Apel w dniu szczytu. "Nadszedł czas, aby nasi partnerzy w Sojuszu wsparli Ukrainę"

Autor:
tas/kab
Źródło:
tvn24.pl, Radio Swoboda

Zrobiliśmy wszystko, co niezbędne, aby uzyskać plan działań na rzecz członkostwa w NATO – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaapelował do partnerów z Sojuszu o "konkretne działania i decyzję". Kwestię tę Zełenski poruszył w telefonicznej rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.  

Rozmowa odbyła się w poniedziałek, po szczycie przywódców państw G7 w w Wielkiej Brytanii i przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ukraina od lat stara się o uzyskanie planu działań na rzecz członkostwa w NATO. Kiedy Rosja skoncentrowała w marcu wokół granicy ukraińskiej tysiące żołnierzy, oficjalnie biorących udział w ćwiczeniach na zaanektowanym Krymie, Zełenski oświadczył na Twitterze: "Panie Stoltenberg, jesteśmy oddani reformie naszej armii i sektora obronnego, ale same reformy nie mogą powstrzymać Rosji. NATO jest jedynym sposobem na zakończenie wojny w Donbasie. MAP (Membership Action Plan) będzie prawdziwym sygnałem dla Rosji".

Rosyjskie wojsko, biorące udział w ćwiczeniach na Krymie, wraca do baz
Rosyjskie wojsko, biorące udział w ćwiczeniach na Krymie, wraca do baz Ministerstwo Obrony Rosji

Oczekiwania władz w Kijowie

Władze w Kijowie oczekiwały, że na tegoroczny szczyt w Brukseli zostanie zaproszona także ukraińska delegacja, jednak pod koniec maja Jens Stoltenberg oświadczył, że udział partnerów NATO, Ukrainy i Gruzji w czerwcowym szczycie nie jest planowany, ponieważ spotkanie będzie trwało zaledwie jeden dzień. Sekretarz generalny NATO mówił, że Ukraina i Gruzja zostaną zaproszone do rozmów w innym terminie, gdy będzie "więcej czasu". Nie podał jednak możliwej daty – przypomniała ukraińska sekcja Radia Swoboda.

Stoltenberg zadeklarował wcześniej, że tegoroczny szczyt NATO potwierdzi poparcie dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i Gruzji.

CZYTAJ: "Cena zapobieżenia wojnie będzie niższa niż koszt jej skutków. Lepiej działać teraz"

Ukraińskie wojsko Shutterstock

Apel o konkretne działania i decyzję

- Zrobiliśmy wszystko, co niezbędne, aby uzyskać Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO. Nadszedł czas, aby nasi partnerzy w Sojuszu wsparli Ukrainę konkretnymi działaniami i decyzjami – powiedział w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Informację w tej sprawie podało biuro prezydenta. Przekazało, że Zełenski podkreślił "znaczenie jasnej perspektywy członkostwa w Sojuszu na rzecz Ukrainy, która w warunkach złożonych wyzwań związanych z bezpieczeństwem zmierza w kierunku reform".  

Wołodymyr Zełenski - jak podało biuro prezydenta - opowiedział też Borisowi Johnsonowi o sytuacji na wschodzie kraju, a także w pobliżu granic Ukrainy. Podkreślił, że nie doszło do całkowitego wycofania wojsk rosyjskich, a poziom zagrożenia militarnego dla ukraińskiego państwa pozostaje wysoki.

Autor:tas/kab

Źródło: tvn24.pl, Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości