Mateusz Morawiecki na wspólnym nagraniu z Wołodymyrem Zełenskim. "Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi"

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki na wspólnym nagraniu z Wołodymyrem Zełenskim
Mateusz Morawiecki na wspólnym nagraniu z Wołodymyrem Zełenskim facebook.com/MorawieckiPL
wideo 2/23
facebook.com/MorawieckiPLMateusz Morawiecki na wspólnym nagraniu z Wołodymyrem Zełenskim

Dziś Rosja przynosi śmierć, głód i hipotermię ludności cywilnej. Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński przywódca dziękował Polsce za pomoc.

Szef polskiego rządu w sobotę przebywał na Kijowie, gdzie w ramach Trójkąta Lubelskiego spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i premier Litwy Ingridą Simonyte. Premier Mateusz Morawiecki wziął też udział w międzynarodowej konferencji "Grain from Ukraine". Podczas tego spotkania omawiano nową inicjatywę ukraińskiego rządu wspierającą logistykę i eksport zbóż ukraińskich do krajów, które są zagrożone klęską głodu.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Mateusz Morawiecki w niedzielę zamieścił na Facebooku nagranie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w którym nawiązał do wydarzeń sprzed 90 lat, kiedy komunistyczna Rosja wywołała na Ukrainie głód i ludobójstwo (Hołodomor).

- Dziś Rosja przynosi śmierć, głód i hipotermię ludności cywilnej. Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - oświadczył szef rządu.

Ujęcie z nagrania, zamieszczonego na facebookowym profilu Mateusza Morawieckiego Mateusz Morawiecki/twitter

Podziękowanie od Zełenskiego

Prezydent Ukrainy podziękował polskiemu premierowi, jego zespołowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz całemu polskiemu społeczeństwu. - Jestem bardzo wdzięczny, panie premierze, że nam pomagasz, że Polska nas wpiera i że jesteś tu dzisiaj - mówił Zełenski.

Ukraiński przywódca przypomniał, że Hołodomor był wielką tragedią, w wyniku której zginęło pięć milionów ludzi. Wtedy - dodał - nie było wielkiej jedności między naszymi ludźmi. - A dzisiaj są tutaj nasi bracia i siostry, i oczywiście dzisiaj będzie to oznaczało zwycięstwo nad Rosją, nad gniewem, nad całą tragedią i agresją, jaką Rosja nam przyniosła - powiedział Zełenski.

- Dziękuję Polsko, dziękuję bardzo - dodał ukraiński prezydent.

Miliony ofiar

Polskie MSZ przypomniało, że na skutek wywołanej sztucznie przez władze ZSRR klęski głodu w latach 1932-33 zginęło od 4 do 10 mln obywateli Ukrainy.

Hołodomor został uznany za ludobójstwo przez władze Ukrainy i licznych państw zachodnich, w tym Polski, USA, Kanady i krajów bałtyckich. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Morawiecki/twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości