W Kijowie pożegnano ofiary katastrofy śmigłowca w Browarach. Pod Kijowem zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. W uroczystości żałobnej uczestniczyły tłumy Ukraińców, w tym najwyżsi przedstawiciele rządu i para prezydencka.
Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena przyjechali do Domu Ukraińskiego w centrum Kijowa, gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie wysokiej rangi urzędników MSW, którzy zginęli w katastrofie w położonych w pobliżu stolicy Browarach. Para prezydencka złożyła kwiaty na trumnach zmarłych i złożyła kondolencje rodzinom. Zełenski nie mógł powstrzymać łez.
W uroczystości uczestniczyli także szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak, doradca zmarłego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko i były prezydent Petro Poroszenko. Pojawili się parlamentarzyści, ambasadorowie akredytowani w Kijowie i przywódcy religijni.
"Serce jest wypełnione bólem, a duszę ogarnia nieopisany smutek. Ukraina każdego dnia traci swoich najlepszych synów i córki" - stwierdził Zełenski na Telegramie.
Wśród ofiar szefostwo MSW, w tym minister
W Domu Ukraińskim żegnano szefostwo MSW: ministra Denysa Monastyrskiego, jego dwóch zastępców - Jewhenija Jenina i Jurija Łubkowycza - a także ich współpracowników.
Oddzielnie w sobotę, na lotnisku w Niżynie, odbędą się uroczystości żałobne załogi śmigłowca. W Browarach pożegnano już tego dnia dwie inne ofiary tragedii: pięcioletnią Miłanę i jej mamę Ołenę, które zginęły przy upadku śmigłowca na ziemię.
Do środowej katastrofy doszło w pobliżu przedszkola. Łącznie - na pokładzie i na ziemi - zginęło 14 osób, rannych zostało 25, w tym 11 dzieci.
Denys Monastyrski
Monastyrski, z wykształcenia prawnik, kierował MSW Ukrainy od 2021 roku. Był bliskim współpracownikiem Zełenskiego. Wcześniej stał na czele parlamentarnego komitetu do spraw działań organów ścigania. Do Rady Najwyższej został wybrany z listy prezydenckiej partii Sługa Narodu. Jego kandydaturę na stanowisko ministra spraw wewnętrznych zaproponował Zełenski. 41-letni wówczas Monastyrski podkreślał, że jego zgoda na kandydowanie na tę posadę była dla niego "najtrudniejszą decyzją w życiu".
Jenin jako wiceszef MSW zajmował się współpracą z resortami siłowymi innych państw. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że rozpatruje kilka wersji przyczyny katastrofy, w tym naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczną śmigłowca i "umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu".
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua