Pierwsza dama Ukrainy z pozytywnym wynikiem testu, prezydent zmienia tryb pracy

Autor:
tas/dap
Źródło:
president.gov.ua, Ukrinform

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zrezygnował z osobistych spotkań po tym, kiedy jego żona, Ołena, otrzymała pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Badanie prezydenta dało negatywny wynik.

O zmianie trybu pracy Wołodymyra Zełenskiego poinformowało w piątek biuro prezydenta Ukrainy, podkreślając, że zgodnie z konstytucją nie może on nikomu przekazać swoich uprawnień. "Stan zdrowia Wołodymyra Zełenskiego pozwala na wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Prezydent przeszedł test na obecność koronawirusa. Wynik był negatywny" - podano w komunikacie.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Zełenski ma przechodzić codzienne testy na obecność koronawirusa, a także inne badania lekarskie. Spotkania bezpośrednie w najbliższych dniach z jego udziałem nie będą możliwe. Narady z urzędnikami będą się odbywały w formie wideokonferencji.

Prezydent nie będzie brał udziału w imprezach masowych, nie będzie także wyjeżdżał służbowo z Kijowa. "Grono osób, z którymi prezydent się kontaktuje, ograniczy się do ochrony i najbliższych pomocników. Wyjątki są możliwe tylko w sytuacji nadzwyczajnej, która wymagać będzie natychmiastowej reakcji głowy państwa zgodnie z jego uprawnieniami konstytucyjnymi" - przekazało biuro.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Wizyta prezydenta Ukrainy w kijowskim dziecięcym Centrum Rehabilitacji Społecznej i Psychologicznej Ojcowski Dom president.gov.ua

Pierwsza dama z pozytywnym testem

Pierwsza dama, Ołena Zełenska, oznajmiła w piątek, że otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. 

"Nieoczekiwana wiadomość. W szczególności biorąc pod uwagę, że ja i moja rodzina przestrzegamy wszystkich zasad - maseczki, rękawiczki, minimum kontaktów" - przekazała Ołena Zełenska we wpisie na Facebooku. Zapewniła, że czuje się dobrze, że jest leczona ambulatoryjnie.

CZYTAJ TAKŻE: "Maseczki, rękawiczki, minimum kontaktów". Mimo to pierwsza dama Ukrainy zakażona koronawirusem

W ciągu ostatniej doby odnotowano na Ukrainie najwyższą dotąd liczbę potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem: 753. Łączna liczba sięga 30506. Z powodu COVID-19 zmarło 880 osób, wyzdrowiało blisko 14 tysięcy - podała agencja Ukrinform.

Autor:tas/dap

Źródło: president.gov.ua, Ukrinform

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości