, która pomoże Kijowowi przed srogą zimą - dodał Sullivan.

  Prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski ma w czwartek spotkać się w Białym Domu z Joe Bidenem.

 • 19:41

  Dowódca sił powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk opublikował nagranie, które pokazuje, jak ukraińska obrona niszczy rosyjskie rakiety.

  W czwartek nad ranem rosyjskie bombowce Tu-95 wystrzeliły w kierunku centralnej i zachodniej Ukrainy 43 pociski, 36 z nich zostało zestrzelonych.

  "Dziękuje wszystkim, którzy bronią nieba!" - napisał na Telegramie Ołeszczuk.

  W czwartek wieczorem sztab generalny w Kijowie sprecyzował, że ukraińska obrona zestrzeliła nad ranem 38 z 44 rakiet manewrujących.

 • 19:32

  Dokładnie rok temu Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację". Ponad 300 tysięcy Rosjan poszło na wojnę. Zginęły tysiące, wielu ani na moment nie wróciło do domu - napisał niezależny portal Ważnyje Istorii, który wraz z dziennikarską organizacją śledczą Conflict Intelligence Team sporządził raport dotyczący tej mobilizacji.

  Z raportu wynika, że co piąty zmobilizowany i poległy rekrut nie przeżył nawet dwóch miesięcy od dnia otrzymania wezwania na wojnę, a 7 procent z nich zginęło w pierwszym miesiącu na froncie. Spośród tych, którzy zginęli, średnia przeżywalność na wojnie wynosi około 4,5 miesiąca - napisał portal i dodał, że dotarto do wiadomości o jedynie czterech zabitych żołnierzach, którym udało się przeżyć więcej niż 11 miesięcy na froncie bez powrotu do domu.

  Średnia wieku tych, którzy poszli na wojnę na skutek ogłoszonej przez Putina mobilizacji i zginęli, to 33 lata. Wiadomo, że najmłodsi mieli po 19 lat, a najstarszy - 62. Więcej niż połowa poległych to mężczyźni w przedziale wiekowym 30-45 lat, a więcej niż 10 proc. nie miało 25 lat.

 • 19:10

  Z powodu sankcji nałożonych na Rosję pojawiły się tam problemy, związane z importem systemów do monitorowania poziomu glikemii, potrzebnych osobom chorym na cukrzycę - poinformował portal Radia Swoboda.

  Związane jest to z tym, że największy dostawca systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM), irlandzko-amerykańska firma Medtronic został objęty amerykańskimi sankcjami, ponieważ produkowane przez nią komponenty używane do produkcji systemów CGM zostały wpisane na listę produktów podwójnego zastosowania, przez co stały się niedostępne w Rosji.

  Do tej pory na rynku rosyjskim pozostały produkty amerykańskiej firmy Abbott, ale nie są one przeznaczone dla dzieci chorych na cukrzycę w wieku poniżej 4 lat - podało Radio Swoboda.

 • 18:32

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prowadził rozmowy w amerykańskim Kongresie, próbując przekonać amerykańskich parlamentarzystów do wzmocnienia wsparcia dla Kijowa - relacjonuje agencja AP.

  Zełenski prowadził prywatne rozmowy z liderami obu amerykańskich partii, spotkał się z przedstawicielami Izby Reprezentantów, później wziął udział w zamkniętym posiedzeniu całego Senatu - pisze agencja Reutera.

  Po spotkaniach w Kongresie ukraiński przywódca ma się zobaczyć z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu.

  To druga wizyta ukraińskiego prezydenta w USA od czasu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na jego państwo. Do Waszyngtonu Zełenski udał się z Nowego Jorku, w którym uczestniczył w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 • 18:29

 • 17:33

  Dane geolokacyjne z 20 września przedstawiające siły ukraińskie pod ostrzałem na południowy zachód od wioski Werbowe, wskazują, że Ukraina poczyniła dalsze postępy w zachodniej części obwodu zaporoskiego - podał amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).


 • 17:26

  Ukraińska dziennikarka Alina Makarczuk poinformowała na antenie TVN24, powołując się na doniesienia angielskojęzycznego portalu Kyiv Post, o spotkaniu prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy, Andrzeja Dudy, Wołodymyra Zełenskiego i Gitanasa Nausedy w Nowym Jorku. Mówiła także o oczekiwaniach w Kijowie, związanych z tym spotkaniem.

 • 16:57

  W czwartkowym rosyjskim ataku uszkodzony został zakład koncernu PepsiCo pod Kijowem - poinformował ukraiński resort obrony. Jak stwierdził, koncern sam "zapłacił" za rakietę, która uszkodziła fabrykę, ponieważ pozostaje na rosyjskim rynku i płaci w Rosji podatki.

  "PepsiCo znajduje się na liście sponsorów wojny, ponieważ wciąż działa w Rosji. Za rakietę, która zniszczyła ich obiekt, zapłacili podatkami w Rosji" - podało ministerstwo.

  Według Forbesa na terytorium obiektu spadły szczątki strąconego pocisku.

 • 16:44

  Co najmniej dwie osoby zostały ranne w wyniku ostrzału miasta Charków przez Rosjan.

  Tamtejsze władze poinformowały, że pociski trafiły w obiekt infrastruktury cywilnej.

 • 16:15

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak na "tajną bazę" rosyjskiego wojska w okupowanym Melitopolu - podała agencja Ukrinform. W jego wyniku dwóch dowódców rosyjskich zostało rannych, a co najmniej 10 żołnierzy zginęło.

  SBU przekazała wojsku informacje o zorganizowaniu przez Rosjan sztabu w zakładach produkcji silników w Melitopolu. Proukraiński mer tego miasta Iwan Fedorow napisał na kanale Telegram, że okupanci "wciąż rozbierają jego gruzy". Daty ataku nie podano.

 • 15:49

  Ukraina otrzymała 10 szwedzkich czołgów Stridsvagn 122. Załogi tych pojazdów zostały przeszkolony w Szwecji - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na służby prasowe szwedzkich sił zbrojnych.

 • 14:28

  Jedną z priorytetowych kwestii jest dla nas wzmocnienie sił obrony powietrznej. Poza tym więcej sankcji wobec Rosji i wsparcia naszych żołnierzy na linii frontu - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed zaplanowanym na czwartek spotkaniem w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem.

  "Ubiegłej nocy rosyjscy terroryści dokonali kolejnego zmasowanego ataku (na Ukrainę). Szczególnie na (obiekty) infrastruktury. Większość rakiet zestrzelono, ale tylko większość. Nie wszystkie. Jestem wdzięczny ratownikom, którzy natychmiast zaczęli likwidować skutki ostrzałów. Dziękuję każdemu krajowi, który już dostarczył Ukrainie systemy przeciwrakietowe. Pracujemy nad tym, aby całkowicie pozbawić Rosję jej terrorystycznego potencjału. Musimy osiągnąć ten cel" - napisał Zełenski w komunikacie na Telegramie.

  Ukraiński prezydent przebywał w ostatnich dniach w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 • 14:26

  - To jest pierwsza próba porozumienia w sprawie importu ukraińskiego zboża do Polski - powiedział na antenie TVN24 ukraiński dziennikarz Ołeh Biłecki, pytany o rozmowę telefoniczną ministrów rolnictwa obydwu państw, Mykoły Solskiego i Roberta Telusa.

  Biłecki mówił również, że w ciągu następnych kilku dni rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane.

 • 13:53

  Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku liczba osób niepełnosprawnych w Ukrainie wzrosła o 300 tysięcy - poinformowała minister polityki społecznej kraju Oksana Żołnowycz, cytowana przez agencję UNIAN.

  - Obecnie w Ukrainie jest ich 3 miliony. Półtora roku temu było 2,7 miliona - powiedziała Żołnowycz, przemawiając podczas otwarcia Ogólnoukraińskiego Centrum Kompleksowej Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  Minister nie sprecyzowała, czy jedynym powodem wzrostu tej liczby jest wyłącznie wojna Rosji przeciwko Ukrainie.

  Na początku sierpnia amerykański dziennik "Wall Street Journal" poinformował, powołując się na największego na świecie producenta protez, niemiecką firmę Ottobock, że przez 17 miesięcy wojny około 50 tys. Ukraińców straciło kończyny.

  W artykule napisano, że rzeczywista liczba osób, które straciły rękę lub nogę może być większa, ponieważ dopasowanie protezy wymaga czasu, a niektóre ofiary czekają tygodniami lub nawet miesiącami na amputację z powodu odniesionych obrażeń.

 • 13:45

  Instytut Badań nad Wojną (ISW) zauważył znaczącą zmianę w zachodniej części obwodu zaporoskiego - podał ten amerykański ośrodek w analizie dotyczącej sytuacji na ukraińskim froncie.

  Według ISW, po raz pierwszy potwierdzono, że siły ukraińskie użyły pojazdów opancerzonych (Stryker i Marder) poza rosyjskim rowem przeciwpancernym i i betonowymi przeszkodami typu "zęby smoka" w pobliżu wsi Werbowe.

 • 13:24

  Trasa pomiędzy Bachmutem a Gorłówką znajduje się pod kontrolą ogniową ukraińskich wojsk. Dostarczanie przez siły rosyjskie zaopatrzenia na tym kierunku jest utrudnione - poinformował rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Ilja Jewłasz.

  Na kierunku kupiańsko-łymańskim ukraińskie siły są w obronie i próbują powstrzymać ataki przeciwnika - dodał rzecznik. Z kolei na odcinku bachmuckim ukraińskie wojska odnoszą sukcesy i wypierają rosyjskie wojska z zajmowanych pozycji. Jednocześnie armia rosyjska próbuje odzyskać swoje pozycje w wyzwolonych przez Ukraińców wsiach Andrijiwka i Kliszczijiwka. Są to bardzo ważne miejscowości dla Rosjan, którzy bronią się w Bachmucie - wskazał Jewłasz.

 • 13:15

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 490 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Od początku agresji armia rosyjska straciła w Ukrainie 244 470 wojskowych.

  Straty Rosjan minionej doby to także trzy czołgi, 15 pojazdów opancerzonych i 41 systemów artyleryjskich.

 • 13:05

  Na stronie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ukazał się projekt rezolucji, w której izba dziękuje Sejmowi i Senatowi RP za "ogromną manifestację solidarności z narodem ukraińskim, który walczy z rosyjską agresją o swoją wolność i niepodległość".

  Rada Najwyższa Ukrainy wyraża też "wdzięczność narodowi polskiemu za nadzwyczajną pomoc".

  "Ukraina i naród ukraiński wysoko oceniają znaczący wkład Rzeczypospolitej Polskiej w przeciwdziałanie rosyjskiej inwazji na pełną skalę i wyraża głęboką i szczerą wdzięczność Parlamentowi Rzeczypospolitej Polskiej, którego kadencja kończy się jesienią 2023 r., za jasne i aktywne stanowisko wspierające Ukrainę" – głosi projekt dokumentu.

  Autor rezolucji, deputowany prezydenckiej partii Sługa Narodu Ołeh Dunda wyjaśnił w rozmowie z PAP, że powstała ona w związku z kończącą się kadencją Sejmu i Senatu przed zaplanowanymi na 15 października wyborami parlamentarnymi.

 • 13:02

  Ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża. Władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji - powiadomiła agencja Reutera.

  Zakaz sprowadzania zboża z Ukrainy do naszego kraju zostanie zniesiony, gdy system licencyjny zacznie obowiązywać - przekazał słowacki resort w oświadczeniu przesłanym Reutersowi.

  - Byliśmy i nadal będziemy pryncypialni, jeśli chodzi o wsparcie udzielane Ukrainie, ale jesteśmy również pryncypialni w kwestii ochrony słowackich interesów. To całkowicie normalne i naturalne - oznajmiła w nocy ze środy na czwartek prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, odnosząc się do embarga na import ukraińskiego zboża.

 • 12:17

  Rosja przeprowadziła pierwszy od sześciu miesięcy atak na ukraińskie obiekty energetyczne - poinformował w czwartek ukraiński koncern Ukrenerho. Uszkodzone zostały obiekty w zachodniej i centralnej części kraju.

  Zmasowany atak rakietowy, do którego doszło w czwartek rano, spowodował problemy z dostawami prądu w kilku obwodach. Od razu rozpoczęto prace naprawcze - czytamy w komunikacie. W czwartek rano między innymi z powodu działań zbrojnych bez prądu byli mieszkańcy prawie 400 miejscowości w Ukrainie.

  Koncern Ukrenerho podkreślił jednak, że "obecnie jest zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski w sprawie rozpoczęcia nowej terrorystycznej kampanii przeciwko infrastrukturze cywilnej".

 • 12:01

  W nocy ze środy na czwartek skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu. Operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

  W momencie ataku na lotnisku znajdowało się co najmniej 12 samolotów bojowych Su-24 i Su-30, a także system przeciwlotniczy Pancyr. W Sakach okupanci zorganizowali też bazę szkoleniową operatorów dronów produkcji irańskiej Mohajer, wykorzystywanych przez Rosjan do ostrzeliwania celów na Ukrainie i przygotowywania ataków rakietowych - wyjaśniła SBU.Oficer, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, oznajmił, że nawet źródła rosyjskie potwierdzają poważne straty osobowe i zniszczenia na lotnisku Saki. Jak przekazał, okupanci donoszą o co najmniej 30 zabitych żołnierzach.

  Takich ataków będzie więcej wraz z każdym kolejnym dniem. Najeźdźcy nie mogą czuć się na Krymie bezpiecznie - zapowiedział rozmówca agencji Interfax-Ukraina.

 • 9:51

  Nasze jednostki obrony powietrznej zniszczyły 36 spośród 43 pocisków rakietowych, wystrzelonych w czwartek nad ranem przez 10 rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS w kierunku centralnej i zachodniej Ukrainy - poinformowały na Telegramie ukraińskie Siły Powietrzne.

  Wróg wystrzelił rakiety z samolotów operujących na zachód od miasta Engels w obwodzie saratowskim, w europejskiej części Rosji. Wykorzystano pociski manewrujące Ch-101, Ch-555 i Ch-55. Nastąpiło kilka fal ataków. Rosyjskie cele wtargnęły w przestrzeń powietrzną Ukrainy z różnych kierunków, stale zmieniając kurs podczas lotu - czytamy w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

  Jak dodano, również w godzinach porannych najeźdźcy zaatakowali Charków na północnym wschodzie kraju z wyrzutni rakietowych S-300.

  Wcześniej w czwartek ukraińskie władze i media informowały, że rosyjskie wojska ostrzelały Kijów, a także obwody kijowski, czerkaski, charkowski, rówieński i lwowski. Według najnowszych doniesień rannych zostało około 20 osób. Brak doniesień o ofiarach śmiertelnych.

  Повітряні Сили ЗС України / Air Force of the Armed Forces of Ukraine

  ⚡️ ЗНИЩЕНО 36 КРИЛАТИХ РАКЕТ ПОВІТРЯНОГО БАЗУВАННЯ ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ Уночі 21 вересня 2023 року близько 3.40 російські окупанти атакували Україну крилатими ракетами повітряного базування Х-101/Х-555/Х-55 Усього зафіксовано пуски 🚀 43 крилатих ракет із ✈️ 10 літаків стратегічної авіації Т-95мс з району західніше Енгельса. Ракети запускали у декілька хвиль. В повітряний простір України вони входили з різних напрямків, постійно змінюючи курс по маршруту. В результаті бойової роботи силами та засобами Повітряних Сил у взаємодії із ППО Сил оборони знищено 36 крилатих ракет. До відбиття удару застосовано зенітні ракетні війська, винищувальну авіацію, Повітряних Сил, підрозділи мобільних вогневих груп Сил оборони України та інші засоби. Крім того, близько 6.00 ранку противник завдав удару зенітними керованими ракетами С-300 по Харкову. Працюють відповідні служби. Про наслідки повідомить місцева військова адміністрація. ✊ Тримаймо небо! 🇺🇦 Разом до перемоги!

 • 9:30

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony przypomniano, że w czwartek przypada rocznica ogłoszenia przez Władimira Putina "częściowej mobilizacji", w ramach której około 300 tys. rosyjskich rezerwistów zostało powołanych do służby na Ukrainie.

  Przekazano też, że 15 września przewodniczący komisji obrony rosyjskiej Dumy Państwowej i były generał Andriej Kartapołow powtórzył, iż zmobilizowany personel jest zobowiązany do służby na czas trwania "specjalnej operacji wojskowej". Powiedział również, że nie jest możliwe, aby personel był rotowany podczas służby poza strefę operacyjną, co jak wskazano było ponownym przyznaniem się do trudnej sytuacji na froncie.


  "Brak regularnych rotacji jednostek po zakończeniu służby bojowej jest najprawdopodobniej jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do niskiego morale Rosjan, a także fiaska rosyjskiej armii w prowadzeniu od czasu inwazji szkoleń na wyższym poziomie. Brak takich szkoleń z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do trudności Rosji w prowadzeniu skutecznych złożonych operacji ofensywnych"

 • 8:12

  Rosyjskie wojska ostrzelały w nocy ze środy na czwartek budynek internatu w Chersoniu na południu Ukrainy. Dwóch mężczyzn poniosło śmierć na miejscu, pięć osób zostało rannych - poinformował na Telegramie szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

  "Straszna noc w Chersoniu. Agresorzy trafili w internat, gdy jego mieszkańcy jeszcze spali. Zginęli mężczyźni w wieku 29 i 41 lat. Hospitalizowano czworo cywilów, stan zdrowia jednej osoby jest oceniany jako poważny" - relacjonował gubernator w komunikatach publikowanych w mediach społecznościowych.

  Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.

 • 7:34

  Co najmniej siedem osób zostało rannych w czwartek rano w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na stolicę Ukrainy Kijów. Siły obrony powietrznej zestrzeliły nad miastem ponad 20 pocisków wroga - powiadomiły na Telegramie władze Kijowa, w tym mer Witalij Kliczko. Po godz. 6 na większości terytorium kraju ogłoszono ponownie alarm przeciwlotniczy.

  Według wstępnych doniesień około 10 rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS wystrzeliło w kierunku Ukrainy pociski manewrujące typu Ch-101, Ch-55 i Ch-555. Ukraińskie jednostki obrony przeciwrakietowej odparły zagrożenie, ale odłamki pocisków spadły na obiekty cywilne w Kijowie. Uszkodzono m.in. gazociąg i prywatne samochody. Spośród siedmiorga osób rannych, trzy zostały przewiezione do szpitali - relacjonuje rada miasta Kijowa i mer Kliczko.

  Rosyjskie wojska zaatakowały również cele w obwodach kijowskim, czerkaskim, charkowskim, rówieńskim i lwowskim. W mieście Czerkasy pocisk trafił w budynek hotelu, rannych zostało siedem osób. Dwie osoby doznały obrażeń w Charkowie, dwie kolejne w okolicach Kijowa - przekazał na Telegramie szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.

  W graniczącym z Polską obwodzie lwowskim odnotowano trzy ataki rakietowe na miasto Drohobycz. Uszkodzono dwa magazyny, na terenie których wybuchły pożary. Strażacy wciąż walczą z ogniem - powiadomił przewodniczący regionalnych władz lwowskich Maksym Kozycki.

  Brak doniesień o ofiarach śmiertelnych porannych ostrzałów rakietowych.

 • 6:13

  Rosjanie przeprowadzili w czwartek nad ranem zmasowany atak rakietowy na pięć obwodów ukraińskich - podały lokalne władze. Eksplozje słychać było m.in. w Kijowie.

  Obrona powietrzna odpierała atak rakietowy w obwodach kijowskim, czerkaskim, chmielnickim, charkowskim, rówieńskim i lwowskim. Wcześniej siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że z rosyjskiego lotniska Olenia w obwodzie murmańskim wystartowało osiem bombowców Tu-95MS, zdolnych do przenoszenia rakiet manewrujących.

  Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że w wyniku ostrzału do szpitali trafiły 18-letnia dziewczyna i 9-letnie dziecko.

 • 5:11

  W Kijowie po ogłoszeniu alarmu lotniczego świadkowie słyszeli wybuchy – przekazała agencja Reutera. Mer miasta Witalij Kliczko napisał w aplikacji Telegram, że zadziałała obrona przeciwlotnicza.

 • 4:48

  Instytut Studiów nad Wojną: przywódca Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył, że cieszy się dobrym zdrowiem, pomimo ciągłych spekulacji na temat jego możliwej choroby lub śmierci.

 • 4:39

  Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjscy żołnierze i blogerzy prowojenni ujawnili, że rosyjskie dowództwo wojskowe nakazuje swoim żołnierzom przeprowadzenie "nieprzemyślanych i niewspieranych" kontrataków na południowej flance Bachmutu w celu pilnego odzyskania utraconych terenów.

  "Rosyjskie dowództwo wojskowe rozpoczęło rozmieszczanie na linii frontu różnego rodzaju personelu, w tym żołnierzy przebywających obecnie na tyłach, nie zapewniając im wystarczającej liczby funkcjonalnych pocisków artyleryjskich" - pisze ISW w raporcie.

  Jak dodaje, rosyjscy żołnierze zauważyli, że ich pociski nie eksplodują po wystrzale, co prawdopodobnie jest efektem przyspieszenia przez rosyjski przemysł zbrojeniowy produkcji pocisków, kosztem ich jakości.

  ISW pisze o niskich morale rosyjskich żołnierzy po doniesieniach, że siły ukraińskie zniszczyły większość rosyjskiego pułku i prawie całą wycofującą się w okolicy Bachmutu grupę szturmową. Rosyjscy żołnierze skarżą się, że nie mają przygotowanych pozycji obronnych i muszą polegać na broni ręcznej, podczas gdy Ukraińcy dysponują artylerią - czytamy w raporcie think tanku.

  Blogerzy wojskowi, cytowani przez ISW, oceniają że siłom rosyjskim brakuje wsparcia artyleryjskiego, a jednocześnie "histerycznie" kontrataki wyczerpują rosyjskie zasoby i rezerwy. Według nich rosyjska obrona na sąsiednich wzgórzach w rejonie Andrijówki upadła i jest prawdopodobne, że wysiłki rosyjskiego dowództwa wojskowego mające na celu odzyskanie utraconych pozycji uniemożliwiają siłom rosyjskim przygotowanie nowych pozycji obronnych na południowej flance Bachmuta.

 • 4:16

  - To kluczowe, byśmy przyjęli te dodatkowe środki (...) Jeśli myślicie, że koszt wspierania Ukrainy jest wysoki teraz, to pomyślcie tylko, jak niebotycznie wysoki byłby koszt krwi i skarbu, jeśli po prostu odejdziemy i pozwolimy mu (Putinowi) wziąć Ukrainę - powiedział powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, w przeddzień wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu.

  Odniósł się w ten sposób podczas briefingu online do toczących się negocjacji w Kongresie, dotyczących prowizorium budżetowego wraz z dodatkowym pakietem 24 mld dolarów na wydatki związane z pomocą Ukrainie.

  W środę senator Republikanów Rand Paul zapowiedział, że spowolni proces przyjęcia prowizorium - które musi zostać przyjęte przed końcem września, by uniknąć "zamknięcia" administracji federalnej - jeśli będzie on powiązany z dodatkowymi pieniędzmi na Ukrainę. Podobne zapowiedzi składała część Republikanów w Izbie Reprezentantów, choć będąca w większości partia nadal nie może dojść do porozumienia w sprawie kształtu ustawy.

 • 4:07

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Nowym Jorku na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silva.

  "Odbyliśmy dobrą rozmowę na temat znaczenia dróg prowadzących do budowania pokoju" – napisał Lula na platformie X po spotkaniu z Zełenskim. Dodał, że obaj rozmówcy zobowiązali się do utrzymywania otwartego dialogu między swoimi krajami.

  Zełenski napisał na platformie X, że on i Lula poinstruowali swoje zespoły dyplomatyczne, aby "pracowały nad kolejnymi krokami w naszych stosunkach dwustronnych i wysiłkach pokojowych".

 • 3:44

  Trybunał Konstytucyjny Mołdawii odrzucił skargę partii Szor (Şor) na wydane w czerwcu orzeczenie, zgodnie z którym działalność tego prorosyjskiego ugrupowania jest niezgodna z konstytucją, a jego członkowie nie mogą startować w wyborach w ciągu najbliższych pięciu lat.

 • 3:34

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 3:00

  24 lutego 2022 roku to data, kiedy świat jaki znaliśmy do tej pory, zmienił się bezpowrotnie - oznajmił w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prezydent RP Andrzej Duda podczas otwartej debaty na temat Ukrainy.

  Jak dodał, od czasu rosyjskiej inwazji "żyjemy w epoce niepewności".

 • 2:49

  To paradoks, że Rosja, stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, szuka w Korei Północnej wsparcia dla swej inwazji na suwerenne państwo - ocenił prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol podczas debaty generalnej na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 • 2:32

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała mężczyznę, który wymuszał od rodzin poległych żołnierzy ukraińskich część odszkodowania otrzymanego od państwa – poinformowała SBU na swojej stronie internetowej.

 • 2:12

  Około 450 milionów hrywien (ponad 50 milionów złotych) wyniosły straty przedsiębiorców w wyniku ataku rosyjskich dronów na Lwów – poinformowała telewizja Espreso.Zachid, powołując się na przedstawiciela lwowskiej rady miejskiej.

 • 1:37

  Już po napaści Rosji na Ukrainę wyeksportowano z Łotwy do Rosji warte miliony euro mikroczipy, które mogły zostać użyte do produkcji rakiet – poinformował portal śledczy Insider.

 • 0:55

  Rosyjscy okupanci prowadzą rozpoznanie ukraińskich obiektów energetycznych w celu dalszych uderzeń, Siły Obronne intensywnie przygotowują na atak - powiedział przedstawiciel Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony Andrij Jusow, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

  - Pojawiają się informacje, że wróg prowadzi działania rozpoznawcze na infrastrukturze energetycznej i istnieje zagrożenie ponownymi atakami terrorystycznymi - mówił.

  Według niego Ukraina intensywnie przygotowuje się na taki scenariusz. Podkreślił, że nie ma co liczyć na to, że kraj agresor porzuci plany ataku na sektor energetyczny.

 • 0:43

  Czterech mieszkańców miasta Toreck i miejscowości Piwnicznew w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło w wyniku rosyjskiego ataku - poinformowała tamtejsza prokuratura na Telegramie.

  Toreck i jego okolice zostały ostrzelane z moździerzy samobieżnych 2S4 Tulipan kalibru 240 mm.

  W Torecku na skutek odniesionych obrażeń zmarli 19-letnia dziewczyna i 20-letni mężczyzna, którzy w momencie ataku przebywali w mieszkaniu. Zginęli też wskutek odniesionych ran 84-letnia kobieta i jej 60-letni syn w Piwnicznem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Iwan Fedorow/Telegram

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: