Nowoczesne pociski Brimstone 2 dla Ukrainy. Brytyjskie ministerstwo potwierdza

Aktualizacja:
Autor:
kk,
ft,
tas//rzw
Źródło:
TVN24 / PAP

Niedziela jest 277. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że przekazuje Ukrainie naprowadzane laserowo pociski Brimstone 2. Wcześniej dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej przekazało, że służbę bojową na Morzu Czarnym pełni obecnie dziewięć rosyjskich okrętów. Rosyjska armia coraz częściej używa do ataków na ukraińskie miasta rakiet Ch-101, a także manewrujących pocisków Kalibr, przeprowadzanych z użyciem strategicznych bombowców i okrętów Floty Czarnomorskiej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:29

  Tylko 3 procent rosyjskich ataków trafiło w cele wojskowe - powiedział Jewhen Jenin, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy, cytowany przez portal The Kyiv Independent.

 • 21:46

  Władze Ukrainy zdają sobie sprawę, że Rosja przygotowuje nowe ataki rakietowe na Ukrainę i nie zaprzestaną, dopóki będą mieć rakiety - powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 19:38

  W Chersoniu przywrócono prąd dla 17 proc. użytkowników - powiadomiły władze lokalne. Po wyzwoleniu 11 listopada w mieście w ogóle nie było elektryczności, a według władz Rosjanie "całkowicie zniszczyli infrastrukturę energetyczną" przed odwrotem swoich wojsk.

 • 19:18

  Republikanin Michael McCaul powiedział w niedzielę w "This Week" ABC, że Izba Reprezentantów będzie nadal udzielać poparcia Ukrainie, ale będzie to robić z większą "odpowiedzialnością" niż dotychczas. Dodał też, że Republikanie "nie zamierzają wystawić Ukrainie czeków in blanco".

 • 18:11

  Ukraińscy żołnierze są lepiej wyposażeni do walki w zimowych warunkach niż Rosjanie, a zimą ich wyższa motywacja tym bardziej będzie miała znacznie - ocenił brytyjski ekspert wojskowy prof. Michael Clarke.

 • 17:49

  Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że w ramach pomocy dla Ukrainy przekazuje temu krajowi naprowadzane laserowo pociski Brimstone 2, mające dwukrotnie większy zasięg niż ich poprzednia wersja.

  Nowy model Brimstone 2 wszedł do służby w 2016 roku. Z zasięgiem po wystrzeleniu z samolotu wynoszącym ok. 60 km i głowicą bojową o wadze 6,3 kg Brimstone 2 jest przeznaczony przede wszystkim do rażenia celów naziemnych, w tym poruszających się pojazdów. Opracowano jednak wersję morską broni, przeznaczoną specjalnie do rażenia szybkich jednostek atakujących, takich jak łodzie motorowe.

 • 16:42

  Chersoń nadal będzie zagrożony rosyjskimi ostrzałami, ciężkie walki toczą się w obwodzie donieckim, w tym w rejonie Gorłówki; pod Bachmutem i Sołedarem po walkach pozostają „warstwy” zabitych żołnierzy przeciwnika - powiedział doradca gabinetu prezydenta Ołeksij Arestowycz.

 • 16:41

  Rosjanie ostrzelali przyfrontowe Kurachowe w obwodzie donieckim, zginęły dwie osoby, jedna jest ranna – powiadomił szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.

 • 15:31

  Są oznaki, że Rosjanie mogą się przygotowywać do opuszczenia terytorium okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze - oświadczył prezes koncernu Enerhoatom, operatora ukraińskich elektrowni atomowych.

 • 14:19

  W ciagu ostatniej doby w Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji zginęło 7 cywilów, a 19 zostało rannych - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy.

  Tymoszenko przekazał, że w obwodzie dniepropietrowskim rannych zostało 10 cywilów. W obwodzie donieckim w Donbasie pięć osób zginęło, a cztery zostały ranne. W obwodzie charkowskim jedna osoba zginęła w wybuchu miny, zaś trzech cywilów zostało rannych. W obwodzie chersońskim na południu kraju zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

 • 14:05

  Obecnie służbę bojową na Morzu Czarnym pełni dziewięć rosyjskich okrętów - poinformowało dowództwo marynarki wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy, raportując o zagrożeniu rakietowym Rosji.

  Rosyjska armia coraz częściej używa do ataków na ukraińskie miasta rakiet Ch-101, a także manewrujących pocisków Kalibr, przeprowadzanych z użyciem strategicznych bombowców i okrętów Floty Czarnomorskiej.

 • 13:25

  - Przemoc zabija przyszłość - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w pierwszą niedzielę Adwentu. Zaapelował. - Mówmy niestrudzenie: nie dla wojny, nie dla przemocy, tak dla dialogu i tak dla pokoju, zwłaszcza dla udręczonego narodu ukraińskiego.

  Przypomniał, że w sobotę wspominano ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie przed 90 laty.

 • 12:43

  Za każdą z tysięcy rosyjskich rakiet wystrzelonych przeciwko Ukrainie stoją barbarzyńcy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  "Za każdą z tysiąca rosyjskich rakiet są barbarzyńcy winni śmierci i strat spowodowanych tymi rakietami. Za każdym przejawem rosyjskiej agresji są ci, którzy ją zaplanowali, zorganizowali, usprawiedliwiali i uniemożliwiali jej zakończenie" - napisał w komunikatorze Telegram Zełenski.

 • 11:23

  Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  Ukraiński przywódca dziękował Polsce za pomoc.

  Szef polskiego rządu w sobotę przebywał na Kijowie, gdzie w ramach Trójkąta Lubelskiego spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i premier Litwy Ingridą Simonyte. Premier Morawiecki wziął też udział w międzynarodowej konferencji "Grain from Ukraine", podczas której omawiano nową inicjatywę ukraińskiego rządu wspierającą logistykę i eksport zbóż ukraińskich do krajów, które są zagrożone klęską głodu.

 • 11:07

  To mądra inicjatywa Polski, czekamy na decyzję Niemiec - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do propozycji polskiego rządu, by wyrzutnie Patriot umieścić na zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską.

  Podolak napisał na Twitterze, że "system Patriot i eskalacja to słowa, które nie mogą pojawić się w tym samym zdaniu" i że "w obronie powietrznej nie chodzi o ofensywę, tylko o ochronę dzieci i cywilów przed pociskami".

  "Mądra inicjatywa Polski. Właściwe słowa sekretarza generalnego NATO. Czekamy na decyzję Niemiec" - dodał doradca Zełenskiego.

  Niemcy zaproponowały wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej po tragicznym zdarzeniu w Przewodowie w województwie lubelskim, gdzie w połowie listopada spadła rakieta. W wyniku uderzenia pocisku zginęło dwóch mężczyzn.

 • 10:54

  Choć Rosja potencjalnie planuje duże natarcie na resztę obwodu donieckiego, jest mało prawdopodobne, by była w stanie skoncentrować siły wystarczające do dokonania przełomu operacyjnego - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że okolice miejscowości Pawliwka i Wuhłedar w południowo-centralnej części obwodu donieckiego były w ciągu ostatnich dwóch tygodni sceną intensywnych walk, choć niewiele terytorium przeszło w ręce drugiej strony. Zarówno Rosja jak i Ukraina zaangażowały w tym sektorze znaczne siły, przy czym rosyjska piechota morska poniosła ciężkie straty.

 • 9:22

  W Wilniańsku w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy pochowano dwudniowe niemowlę, które zginęło w rosyjskim ostrzale szpitala - podała agencja Ukrinform.

  Chłopczyk Serhij zginął w ostrzale oddziału położniczego szpitala w Wilniańsku w nocy 23 listopada.

  Według danych opublikowanych przez biuro prokuratora generalnego Ukrainy wskutek rosyjskiej zbrojnej agresji w Ukrainie zginęło 440 dzieci, a 831 zostało rannych.

 • 8:33

  Dwie rosyjskie rakiety trafiły w obiekt infrastruktury transportowej w Krzywym Rogu - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

  Urzędnik przekazał, że "są poważne zniszczenia".

  Mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł napiał na Telegramie, że trwa atak rakietowy na miasto.

 • 8:17

  Rosyjska armia w ciągu ostatniej doby straciła w Ukrainie 600 żołnierzy - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z zestawienia opublikowanego na Facebooku wynika także, że minionej doby rosyjskie wojsko straciło w walkach z ukraińskimi siłami m.in. cztery czołgi, osiem bojowych wozów opancerzonych, jeden dron i jeden system artyleryjski.

 • 7:57

  Władze obwodu zaporoskiego podały, że w nocy z soboty na niedzielę rosyjskie wojsko ostrzelało przedmieścia Zaporoża. W wyniku ataku na terenie przedsiębiorstwa rolniczego wybuchł pożar. Nie ma doniesień o poszkodowanych.

 • 6:51

  Minionej doby ukraińskie siły odparły wrogie ataki w okolicy pięciu miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim w Donbasie. Rosyjska armia przeprowadziła dwa ostrzały rakietowe obiektów cywilnych miasta Dniepr oraz 38 ostrzałów ukraińskich pozycji i obiektów cywilnych, w tym w Chersoniu, z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - czytamy w porannym komunikacie ukraińskiego dowództwa.

  Sztab podaje, że w Rosji i na okupowanym ukraińskim terytorium trwają przygotowania do przeprowadzenia kolejnej akcji potajemnej mobilizacji do rosyjskiego wojska, która ma rozpocząć się 10 grudnia.

  Ukraińska armia potwierdziła uderzenia w skupiska żywej siły przeciwnika w obwodzie zaporoskim w piątek. Rannych zostało ok. 100 rosyjskich żołnierzy, zniszczono ok. 10 jednostek sprzętu wojskowego i dwa magazyny amunicji.

  Minionego dnia ukraińskie siły uderzyły w dwa punkty dowodzenia oraz 11 miejsc skoncentrowania składu osobowego, uzbrojenia i sprzętu rosyjskiej armii.

 • 6:16

  Od niedzieli w rejonie Kijowa prognozowane są duże opady śniegu a temperatura ma utrzymywać się poniżej zera zarówno w nocy jak i w dzień. Tymczasem miliony mieszkańców miasta i okolic nie mają prądu, ogrzewania a często i wody. Tam gdzie dostawy przywrócono, częste są okresowe wyłączenia.

  Ukraiński operator sieci energetycznej Ukrenergo poinformował w sobotę że producenci energii byli w stanie zaspokoić potrzeby jedynie w ok. 70 proc., co jednak nie wyklucza restrykcji i okresowych wyłączeń.

  Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ograniczenia w zużyciu energii obowiązują w 14 na 27 obwodów oraz w Kijowie. - Jeżeli zużycie energii wzrośnie wieczorami, ilość wyłączeń może się zwiększyć - powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu wideo. - To ponownie dowodzi jak ważne jest obecnie oszczędzanie energii i jej racjonalne zużywanie - dodał.

 • 3:52

  Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd - pisze "New York Times".

  Według oceny gazety kraje NATO przekazały do tej pory Ukrainie broń za około 40 miliardów dolarów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi roczny budżet obronny Francji. Mniejsze kraje wyczerpały już swój potencjał. Jednak takie jak Francja, Niemcy, Włochy i Holandia mogą, zdaniem źródeł "NYT", zrobić więcej. Nie zapewnią jednak raczej Kijowi poszukiwanych broni m.in. pocisków dalekiego zasięgu ziemia-ziemia, znanych jako ATACMS.

  Dziennik przypomniał, że kraje europejskie drastycznie zmniejszyły budżety obronne, wielkość armii i arsenałów. Wieloletnie zaangażowanie NATO w Afganistanie w niewielkim stopniu przypominało wojnę lądową w Europie, z artylerią i czołgami. "Nawet potężne Stany Zjednoczone mają tylko ograniczone zapasy takiej broni, której chcą i potrzebują Ukraińcy. Waszyngton nie jest skłonny do przekierowania tam kluczowej broni z zapalnych regionów, takich jak Tajwan i Korea" - uważa "NYT".

  Powołując się na źródła Paktu Atlantyckiego dziennik informuje, że w Afganistanie siły NATO mogły wystrzelić około 300 pocisków artyleryjskich dziennie. - Dzień na Ukrainie to miesiąc lub więcej w Afganistanie - ocenił Camille Grand, ekspert ds. obrony w Europejskiej Radzie Stosunków Zagranicznych (ECFR). Latem ubiegłego roku - powiedział Grand - w rejonie Donbasu Ukraińcy wystrzeliwali od sześciu do siedmiu tysięcy pocisków artyleryjskich dziennie, a Rosjanie 40 do 50 tysięcy. Tymczasem Ameryka produkuje ich tylko 15 tysięcy miesięcznie.

 • 0:52

  Żołnierze w rosyjskim wojsku są słabo wyszkoleni i wyposażeni, a mimo to nadal wysyłani są na front. Władimir Putin poświęca ich życie, ale matki poległych mogą stać się dla niego niebezpieczne - pisze portal ZDF po piątkowym spotkaniu szefa Kremla z kilkunastoma matkami zmobilizowanych z okazji Dnia Matki. Jak skomentował Nico Lange, ekspert ds. rosyjskich i były pracownik resortu obrony w stacji ZDF, jest strategiczny powód, dla którego Putin wziął udział w takim wydarzeniu. "W poprzednich wojnach, takich jak wojna w Czeczenii, to właśnie matki walczących żołnierzy w dużym stopniu mobilizowały społeczeństwo" - podkreślił Lang.

  Według ZDF sytuacja setek cywilów wysłanych na front wojny przeciwko Ukrainie jest więcej, niż katastrofalna. "Brakuje im nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także sprawnego sprzętu wojskowego. Brakuje artykułów codziennego użytku, takich jak kurtki zimowe. Krewni i znajomi rosyjskich żołnierzy sami zamówili potrzebne rzeczy i wysłali je na front" - przekazał Lange.

  "Putin świadomie poświęca swoich żołnierzy, wysyłając ich choćby do miejsc, gdzie wiadomo, że jest bardzo niebezpiecznie. Przykładem jest miasto Bachmut, które od miesięcy wielokrotnie opierało się rosyjskim atakom" - dodał Lange. "To absolutnie nieludzkie, że rosyjscy dowódcy wykorzystują niedawno zmobilizowanych żołnierzy, aby sprawdzić, gdzie są miny na polach minowych i gdzie dokładnie znajdują się pozycje ukraińskie" - stwierdził.

  Jak potwierdził ekspert wojskowy Carlo Masala, żołnierze ci są traktowani jak "ludzka masa, kierowana falami na front" i "mięso armatnie", nie wnoszące wkładu w skuteczność bojową armii.

 • 0:51

  W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wsi Makijiwka w obwodzie ługańskim nie ostał się ani jeden niezniszczony dom, ze względu na ciągłe rosyjskie ostrzały ludzie żyją w piwnicach - przekazał w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  Zarówno Makijiwka, jak i inna wyzwolona miejscowość - Newske, w której żyje ok. 150 osób - znajdują się pod ciągłymi rosyjskimi ostrzałami. Gubernator podkreślił, że ludzie nie chcą opuszczać swoich domów. W Makijiwce pozostaje ok. 30 mieszkańców.

  Hajdaj zwrócił uwagę, że ukraińskie siły prowadzą działania w nadzwyczaj trudnych warunkach. "Straszne błoto, nie każdy pojazd przejedzie, a oni w tych deszczach, w minusowych temperaturach muszą prowadzić działania zbrojne w okopach" - powiedział.

  W sobotę w mediach społecznościowych udostępniano nagranie i zdjęcia przedstawiające warunki na ukraińskich pozycjach pod Bachmutem w obwodzie donieckim.


Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk, ft, tas//rzw

Źródło: TVN24 / PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości